Fotorelacja: Jubileusz lotniska w Babimoście

2 października 2017 08:00
7 komentarzy
W sobotę (30.09) port lotniczy w Zielonej Górze-Babimoście świętował swój podwójny jubileusz: 60-lecia powstania lotniska oraz 40-lecia funkcjonowania portu pasażerskiego.
Reklama
Z tej okazji lotnisko zorganizowało "Dzień Otwarty" z różnymi pokazami dla odwiedzających oraz okolicznościowe seminarium, w trakcie którego zaprezentowano historię portu oraz perspektywy jego dalszego rozwoju. Szczególną atrakcją jubileuszu był specjalny rejs LOT-u z Warszawy do Zielonej Góry zrealizowany embraerem E175.


Jubileusz lotniska w Babimoście był przede wszystkim okazją do zapoznania się "od kuchni" z infrastrukturą lotniska i sposobem jego funkcjonowania. Dla chętnych zorganizowano specjalne wycieczki pokazujące miejsca na co dzień niedostępne dla pasażerów, zaś dla wszystkich odwiedzających dostępne były atrakcje przygotowane na terenie wokół lotniskowych terminali.


Tuż po 11 w Babimoście pojawił się embraer E175 wykonujący specjalny rejs z Warszawy oznaczony numerem LO 1983. Przed lądowaniem samolot wykonał spektakularny low pass nad pasem zielonogórskiego lotniska. Na pokładzie podróżowało kilkudziesięciu pasażerów, którzy zarezerwowali bilety na ten wyjątkowy lot.


Następnie przez niemal cztery godziny LOT-owski samolot był dostępny dla uczestników lotniskowych wycieczek. Można było zobaczyć z bliska kabinę i kokpit embraera, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia na pokładzie maszyny.


Dla uczestników pikniku wokół lotniska przygotowano kilka punktów gastronomicznych oraz stoiska informacyjno-promocyjne lotniska, Straży Granicznej i Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020. Z kolei gmina Babimost, na obszarze której znajduje się port lotniczy, zorganizowała koncert lokalnej orkiestry dętej.


W trakcie imprezy można było również obejrzeć szybowiec Aeroklubu Ziemi Lubuskiej oraz pokazy modeli lotniczych prezentowane przez sekcję modelarską z sąsiedniej gminy Kargowej.


Nie zapomniano oczywiście o najmłodszych gościach jubileuszu dla których przygotowano wiele atrakcji. Dzieci mogły uczestniczyć w konkursach z nagrodami, specjalnie uruchomionych dla nich warsztatach plastycznych, a także skorzystać z dodatkowych rozrywek: dmuchanego zamku i trampoliny.


W terminalu odlotów udostępniono wszystkim zwiedzającym miejsca zastrzeżone zwykle jedynie dla pasażerów. Można było do woli przechodzić przez bramki kontroli bezpieczeństwa, zapoznać się z zasadami pakowania bagaży podręcznych czy z bliska przyjrzeć się metodom kontroli dokumentów przez Straż Graniczną.


Goście mieli też szansę wyjść na płytę lotniska, gdzie w specjalnej strefie zorganizowano pokaz systemów antydronowych "Jastrząb" oraz przeprowadzono ćwiczenia z udziałem grupy antyterrorystów i policji.


Popołudniu zorganizowano krótką konferencję prasową z udziałem specjalnego gościa jubileuszu gen. Mirosława Hermaszewskiego, który jak dotąd jako jedyny Polak odbył lot w przestrzeni kosmicznej.


Spotkanie zakończyło się degustacją ogromnego urodzinowego tortu.


O 15 w drogę powrotną do Warszawy wystartował samolot LOT-u obserwowany przez tłum zwiedzających. Na pożegnanie załoga raz jeszcze okrążyła zielonogórskie lotnisko i pięknie pomachała uczestnikom jubileuszu skrzydłami embraera.

fot. Marek Stus

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_12fee 2017-10-03 12:49   
gość_12fee - Profil gość_12fee
Od dawna pierwsze lotnisko do zamknięcia, a oni jeszcze świętują...
adam7691 2017-10-03 08:29   
adam7691 - Profil adam7691
gość_62ee5: a co to ma wspólnego z tematem Zielonej Góry
usuniety 2017-10-02 22:12   
usuniety - Profil usuniety
Drogi gość_62ee5! Zachęcam do lektury: już od blisko 14 godzin jest on-line: zobacz link
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy