W listopadzie tanie lotnisko dla Moskwy gotowe

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
24 września 2015 09:49
4 komentarze
Już w listopadzie uruchomiony ma zostać terminal pasażerski na lotnisku Ramienskoje pod Moskwą. Będzie to pierwszy port lotniczy w stolicy Rosji przeznaczony dla przewoźników niskokosztowych. Rzekomo są już chętni do lotów.
Reklama
Lotnisko za 10 mld rubli (ok. 570 mln zł po obecnym kursie) buduje spółka Rostec razem z litewskim Avia Solutions Group. Dmitrij Szugajew, zastępca prezesa Rostecu, przekazał dziennikarzom, że spółka osiągnęła porozumienie z pierwszymi liniami lotniczymi podczas tegorocznych pokazów MAKS, które odbywają się na lotnisku Ramienskoje.

Szugajew odmówił jednak podania szczegółów, nie wiadomo więc, kto i dokąd miałby latać z nowego lotniska.

Terminal będzie gotowy w listopadzie, ale samoloty pasażerskie mają pojawić się na Ramienskoje w styczniu. Do tej pory było to lotnisko wojskowe i eksperymentalne. Prowadzono tam m.in. testy wahadłowca Buran oraz wielu samolotów wojskowych. Ramienskoje dysponuje jednym z najdłuższych pasów startowych na świecie - ma ponad 5 km długości.

Lotnisko po uruchomieniu ma obsługiwać do 2,5 tys. podróżnych dziennie. W 2016 r. ruch ma sięgnąć 2 mln osób, a do 2021 r. wzrosnąć do 12 mln.

Jak zwraca uwagę portal Air Transport World, przeszkodą w uruchomieniu lotniska wciąż są względy formalne. Nadal obowiązuje dekret Ministerstwa Transportu z 2001 r., który zakazuje lotów cywilnych na Ramienskoje. Do tego codziennie w godzinach dziennych port lotniczy jest zajęty przez lotnictwo wojskowe.

Ramienskoje jest położone 40 km na południowy-wschód od Moskwy. Będzie to czwarty port lotniczy w stolicy Moskwy po Szeremetiewie, Domodiedowie i Wnukowie.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_de55f 2015-09-25 21:39   
gość_de55f - Profil gość_de55f
@pablakiss: 5h podczas przesiadki nie wystarczy by to zrozumieć, zapewniam
pablakiss 2015-09-25 18:59   
pablakiss - Profil pablakiss
W lutym byłem na Vnukowo ( 5 h na przesiadke ) Zwiedzilem caly ten ,, Hangar ,, w 1 h . Co z tego ze meeeega duze ,wszystko ładne i czyste . Tylko jest jesden problem ,., brak paszaerów !!! Wszedzie sklepy i restauracje ,., ceny jak w Norwegi , nie wiem po co im kolejne i tak daleko polozone ,skoro maja inne nie wykozystane
Makswarych 2015-09-25 18:49   
Makswarych - Profil Makswarych
Już widzę miliony przewoźników niskokosztowych, skoro nawet EasyJet zamyka Londyn - Moskwa, o co tyle lat walczył...
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy