Weekendowe stolice bez samolotu

11 marca 2017 10:00
10 komentarzy
Coraz więcej Polaków spędza weekendy za granicą. Na city break najłatwiej udać się samolotem, ale osoby bojące się latać czy lubiące podróż lądem również mogą spędzić sobotę i niedzielę w stolicy sąsiedniego państwa, nie biorąc urlopu. Nie zawsze będzie to jednak tańsze.
Reklama
Dzięki rosnącej siatce połączeń lotniczych z Warszawy i portów regionalnych Polacy mogą udać się na weekend do coraz większej liczby europejskich stolic. Bilety na rejsy linii niskokosztowych, a czasem także i tradycyjnych, można kupić w bardzo przystępnej cenie. Trzeba jednak pamiętać, że wylot w piątek wieczorem i powrót w niedzielę wieczorem lub poniedziałek rano to jedna z najpopularniejszych konfiguracji połączeń, więc ceny zwykle są wyższe niż w ciągu tygodnia.

Do stolic sąsiednich krajów oferta lotów niskokosztowa jest jednak bardzo słabo rozbudowa. Poza połączeniem z Rzeszowa do Berlina, obecnie ani Ryanair, ani Wizz Air nie oferują lotów z Polski do stolic Niemiec, Austrii, Czech, Litwy czy Słowacji. Do Budapesztu podróż na weekend komplikuje niekorzystny pod tym względem rozkład lotów Wizz Aira. Mimo to rozkłady połączeń innych przewoźników umożliwiają podróż lotniczą do tych stolic na weekendowy city break. Jedyną ościenną stolicą, do której zdecydowanie najlepiej jest dostać się samolotem, jest Kijów.

Mimo wykorzystania linii tradycyjnych, podróż samolotem często okazuje się tylko nieznacznie droższa niż pociągiem, choć zwykle wyraźnie przegrywa cenowo z autokarem. Na korzyść samolotu zawsze przemawia za to krótszy czas podróży. Dobrze jednak wiedzieć, że lot nie jest jedyną opcją. Nocny pociąg lub autokar pozwala oszczędzić na noclegu, to też lepsze rozwiązanie dla osób bojących się latać. Każdy sam musi podjąć decyzję, które rozwiązanie stanowi dla niego lub niej najlepszą równowagę między ceną, czasem i komfortem.

Pasazer.com przedstawia porównanie podróży lądem i samolotem na weekend do unijnych stolic w regionie. Oczywiście, kalkulacje i możliwości wyglądają inaczej dla mieszkańców miast poza Warszawą, ale dla uproszczenia przyjęliśmy jako punkt startowy stolicę Polski. Założeniem proponowanych przez nas podróży jest wyjazd w piątek po południu lub w sobotę rano, umożliwiający spędzenie pełnych dwóch dni w miejscu docelowym, oraz powrót w niedzielę wieczorem lub w poniedziałek rano.

Berlin - wygrywa pociąg

Stolica Niemiec to magnes na studentów, artystów i osób szukających twórczej atmosfery, świetnych muzeów i pchlich targów. Podróż na weekend do Berlina z Warszawy jest możliwa samolotem, pociągiem i autokarem.

Rozwiązanie lotnicze jest zdecydowanie najdroższe, choć najszybsze i najwygodniejsze. Linia airberlin oferuje cztery loty dziennie między stolicami Polski i Niemiec. Nasze warunki spełnia wylot w piątek o godz. 19:10 oraz powrót w niedzielę o 21:35. Za takie połączenie zapłacimy 485 zł (bez bagażu rejestrowanego), a podróż potrwa tylko nieco ponad godzinę. W ten sposób już w piątkowy wieczór możemy bawić się w berlińskich klubach. airberlin umożliwia także powrót w poniedziałek rano, ale cena takiego połączenia jest ponaddwukrotnie wyższa.


Podróż pociągiem jest bardziej czasochłonna, ale tańsza, a pod pewnymi względami wygodniejsza. To według nas najlepszy wybór na tym połączeniu. W cenie biletów zawarty jest przewóz bagażu, fotele w nowoczesnych wagonach PKP Intercity są wygodne i wyposażone w kontakty, a podróż kończy się na centralnie położonym Dworcu Głównym (Hauptbahnhof), a nie na słabo skomunikowanym i mało komfortowym lotnisku Tegel. Za bilet powrotny na pociąg jadący niecałe 5,5 godziny zapłacimy 460 zł w taryfie podstawowej, a 250 zł w łatwo dostępnej ofercie specjalnej (co wymaga nieco wcześniejszej rezerwacji). Podróż pociągiem umożliwia również dotarcie do Berlina na piątkowy wieczór i spędzenie w nim większości niedzieli.

Najtańsza, ale i najbardziej czasochłonną możliwością jest podróż autokarem PolskiBus.com. Cennikowy koszt podróży w jedną stronę to 199 zł, ale dzięki ofertom spółki bez problemu można pojechać w jedną stronę za 50-60 zł. Podróż trwa jednak aż 8,5 godziny. Dzięki nocnej podróży oszczędzamy na noclegu w Berlinie, ale tracimy też dwie noce na miejscu - w stolicy Niemiec jesteśmy w sobotę rano, a wyjechać musimy w niedzielę wieczorem, by dotrzeć do Warszawy na rano.

Praga - samolotem najlepiej

Lubiana przez Polaków stolica Czech to doskonałe miejsce na weekendową podróż - wielokrotnie opisywaliśmy ją w cyklu "Bliżej Świata". Najłatwiej oczywiście dostać się tam samolotem. Wylot w piątek wieczorem i powrót w niedziele wieczorem umożliwiają zarówno LOT (bilety kosztują obecnie 800 zł), jak i Czech Airlines (500 zł). Możliwe jest też kupno biletu łączonego tych linii dzięki internetowym pośrednikom - taka oferta kosztuje od 625 zł.

W ofercie linii jest też podróż w piątek wieczorem i powrót w poniedziałek rano. Bilety na taką podróż w Czech Airlines kosztują 450 zł, w Locie - 920 zł, a w Lufthansie z przesiadką we Frankfurcie - 710 zł. Loty bezpośrednie trwają ok. 1,5 godz., a z przesiadką ok. 4 godzin.


Oferta PKP Intercity na trasie do Pragi nie jest tak korzystna jak do Berlina. Nocny pociąg jedzie aż 9-9,5 godziny, a cena biletu w jedną stronę wynosi 65 euro (280 zł).

Podróż autobusem PolskiBus.com trwa tylko nieco dłużej niż pociągiem - 10 godzin (a do tego przyjazd do Pragi zaplanowano na niekomfortową 5:00). Jest za to dużo tańsza. Choć cennikowy koszt biletów to 200 zł w jedną stronę, to praktycznie ceny rozpoczynają się od 50 zł w jedną stronę. Z uwagi na czasochłonność podróży lądem i dobrą ofertę połączeń lotniczych, według nas do Pragi najlepiej lecieć.

Wiedeń - tanio nie jest

Do stolicy Austrii weekendowe połączenia lotnicze oferują LOT (od 950 zł) i Austrian Airlines (od 1150 zł). Możliwe są także rezerwacje łączące rejsy obydwoma liniami. Bilety z przesiadką w Berlinie-Tegel za niecałe 700 zł sprzedaje obecnie airberlin. Wszystkie te opcje obejmują wylot w piątek wieczorem i powrót w niedzielę wieczorem. W poniedziałek rano pierwszy przylot do Warszawy zaplanowano na 10:40, co dla większości osób nie biorących urlopu będzie zbyt późną godziną. Takie połączenie (obsługiwane przez LOT i objęte code-share z Austrianem) kosztuje niecałe 700 zł w Locie i 750 zł w Austrian Airlines.


Podróż pociągiem PKP Intercity trwa niemal 10 godzin do Wiednia, a nieco ponad 8 godz. z powrotem. W standardowej taryfie bilet kosztuje 69 euro (300 zł) w jedną stronę. Stosunkowo łatwo wykupić jedną promocyjne bilety w ofercie Spar Night, które kosztują zaledwie 29 euro w jedną stronę (125 zł).

Z uwagi na odległość podróż autokarem na weekend do Wiednia to już rozwiązanie dla wytrwałych. Podróż trwa 10 godzin i cennikowo kosztuje 200 zł w jedną stronę, choć bilety można kupić bez problemu już za 70 zł w jedną stronę.

Bratysława - nie ma jak dolecieć

Oferta lotów weekendowych z Warszawy do stolicy Słowacji nie istnieje, nawet z przesiadką. Najdogodniejsze połączenia to loty do sąsiedniego Wiednia.


W takiej sytuacji najdogodniejszym dojazdem do Bratysławy jest podróż pociągiem. Skład PKP Intercity jedzie z Warszawy do stolicy Słowacji 8-8,5 godziny. Bilety w standardowej cenie kosztują 76,80 euro (330 zł), choć w promocji cena ta często spada do zaledwie 19 euro (80 zł).

Przejazd autokarem do stolicy Słowacji trwa aż 11 godz. 45 min i mimo cen rozpoczynających się od 70 zł (199 zł według cennika), to raczej rozwiązanie dla bardzo wytrwałych i oszczędnych.

Budapeszt - Wizz Air bez dobrych godzin

Co prawda z Warszawy do stolicy Węgier lata Wizz Air, ale godziny połączeń tego przewoźnika nie umożliwiają wylotu w piątek po pracy. Takie połączenie ma w ofercie LOT - za bilet powrotny trzeba zapłacić w tej chwili nawet 670 zł. O niemal 100 zł droższe są połączenia z powrotem w poniedziałek od rana. Wyraźnie tańsze (niecałe 500 zł) są za to połączenia z wylotem w sobotę rano i powrotem w niedzielę wieczorem.


Jadący ponad 11 godzin pociąg PKP Intercity to w standardowej taryfie koszt 103,40 euro (445 zł) w jedną stronę, choć ceny promocyjne spadają nawet do 19 euro w jedną stronę. Autokar PolskiBus.com pokonuje tę trasę nieco wolniej (ok. 12 godzin), ale kosztuje od 60-75 zł w jedną stronę. Obydwa te środki transportu umożliwiają wyjazd w piątek wieczorem i dotarcie do celu w sobotę rano. Gorzej jest jednak z powrotem - zgodnie z rozkładem PolskiBus.com wraca do Warszawy dopiero o 11:55 w poniedziałek, natomiast PKP Intercity wymusz wyjazd z Budapesztu już o 15:40 w niedzielę, by dotrzeć do Polski o 2:55 w nocy. Dlatego do stolicy Węgier zdecydowanie najlepiej lecieć.

Kijów - wyloty w sobotę

Mimo rozbudowanej oferty połączeń między Warszawą a Kijowem ani Ukraine International Airlines, ani LOT nie oferują dogodnych godzin w piątek popołudniu. Ukraińska linia odlatuje z Warszawy o 16:40 (zbyt wcześnie, by podróżować bez urlopu), a polska - dopiero o 22:40 z przylotem do Kijowa-Żulian o 1:10. Dla osób gotowych zerwać się bladym świtem atrakcyjnym rozwiązaniem może być dostępne już za 350 zł połączenie Ukraine International Airlines z wylotem z Warszawy w sobotę o 6:00. Przewoźnik oferuje także nieco późniejsze rejsy (wylot o 10:45) w tej samej cenie. LOT jest nieco droższy, a do tego godziny połączeń dają nam mniej czasu w Kijowie.


Podróż pociągiem do stolicy Ukrainy jest wprawdzie możliwa, ale z Warszawy zajmuje aż 16,5 godziny, co powoduje, że ma niewiele sensu w przypadku weekendowego city breaka. Do tego wyjazd ze stolicy Polski jest zaplanowany na dość wczesną godzinę 16:50. Na Ukrainę kursuje wiele prywatnych autobusów, a ceny ok. 15-godzinnej podróży do Kijowa to od ok. 100 zł w jedną stronę. Biorąc pod uwagę czas podróży i nieprzewidywalność odprawy na granicy, połączenie lotnicze wydaje się znacznie bardziej atrakcyjne.

Wilno - tanie LOT-y

Bezpośrednie loty z Warszawy do Wilna, trwające zaledwie godzinę, oferuje LOT. Za połączenie z wylotem ze stolicy Polski w piątek wieczorem i powrót w niedzielę wieczorem zapłacimy 470 zł, rejs z powrotem w poniedziałek rano kosztuje o ponad 100 zł więcej.


Między stolicami Polski i Litwy nie kursują obecnie bezpośrednie pociągi pasażerskie. Dojazd autokarem to kwestia od ok. 8,5 do 9 godzin - bilety na tej trasie oferują PolskiBus.com (cennikowo - 200 zł, w promocji - 50-80 zł) oraz Lux Express (od 65 zł).

grafiki Dominik Sipinski

Przykładowe ceny w oparciu o ofertę linii lotniczych na weekend 9-11 czerwca 2017 r. (wyszukaną w multiwyszukiwarce Skyscanner.com) oraz przewoźników lądowych na najpóźniejszy dostępny w systemie weekend. Realne ceny mogą się różnić z uwagi na stosowane przez przewoźników promocje. Podane przez nas ceny dotyczą najtańszej klasy podróży w pociągach i samolotach.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_bb70d 2017-03-16 19:38   
gość_bb70d - Profil gość_bb70d
Lotnisko Tegel slabo skomunikowane? Dobre sobie. Do centrum autobusem co 5-15 minut za 3 euro podroz trwa 15-25 minut, a po drodze metro ktorym mozna sie dostac tez w inne dzielnice.
gość_43478 2017-03-12 21:26   
gość_43478 - Profil gość_43478
Do Berlina jechałem 1 marca ECOLINES 7,5 godziny i to rozkładowo, więc artykuł do poprawki
gość_9adaa 2017-03-12 13:17   
gość_9adaa - Profil gość_9adaa
gość_c0cfd: Oj tam. Wystarczy w przypadku niektórych pociągów (w tym ostatnim piątkowym) wybrać wagon bezprzedziałowy i od razu masz dostęp do gniazdek, gdyż jedyny bezprzedziałowy w składzie, to 159A wyprodukowany zdaje się w 2014 roku- od tego rozkładu zastąpił on 154A. Aczkolwiek dziwne jest to, że w droższych Ekspresach jeżdżą przeważnie starsze wagony typu Z1B, 154A natomiast w tańszych IC z reguły są zmodernizowane 170/171A, 111arow, 168A.

Swoją drogą szkoda, że W6 nie będzie latał do IEV w korzystych terminach (ma być -2-4-6-), bo też byłby dobrą opcją.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy