LOT rozważa loty do Grodna na Białorusi

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
05 czerwca 2017 09:30
18 komentarzy
Polskie Linie Lotnicze LOT rozważają uruchomienie połączenia lotniczego z Warszawy do Grodna na Białorusi - wynika z informacji, które uzyskał Pasazer.com.
Reklama

Na to, by Polskie Linie Lotnicze LOT mogły latać do Grodna zezwala Umowa między Białorusią a Polską o cywilnej komunikacji lotniczej z 1993 roku. Jak ustalił Pasazer.com, polski przewoźnik poważnie rozważa uruchomienie połączenia i choć decyzja o inauguracji tej trasy nie jest przesądzona, to wydaje się prawdopodobna.

Białoruś staje się coraz bardziej atrakcyjna turystycznie dla Polaków od lata ubiegłego roku, kiedy nastąpiła liberalizacja przepisów wizowych. Na podstawie rozporządzenia prezydenta Białorusi z sierpnia 2016 r. Polacy, po spełnieniu odpowiednich wymogów, mogą skorzystać z bezwizowego wjazdu na terytorium Białorusi na obszar wokół Kanału Augustowskiego do Grodno oraz gmin w Sopoćkiniach; Hoży; Kopciówce; Podłabieniach i Odelsku. Ruch ten odbywa się przez przejścia graniczne Lesnaja (Rudawka) - turystyczne/wodne, Bruzgi (Kuźnica Białostocka) - samochodowe. Władze Polski chcą, by wraz z uruchomieniem lotów do Grodna, programem został objęty port lotniczy w Grodnie.

Na Białorusi mieszka dużo osób polskiego pochodzenia. Według ostatniego spisu powszechnego przeprowadzonego przez władze tego kraju, polskie pochodzenie zadeklarowało 295 tys. osób. Nieoficjalnie szacuje się, że Polaków na Białorusi jest od 500 tys. do 1,2 mln. Największym skupiskiem Polaków jest obwód grodzieński.

fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_ad61c 2017-06-07 00:18   
gość_ad61c - Profil gość_ad61c
@gość_df13e: człowieku, odstaw to zioło, nikt z Augustowa nie poleci przez Grodno, chyba żyjesz w równoległej rzeczywistości i zakrzywiła Ci się czasoprzestrzeń
jjemiolo 2017-06-06 01:48   
jjemiolo - Profil jjemiolo
@teemu: Jesli jak mowisz sa dwa lotniska to oczywiscie o dalsze nalezaloby walczyc przez modyfikacje umowy. Nie znam szczegolow ale negocjowac z Bialorusia chyba latwo nie jest. Tak czy owak, cieszy mnie ze na naszym forum jest dyskusja nad tym co by sie przydalo LO i nam. Takie sygnaly moga dotrzec do kogos kto moze cos zrobic w tej sprawie.
teemu 2017-06-05 21:06   
teemu - Profil teemu
@jjemiolo i inni: a to nie jest tak, ze umowa dwustronna miedzy Polską a Białorusią dopuszcza tylko połączenia z dowolnego miejsca w Polsce do dwóch lotnisk na Białorusi (MSQ, GNA) i analogicznie w drugą stronę (Białoruś - WAW, GDN)? Ktoś kiedyś wspominał o tym na forum, ale nie mogę sobie przypomnieć, w jakim wątku. W takiej sytuacji Witebsk i inne porty byłby póki co poza zasięgiem.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama