×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


IATA: Popyt i wypełnienie rosną


Popyt na podróże lotnicze mierzony wskaźnikiem RPK wzrósł w czerwcu o 7,8 proc., a w całym I półroczu o 7,9 proc. To najlepszy wynik w ciągu ostatnich 12 lat - wynika ze statystyk Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego (IATA).


Według danych IATA, w czerwcu ruch mierzony wskaźnikiem (iloczyn liczby pasażerów i pokonanego dystansu) najszybciej rósł w regionie Azji-Pacyfiku (o 11,2 proc.). Ten obszar odpowiadał za aż 32,8 proc. całego światowego ruchu. Powyżej średniej przewozy rosły też w Afryce (9,2 proc.) i Europie (8,8 proc.). Słaby rezultat zanotowała Ameryka Północna, odpowiadająca za niemal jedną czwartą światowego ruchu - przewozy rosły tam zaledwie o 4 proc. Jeszcze wolniej ruch rósł na Bliskim Wschodzie - o 2,1 proc.

Stowarzyszenie, które zrzesza ok. 270 linii odpowiadających łącznie za 83 proc. światowego ruchu lotniczego, podkreśla znaczenie nowych przepisów bezpieczeństwa. Zakaz przewozu elektroniki zaszkodził popytowi na Bliskim Wschodzie, a dodatkowe kontrole mogą odstraszać osoby, które chciały lecieć do Stanów.

IATA podaje, że ruch na trasach międzynarodowych na całym świecie był w czerwcu o 7,5 proc. większy, a na krajowych - o 8,2 proc. Dynamikę połączeń krajowych napędzały głównie Indie (wzrost o 20,3 proc. według RPK), Stany Zjednoczone (15 proc.) i Chiny (8,7 proc.).

Podaż miejsc mierzona wskaźnikiem ASK wzrosła w czerwcu na całym świecie o 6,5 proc. 

Do rekordowego poziomu wzrosło też wypełnienie samolotów. W czerwcu wyniosło średnio 81,9 proc., o 1 pkt proc. więcej niż rok temu. Najwyższe było w Ameryce Północnej (86,3 proc.) i Europie (85,4 proc.), najniższe w Afryce (64,8 proc.). 

W całym I półroczu średnio w samolotach zajętych było 80,7 proc. miejsc - najwięcej, odkąd IATA prowadzi analizy.

Pełen raport IATA za czerwiec jest dostępny online


gość_d7b69 - Profil
gość_d7b69
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie