Rząd chce otworzyć CPL do 2028 r.

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
16 marca 2017 08:00
43 komentarzy
Budowa Centralnego Portu Lotniczego nie potrwa więcej niż 15 lat, a jest szansa na jego uruchomienie już w 2027 lub 2028 r. - zapowiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Reklama

Podczas konferencji na warszawskim Lotnisku Chopina Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, zapowiedział, że szczegóły dotyczące planów budowy Centralnego Portu Lotniczego - czy, jak projekt nazywa się w rządzie, Centralnego Portu Komunikacyjnego - zaprezentuje niedługo na konferencji Mateusz Morawiecki, wicepremier oraz minister rozwoju i finansów.

Adamczyk zdradził jedynie, że według szacunków resortu budowa potrwa od 10 do maksymalnie 15 lat, choć rządowi bardzo zależy na oddaniu inwestycji w 2027-2028 r. To krócej niż szacunki z dotychczasowych analiz, które mówiły o 17 latach potrzebnych na budowę CPL-u, w tym trzech latach projektowania.

Według ministra infrastruktury inwestycja warta 20-30 mld zł zostanie sfinansowana poprzez "montaż finansowy", co zapewne oznacza szukania środków w różnych źródłach. Adamczyk twierdzi, że jest szansa na uzyskanie dofinansowania z środków unijnych w perspektywie budżetowej 2021-2027. Do 2022 r. (czyli roku ostatecznego rozliczenia perspektywy 2014-2020) na europejskie pieniądze nie ma szans. Pozyskanie pieniędzy z Brukseli będzie zależało od skuteczności negocjacyjnej władzy w okresie planowania kolejnego budżetu.

Według naszych źródeł dużą rolę w finansowaniu CPL-u ma mieć Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju, w tym sam PFR oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Instytucja może dysponować pieniędzmi budżetowymi oraz pozyskiwać je z rynku, np. poprzez fundusze inwestycyjne.

Adamczyk potwierdził też nasze informacje o tym, że rząd zamierza wykorzystać już istniejące analizy dotyczące CPL. W 2010 r. najbardziej kompleksowy dokument przygotowało konsorcjum PwC i trzech innych firm. Ta analiza, rekomendująca budowę CPL i zamknięcie Lotniska Chopina, po aktualizacji zostanie zapewne podstawą działań rządu.

Według prognoz Urzędu Lotnictwa Cywilnego, w 2030 r. Polska ma odprawiać 60 mln pasażerów rocznie, czyli dwa razy więcej niż teraz. Adamczyk zapowiedział, że do czasu wybudowania CPL wszystkie lotniska w tej części kraju, także radomskie, mają współpracować, by zapewnić przepustowość zgodną z potrzebami ruchu lotniczego

Minister infrastruktury dodał też, że zamierza działać na rzecz poprawy bezpieczeństwa na lotniskach i lepszego ich skoordynowania z pozostałymi gałęziami transportu - kolejami i transportem drogowym. Ma to być szczególnie widocznie w przypadku CPL-u, który zostanie włączony w krajową sieć autostrad i kolei. Ale także dojazd na już istniejące lotniska ma być coraz lepszy.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_39c5b 2017-03-27 14:50   
gość_39c5b - Profil gość_39c5b
Dla wszystkich hurra-optymistów, wierzących w przeogromną ekspansję LOTu, itd. Po pierwsze lotnisko to nie tylko betonowy plac i budynek, to setki tysięcy dodatkowych projektów: dotyczących ATC, zaplecza, obsługi (w tym baza paliwowa) czy wreszcie ludzi. Zdajecie sobie sprawę z zatrudnienia kogoś na środku pola? Dyskutujecie o liczbach i wróżycie z fusów, ale taki projekt zaczyna się od rzetelnych analiz i badań, a nie opiera na nieaktualnych materiałach i gdybaniu. Doinwestowanie WAW i WMI da spokojnie kilka lat na uniknięcie armagedonu jak to opisujecie, ale jest wymagane do sensownej dyskusji.
gość_4f82f 2017-03-22 10:40   
gość_4f82f - Profil gość_4f82f
Niestety wiele kłamstw i nieprawdy. Ostatnio Morawiecki mówił, że rząd wiele analiz wykonał. Pytam się jakich konkretnie? Jedyne znane to sprzed kilka lat i może strategia lotnicza dla Mazowsza. Poza tym NIC!!! I na tej podstawie i opowiadań bajkopisarzy podejmują decyzję o takiej skali. PO zarzucano, że niejasne, niejawne itp. ale tutaj to przecież urąga wszystkiemu, na byle jaki wydatek UE wymaga studium wykonalności a nasi "kształceni" twierdzą że oni nie potrzebują analiz, oni wiedzą. Koszty są zdecydowanie zaniżone, kasy z UE nie będzie, same koszty obsługi długu przekroczą kilkadziesiąt mln PLN rocznie. Bajki, ze Pribałtika i Rum/Węg będąć latać przez CPL - no nie wiem gdzie takich rodzą. Najgorsze, że żadna z instytucji nie ma własnej obiektywnej oceny, wszyscy przyklaskują, porty siedzą cicho, ULC siedzi cicho - w tej sytuacji zwykły człowiek, może mieć wrażenie że to pomysł przemyślany
gość_ec355 2017-03-20 20:01   
gość_ec355 - Profil gość_ec355
obstawiam, że będzie LUZ z CPL
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama