LOT rozważa wejście do Albanii

10 października 2016 08:37
8 komentarzy
LOT jest zainteresowany uruchomieniem połączenia z Warszawy do Tirany - twierdzi Karol Bachura, ambasador Polski w Albanii. Bałkańskie państwo zyskuje na popularności wśród Polaków.
Reklama

Bachura w rozmowie z albańskim ministrem transportu Sokolem Dervishajem powiedział, że Polska i Albania powinny zacieśnić współpracę szczególnie w obszarze turystyki i transportu.

- Narodowy przewoźnik LOT jest zainteresowany bezpośrednimi lotami z Warszawy do Tirany w związku ze wzrostem zapotrzebowania polskich turystów na odwiedzenie Albanii - powiedział Bachura.

W corocznej ankiecie przeprowadzonej przez Polski Związek Organizatorów Turystyki, Albania została sklasyfikowana pomiędzy Portugalią oraz Cyprem jako dziewiąty najpopularniejszy kierunek w sezonie 2015/2016.

- Albańskie władze są gotowe do rozpoczęcia rozmów, aby umożliwić funkcjonowanie linii lotniczych, które będą miały wpływ na wzrost liczby polskich turystów w Albanii - zaznaczył Dervishaj.


Albańskie miasto Saranda wraz z albańską riwierą przyjmuje rocznie ok. 12 tys. polskich turystów.

W ubiegłym roku Albanię odwiedziło 59 tys. turystów z Polski. W tym roku ta liczba będzie jeszcze wyższa - w ciągu trzech kwartałów liczba turystów przekroczyła 60 tys. osób.

Albania nie posiada w tej chwili narodowego przewoźnika. Na podstawie danych z OAG Schedules Analyser, wyłącznego dostawcy danych dla Pasazer.com, wynika, że największy udział w ruchu z Tirany ma Alitalia. W sezonie zimowym 2016/2017 włoski przewoźnik zaoferuje ponad 306 tys. miejsc.

Na drugim miejscu pod kątem oferowania jest także włoska linia Blue Panorama Airlines z wynikiem ponad 304 tys. foteli. Na kolejnych miejscach już ze znacznie niższymi notami są Turkish Airlines, Austrian Airlines oraz słoweńska Adria.

Tirana jest skomunikowana z kilkoma hubami. Pod względem częstotliwości połączeń na pierwszym miejscu jest Rzym Fiumicino - trzy rejsy dziennie. Na drugiej pozycji znajduje się hub Turkish Airlines - lotnisko Atatürk w Stambule - dwa rejsy dziennie. Trzeci jest hub Austrian Airlines - Wiedeń z dwoma rejsami dziennie. Jest to także jedyny port lotniczy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej dostępny bezpośrednio z Tirany.


LOT zapewne nie będzie w stanie uruchomić loty do Tirany z wykorzystaniem obecnej floty. W lecie 2016 r. polski przewoźnik nie był w stanie samodzielnie realizować założonych połączeń i do realizacji siatki musiał wypożyczyć dwa fokkery 100 od rumuńskiego Carpataira.

Z tempem rozbudowy floty wiązałaby się także sama data startu połączenia. Najdogodniejszym terminem byłby sezon letni 2017 r., a zwłaszcza okres wakacji i szczytu podróży transatlantyckich.

fot. Armand Habazaj (Wikimedia Commons), OAG Schedules Analyser

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_54756 2016-10-11 14:45   
gość_54756 - Profil gość_54756
Jeśli latają głownie Albańczycy to wejście Lotu ma sens, bo bedą pasażerowie tranzytowi, zapewne wtedy godziny bedą mało atrakcyjne dla Polaków i już widzę te tłumy narzekaczy...
pozpiotr 2016-10-11 14:07   
pozpiotr - Profil pozpiotr
gość_256fb: zdecydowana większość to Albańczycy, myślę że ok. 70%
gość_256fb 2016-10-11 09:35   
gość_256fb - Profil gość_256fb
pozpiotr: a kto dominuje w tych samolotach, Albańczycy czy cudzoziemcy?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy