Ryanair dowiezie pasażerów Norwegianowi

3 października 2015 16:51
11 komentarzy
Ryanair wkrótce może zacząć dowozić pasażerów do Londynu-Gatwick na loty długodystansowe linii Norwegian obsługiwane z tego lotniska. Szef norweskiego przewoźnika potwierdził, że negocjacje trwają i mogą wkrótce zakończyć się porozumieniem.
Reklama
Również Ryanair potwierdza, że rozmawia z wieloma liniami, w tym Norwegianem, na temat usługi dowozu pasażerów. O tym, że irlandzka linia chce wejść w taką współpracę, już ponad rok temu mówił w wywiadzie z Pasazer.com Michael O'Leary, jej szef.

Ryanair chce w ten sposób współpracować z większą liczbą linii. Wśród możliwych partnerów wymieniani są: Aer Lingus w Dublinie, TAP Portugal w Lizbonie czy Virgin Atlantic Airways w Gatwick. Irlandzka linia zaoferowała też taką współpracę koncernowi IAG (British Airways i Iberia), ale problemem jest to, że O'Leary nie chce latać na Heathrow, a to głównie stamtąd BA oferuje długie trasy.


Na razie nie wiadomo, jaką formą miałaby przyjąć współpraca Ryanaira z Norwegianem.

Dziennikarze branżowego portalu ATWOnline spekulują, że prawdopodobnie nie będzie to zwykła umowa interline albo code-share. Według nich bilety łączone będą zapewne dostępne tylko w systemach dystrybucyjnych (GDS), a nie bezpośrednio przez stronę Norwegiana.

ATWOnline prognozuje, że pełną odpowiedzialność m.in. za transfer bagażu i ewentualne opóźnienia weźmie Norwegian. Jest mało prawdopodobne, by Ryanair zobowiązał się np. do opóźnienia rejsu w oczekiwaniu na pasażerów przylatujących z lotów dalekodystansowych.

Londyn-Gatwick to jedna z czterech baz Norwegiana dla lotów długodystansowych. Przewoźnik lata z tego lotniska do Fort Lauderdale, Nowego Jorku, Los Angeles i Orlando, w listopadzie uruchomi trasę do San Juan (Portoryko), a w przyszłym roku do Bostonu. Równocześnie ma siatkę własnych połączeń europejskich dowożących pasażerów do Gatwick obejmującą niemal 30 kierunków, w tym Warszawę.

Ryanair ma tylko pięć połączeń z Londynu-Gatwick, ale w tym aż trzy do Irlandii (Cork, Dublin i Shannon). Norwegian w ogóle nie łączy Irlandii z Londynem. Dlatego takie połączenia, obsługiwane przez Ryanaira, byłyby wartościowym dodatkiem do oferty norweskiej linii.

fot. Piotr Bożyk

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_ec32d 2015-10-08 09:15   
gość_ec32d - Profil gość_ec32d
Jak wygląda overbooking w Ryanair? Jak się nim leci ma się wydrukowany bilet z numerem miejsca na tydzień przed lotem (lub wcześniej za dopłatą). To co, dwie osoby mają ten sam numerek miejsca?
Zakładając, że tak jest wystarczy klientom Norwegiana przydzielać miejsca jedna osoba - jedno miejsce.
Swoją droga chetnie bym przeczytał o tym overbookingu w Ryan... Jak to technicznie rozwiazali? Które miejsca sa przydzielane dwóm osobom?
BA850 2015-10-08 02:45   
BA850 - Profil BA850
@banan86: Ryanair będzie odpowiadał... więc raczej da miejsce pasażerowi Norwegiana i wysadzi swojego pasażera, niestety.

@greg0303: Decyzja w sprawie trzeciego pasa na lotnisku Heathrow nie została jeszcze podjęta, póki co jest tylko rekomendacja. Niestety, gdyby politycy się nie mieszali do budowy lotniska, to trzeci pas byłby już gotowy. Niestety konserwatyści po wygranych wyborach parlamentarnych anulowali pozwolenie na trzeci pas... a teraz chcą ten trzeci pas budować ;-)
gość_98be0 2015-10-05 15:42   
gość_98be0 - Profil gość_98be0
banan86@: Zostawienie miejsc dla pasażera Norwegiana nie jest skomplikowane - wystarczy nie wpuścić innego, własnego pasażera.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy