×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


AF-KLM stracił 50 mln euro przez terrorystów


Utracone przez listopadowy zamach terrorystyczny w Paryżu rezerwacje kosztowały koncern Air France-KLM 50 mln euro. Wpływ tragedii widać w dużej różnicy pomiędzy średnim wypełnieniem w pierwszej i drugiej połowie miesiąca.W całym listopadzie koncern AF-KLM przewiózł 6,5 mln pasażerów, co stanowiło wzrost o 0,8 proc. w ujęciu rok do roku. 6,0 mln podróżnych skorzystało z usług linii Air France, KLM i HOP! (wzrost o 0,3 proc.), reszta leciała Transavią (wzrost o 7 proc.). 

Średnie wypełnienie samolotów pasażerskich koncernu wyniosło 82,6 proc. i było o 0,6 pkt. proc. wyższe niż rok temu. Jednak zamachy z 13 listopada miały duży wpływ na tę statystykę: o ile w dniach 1-13 listopada średnie wypełnienie rosło o 2,7 pkt. proc. wobec tego samego okresu 2014 r., to od 14 do 30 listopada spadło o 0,9 pkt. proc. 

Koncern w komunikacie prasowym podkreślił, że w wyniku zamachów najbardziej ucierpiały statystyki linii Air France i oddziału cargo (ruch mierzony wskaźnikiem RTK zmalał aż o 11,3 proc.). Najmniej efekty odczuła Transavia. W grudniu możliwe jest jeszcze nieznaczne osłabienie statystyk w związku z zamachami, ale dotychczasowe poziomy rezerwacji wskazują, że od stycznia ruch powinien wrócić do normy. 

W rozbiciu na poszczególne kierunki, AF-KLM najszybciej zwiększa przewozy do i z Ameryki Północnej (RPK wzrósł o 8,2 proc.) i Afryki wraz z Bliskim Wschodem (7,8 proc.). Ruch zmalał za to na trasach do Azji (-2,9 proc.), rejon Karaibów i Oceanu Indyjskiego, traktowany jako jeden przez AF-KLM (-1,5 proc.) i na trasach krótkodystansowych (-0,8 proc.). gość_a1a25 - Profil
gość_a1a25
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie