×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Jest szansa na tańszy pas startowy w Heathrow


Arora Group, brytyjska grupa specjalizująca się w budowie hoteli, zaproponowała nową koncepcję budowy trzeciego pasa startowego na lotnisku Londyn-Heathrow. Ma ono być tańsza o jedną trzecią od obecnej propozycji.

Partnerem Arora Group jest m.in. amerykański koncern budowlany Bethel. 

Arora zapowiada, że jej projekt będzie o nawet jedną trzecią tańszy od propozycji zarządcy lotniska Heathrow, która zakłada, ze nowy pas będzie kosztował aż 18 mld funtów. Podstawowym założeniem Arory jest skrócenie nowego pasa z proponowanych 3,5 km do 3,2 km oraz przesunięcie go nieznacznie na wschód, dzięki czemu nie będzie konieczności przeniesienia autostrady M25 do tunelu pod pasem.

Koncepcja Arory równocześnie obejmuje od razu nowy terminal 6 lotniska Heathrow oraz kolejny budynek satelitarny do terminalu 5. Według informacji prasowej firmy, projekt został przygotowany we współpracy z głównymi przewoźnikami korzystającymi z lotniska.

Branża lotnicza od dawna apeluje o budowę trzeciego pasa startowego na Heathrow, najbardziej ruchliwym lotnisku w Europie. Inwestycja ta jest niezbędna, bo w tej chwili obydwa pasy Heathrow są wykorzystywane w pełni. W 2016 r., po wielu latach debat, brytyjski rząd wyraził na to zgodę. Jednak linie lotnicze uważają, że projekt przedstawiony przez port lotniczy jest zbyt drogi.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Przewoźników Lotniczych (IATA) twierdzi, że należy inwestować w nową przepustowość, ale z rozsądkiem, a projekt Heathrow jest zbyt drogi.

Do krytyków projektu Heathrow należy Willie Walsh, prezes koncernu IAG, w skład którego wchodzi m.in. British Airways. Zwraca on uwagę, że za inwestycję zapłacą linie lotnicze, czyli pośrednio pasażerowie. Walsh krytykuje też wysokie koszty projektów włączonych do inwestycji budowy nowego pasa, a nie będących niezbędnymi, takimi jak nowy parking wielopoziomowy, który ma kosztować niemal miliard funtów. gość_60844 - Profil
gość_60844
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie