lotniska i o 13 proc. więcej niż w lipcu 2015 r. " />

Po ŚDM 13-proc. wzrost w Krakowie

2 sierpnia 2016 20:46
4 komentarze
W lipcu krakowskie lotnisko obsłużyło 488,4 tys. pasażerów. To najlepszy wynik w historii krakowskiego lotniska i o 13 proc. więcej niż w lipcu 2015 r. 
Reklama
Statystyki Kraków (KRK)
 
W pierwszym wakacyjnym miesiącu obsłużono też rekordową liczbę pasażerów w ciągu jednego dnia. 24 lipca z usług krakowskiego lotniska skorzystało 19,7 tys. osób.

- Wydarzeniem lipca była niewątpliwie wizyta papieża Franciszka. Do tej pory święty Jan Paweł II, Benedykt XVI oraz papież Franciszek w sumie trzynaście razy skorzystali z usług krakowskiego lotniska - powiedział Radosław Włoszek, p.o. prezesa Kraków Airport.

W minionym miesiącu linia lotnicza Air France zainaugurowała wakacyjne loty do Paryża.

W Kraków Airport zakończył się drugi etap rozbudowy i modernizacji terminalu. Port lotniczy podpisał porozumienie o współpracy w czasie Światowych Dni Młodzieży, stając się partnerem tego wydarzenia. Na części wojskowej krakowskiego lotniska swoją pielgrzymkę do Polski rozpoczął i zakończył papież.

W lipcu odnotowano 4 tys. operacji lotniczych, o 13 proc. więcej niż w lipcu 2015 r. Od początku roku w Kraków Airport obsłużono już 2,79 mln pasażerów, o 16 proc. (niemal 400 tys. osób) więcej w stosunku do 2015 r.

Według danych na dzień 31 lipca br., z łącznie ze tytułu Światowych Dni Młodzieży, krakowskie lotnisko obsłuży ponad 200 dodatkowych operacji lotniczych. Są to zarówno dodatkowe rejsy linii regularnych, jak również loty czarterowe. Ponadto część linii lotniczych zaplanowała w tym czasie przylot do Krakowa większymi maszynami. Dodatkowe loty, większe samoloty lub loty czarterowe oferują m.in. linie: Vueling, Alitalia, Iberia, Lufthansa, PLL LOT, KLM, Brussels Airlines, Austrian Airlines.

W okresie od 19 lipca do 6 sierpnia lotnisko planuje obsłużyć około 40 tys. dodatkowych pasażerów (pielgrzymów). Obecnie, dobowa przepustowość lotniska to 29 tys. pasażerów. Pierwszy zarejestrowany pielgrzym przyleciał na krakowskie lotnisko 16 lipca.

Od 31 lipca rozpoczęły się powroty pielgrzymów do domów. Krakowskie lotnisko spodziewa się obsłużyć rekordowy ruch pasażerski na początku sierpnia. W pierwszy dzień sierpnia Kraków Airport spodziewa się ponad 20 tys. pasażerów (zarówno przylatujących jak i odlatujących) z czego ponad jedną czwartą będą stanowić pielgrzymi. W poniedziałek (1 sierpnia) 30 dodatkowych samolotów skorzystało z lotniska, a ostatnia operacja lotnicza związana z ŚDM zaplanowana jest na 9 sierpnia.

- Jeszcze za wcześnie na podsumowanie ŚDM na krakowskim lotnisku. Szczyt sezonu letniego w Kraków Airport zbiegł się w czasie z powrotami pielgrzymów do domów. Pracownicy wszystkich służb na terenie lotniska, niezależnie od firmy czy organizacji w której pracują, są zaangażowani w pomoc pasażerom na lotnisku - powiedział Włoszek.

Najwięcej dodatkowych przylotów pielgrzymów było w poniedziałek (25 lipca) i we wtorek (26 lipca), odpowiednio 9 i 7 rejsów, z kolei 1 i 2 sierpnia było zaplanowanych najwięcej odlotów z Krakowa. Biorąc pod uwagę szczyt sezonu letniego oraz dodatkowy ruch związany z ŚDM szacuje się, że w najbliższych dniach łącznie w ciągu doby z infrastruktury lotniska będzie korzystać ponad 20 tys. osób.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_88ff4 2016-08-03 12:08   
gość_88ff4 - Profil gość_88ff4
Super super
gość_ab52e 2016-08-03 01:44   
gość_ab52e - Profil gość_ab52e
Wczoraj padł rekord fakt 22730 super
Kelo 2016-08-02 23:53   
Kelo - Profil Kelo
Może się uda w sierpniu przekroczyć te pół banki, a jak nie to najwyżej za rok dzięki rozwojowi chociażby Easyjeta. Wczoraj podobno dobowy rekord padł (21017 pax )
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy