×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Rada nadzorcza LOT-u zatwierdziła strategię


Rada nadzorcza LOT-u przyjęła w ubiegły poniedziałek (7.12) strategię rozwoju spółki na najbliższe lata - dowiedział się Pasazer.com. Dokument określa sposoby realizacji wzrostu, w tym pozyskania nowych samolotów.Nowa strategia jest bardzo szczegółowa - dokument ma ok. 200 stron. Określa on dokładne sposoby realizacji celów ogłoszonych w czerwcu br. przez ówczesnego prezesa LOT-u, Sebastiana Mikosza. Linia lotnicza chce do 2020 r. urosnąć dwukrotnie zarówno pod względem liczby pasażerów, jak i posiadanej floty. Strategia ma też doprowadzić do zapewnienia długoterminowej stabilności finansowej LOT-owi. 

Choć dokument powstał w oparciu o założenia przedstawione przez Mikosza, prace nad nim finalizował już nowy p.o. prezes Marcin Celejewski

Strategia opisuje m.in. harmonogram zwiększenia floty linii. Zgodnie z założeniami, LOT chce pozyskać samoloty we wszystkich klasach wielkości, a najpilniejszą potrzebą są nowe maszyny średniej wielkości (ponad 150 pasażerów). 

- Chcemy podjąć decyzję o wyborze i zamówieniu tych samolotów tak szybko, jak to możliwe. Mówimy o dwucyfrowej liczbie maszyn. Liczymy na rozpoczęcie dostaw pierwszych samolotów w 2017-18 r. - potwierdził w rozmowie z Pasazer.com podczas szczytu Star Alliance w Chicago Celejewski.

W czerwcu Mikosz zapowiadał, że flota LOT-u docelowo powinna liczyć 70-80 samolotów: 14-16 szerokokadłubowych (obecnie LOT ma sześć boeingów 787 Dreamliner i oczekuje na dostawę kolejnych dwóch), 16-20 średniej wielkości (w tej chwili trzy wyeksploatowane boeingi 737-400), 20-26 odrzutowców regionalnych (teraz sześć embraerów 170, 12 embraerów 175 i sześć embraerów 195) i 12-16 turbośmigłowców (dziś dziewięć bombardierów Q400). 

Celejewski zaznaczył, że trwają rozmowy z wszystkimi producentami samolotów nt. zamówienia maszyn średniej wielkości. Jak wynika z informacji Pasazer.com, p.o. prezes LOT-u bezpośrednio przed szczytem sojuszu w Chicago był w Seattle, gdzie spotkał się z władzami Boeinga. 

- Na razie nie chciałbym mówić o sposobie finansowania tego zamówienia - dodał Celejewski.

Nie wiadomo, czy nowa strategia nie zostanie jednak wkrótce zmieniona. Jutro (14.12) zaplanowane jest walne zgromadzenie spółki (w praktyce decyzje podejmuje minister skarbu państwa Dawid Jackiewicz), które może wymienić skład rady nadzorczej. gość_a360b - Profil
gość_a360b
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie