×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Gdańsk i Wrocław liderami cięć w zimie według ERA


Gdańsk i Wrocław należą do europejskich liderów pod względem cięć siatki połączeń na sezon zimowy. Obydwa polskie lotniska straciły ponad 60 proc. miejsc - czytamy w magazynie Europejskiego Stowarzyszenia Regionalnych Linii Lotniczych. Na szczęście to tylko częściowe dane.


W styczniowo-lutowym wydaniu "Regional International", oficjalnej publikacji European Regional Airlines Association (ERA), ukazał się artykuł o cięciach siatek połączeń linii lotniczych na sezon zimowy. To zjawisko występuje co roku i nikogo nie dziwi. 

ERA w tym roku policzyła, jak dużych cięć na zimę dokonali członkowie tego stowarzyszenia. 

Okazało się, że na trasach typowo biznesowych oferowanie w zimę jest mniejsze o 6 proc., na trasach mieszanych o 9 proc., a na trasach typowo wakacyjnych aż o 18 proc..

Loty na zimę straciła zdecydowana większość lotnisk. Liderem tego rankingu pod względem liczby utraconych miejsc została Bolonia - zimą przewoźnicy należący do ERA oferują stamtąd aż o ponad 7,1 tys. miejsc tygodniowo mniej niż latem 2014 r. 

Pod względem strat procentowych prym wiodą jednak polskie lotniska - Wrocław (-68 proc. i o prawie 4,5 tys. miejsc mniej) oraz Gdańsk (-64 proc, 5,2 tys. miejsc mniej). W kolejności według liczby straconych miejsc na tydzień polskie porty zajęły odpowiednio 4. i 2. miejsce, przedzielone Manchesterem (-4,6 tys. miejsc tygodniowo). 

Czy dane te są tak złe, jak się wydaje? Oczywiście liczba utraconych miejsc martwi, ale na pewno polskie lotniska nie są najgorsze w Europie. Problemem jest to, że ERA uwzględnia jedynie swoich członków. Jedyną linią latającą do Gdańska i Wrocławia i będącą (jeszcze) członkiem stowarzyszenia jest Eurolot. W praktyce statystyki odzwierciedlają zatem jedynie cięcia oferty Eurolotu, obejmującej m.in. sezonowe loty do Chorwacji. 

Zimą mniej lotów obsługiwanych przez członków ERA mają także Kraków, Rzeszów, Poznań i Łódź. Na plusie są jednak Warszawa, Lublin i Bydgoszcz. 

W ogólnoeuropejskim rankingu najwięcej miejsc oferowanych na pokładach członków ERA zimą w porównaniu do lata 2014 r. zyskały Frankfurt, Londyn-Heathrow oraz Drezno.

Pod względem zmian w zimie 2014/15 wobec zimy 2013/14 najwięcej straciły jako cały kraj Włochy, Francja i Szwajcaria. Z kolei wśród krajów, które mają w tym roku więcej zimowych tras przodują Niemcy, Wielka Brytania i Norwegia. 

Członkami ERA są łącznie 53 linie lotnicze. Największe wśród nich to Hop!, KLM Cityhopper, Cityjet, Darwin Airlines, bmi regional, Blue 1, Wideroe, SATA Air Acores, Estonian Air, Adria Airways, Atlantic Airways, Belavia, Luxair, Cimber oraz Eurolot.

Wśród członków ERA jest znacznie więcej niewielkich przewoźników z Europy Zachodniej, dlatego statystyki dla lotnisk na zachód od Polski są bardziej miarodajne i odzwierciedlają dokładnie ogólnorynkową tendencję do cięć tras na zimę.gość_cbc41 - Profil
gość_cbc41
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie