Wrocław: 18-proc. wzrost w listopadzie

7 grudnia 2016 07:15
8 komentarzy
W listopadzie Port Lotniczy Wrocław obsłużył łącznie ponad 187 tys. pasażerów - to oznacza wzrost aż o 17,8 proc. w porównaniu do listopada 2015 r. Na trasach krajowych przybyło prawie 50 proc. pasażerów.
Reklama
Statystyki Wrocław (WRO)
 
Linie niskokosztowe przewiozły niemal 108 tys. pasażerów, a na trasach międzynarodowych odnotowały wzrost o 10,8 proc. Pięć nowych, wprowadzonych w październiku połączeń cieszy się ogromną popularnością.

- Blisko 15 tys. pasażerów skorzystało z pięciu nowych połączeń uruchomionych przez tanie linie tej jesieni. Każdy z tych kierunków okazał się strzałem w dziesiątkę. Dodatkowo, coraz więcej podróżnych lata na południe również w okresie jesienno-zimowym. Systematycznie przybywa też pasażerów na trasach międzynarodowych obsługiwanych przez przewoźników tradycyjnych. Z kolei na imponujący wzrost na trasach krajowych największy wpływ miało zwiększenie liczby lotów linii Ryanair na trasie do Warszawy - mówi Jarosław Sztucki, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Porcie Lotniczym Wrocław.

Nowości linii niskokosztowych to loty na główne lotnisko Madrytu, do Manchesteru, Newcastle i Belfastu (wszystkie w ofercie linii Ryanair), a także Kijowa (Wizz Air).

Najwięcej podróżnych przybyło na obsługiwanej przez linie Ryanair trasie na Teneryfę - aż 43,5 proc. Więcej podróżnych skorzystało również z innych kierunków południowych - Barcelony (2,8 proc.) i Rzymu (2,4 proc.).

- Warto też zauważyć, że na kierunkach południowych przewoźnicy odnotowują wypełnienia samolotów sięgające lub przekraczające 90 proc. Tak jest w przypadku Malty, czyli połączenia, które w tym roku po raz pierwszy pozostało w rozkładzie po sezonie letnim, a także Barcelony, Mediolanu i Teneryfy - mówi Jarosław Sztucki.

Imponujący jest również wzrost liczby pasażerów na trasach skandynawskich, obsługiwanych przez linie Wizz Air. Z połączenia do Sztokholmu Skavsta skorzystało o 43,1 proc. więcej podróżnych, a do Oslo Torp 21,4 proc. Spośród tras brytyjskich największych wzrost przewoźnicy odnotowali na trasach do Doncaster Sheffield (10 proc.; trasa obsługiwana przez Wizz Air), Cork (8,9 proc.; Ryanair) oraz do Londynu Luton (4,7 proc.; Wizz Air).

Z połączeń na trasach krajowych skorzystało w listopadzie łącznie ponad 48 tys. pasażerów. Na trasie do Warszawy linie Ryanair odnotowały wzrost o 100,6 proc. Z kolei w samolotach PLL LOT było o 9,5 proc. więcej pasażerów niż w listopadzie 2015. Sześć połączeń dziennie do Warszawy realizują obecnie PLL LOT, a trzy - Ryanair.

W segmencie tradycyjnych połączeń międzynarodowych wzrost wyniósł 8,1 proc.. Najwięcej pasażerów, blisko 50 proc., przybyło na trasie do Düsseldorfu, przy niemal identycznej liczbie rejsów jak w listopadzie ubiegłego roku. Z kolei połączenie do Frankfurtu wybrało ponad 26 proc. podróżnych więcej (w rozkładzie zimowym 2016/2017 na tej trasie jest sześć dodatkowych rejsów w tygodniu), a do Monachium 3,3 proc.

- Systematycznie wzrastająca popularność rejsów do niemieckich portów przesiadkowych wynika z dwóch przyczyn. Po pierwsze, obserwujemy stały wzrost liczby podróży biznesowych do i z Wrocławia. Po drugie, coraz więcej pasażerów naszego lotniska korzysta również z transferu we Frankfurcie, Monachium lub Düsseldorfie, w tym również na trasach międzykontynentalnych - mówi Jarosław Sztucki.

Z oferty tradycyjnych przewoźników na trasach międzynarodowych w listopadzie skorzystało łącznie blisko 30 tys. pasażerów wrocławskiego lotniska.

Łącznie, od początku stycznia do końca listopada 2016, Port Lotniczy Wrocław obsłużył już ponad 2,2 mln pasażerów.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
wroord 2016-12-07 22:21   
wroord - Profil wroord
Jakis czas temu mowiono o OS do VIE i LX do ZRH, ale teraz wszystko ucichlo. Moze KL przejmie AMS.
gość_c7f7b 2016-12-07 20:34   
gość_c7f7b - Profil gość_c7f7b
gość_890f1 mam mieć code share z KLM
gość_890f1 2016-12-07 17:49   
gość_890f1 - Profil gość_890f1
ale Amsterdam będzie low-costowy a nie sieciowy
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy