Gdańsk i Wrocław liderami cięć w zimie według ERA

13 lutego 2015 07:07
7 komentarzy
Gdańsk i Wrocław należą do europejskich liderów pod względem cięć siatki połączeń na sezon zimowy. Obydwa polskie lotniska straciły ponad 60 proc. miejsc - czytamy w magazynie Europejskiego Stowarzyszenia Regionalnych Linii Lotniczych. Na szczęście to tylko częściowe dane.
Reklama
W styczniowo-lutowym wydaniu "Regional International", oficjalnej publikacji European Regional Airlines Association (ERA), ukazał się artykuł o cięciach siatek połączeń linii lotniczych na sezon zimowy. To zjawisko występuje co roku i nikogo nie dziwi.

ERA w tym roku policzyła, jak dużych cięć na zimę dokonali członkowie tego stowarzyszenia.

Okazało się, że na trasach typowo biznesowych oferowanie w zimę jest mniejsze o 6 proc., na trasach mieszanych o 9 proc., a na trasach typowo wakacyjnych aż o 18 proc..

Loty na zimę straciła zdecydowana większość lotnisk. Liderem tego rankingu pod względem liczby utraconych miejsc została Bolonia - zimą przewoźnicy należący do ERA oferują stamtąd aż o ponad 7,1 tys. miejsc tygodniowo mniej niż latem 2014 r.

Pod względem strat procentowych prym wiodą jednak polskie lotniska - Wrocław (-68 proc. i o prawie 4,5 tys. miejsc mniej) oraz Gdańsk (-64 proc, 5,2 tys. miejsc mniej). W kolejności według liczby straconych miejsc na tydzień polskie porty zajęły odpowiednio 4. i 2. miejsce, przedzielone Manchesterem (-4,6 tys. miejsc tygodniowo).

Czy dane te są tak złe, jak się wydaje? Oczywiście liczba utraconych miejsc martwi, ale na pewno polskie lotniska nie są najgorsze w Europie. Problemem jest to, że ERA uwzględnia jedynie swoich członków. Jedyną linią latającą do Gdańska i Wrocławia i będącą (jeszcze) członkiem stowarzyszenia jest Eurolot. W praktyce statystyki odzwierciedlają zatem jedynie cięcia oferty Eurolotu, obejmującej m.in. sezonowe loty do Chorwacji.

Zimą mniej lotów obsługiwanych przez członków ERA mają także Kraków, Rzeszów, Poznań i Łódź. Na plusie są jednak Warszawa, Lublin i Bydgoszcz.

W ogólnoeuropejskim rankingu najwięcej miejsc oferowanych na pokładach członków ERA zimą w porównaniu do lata 2014 r. zyskały Frankfurt, Londyn-Heathrow oraz Drezno.

Pod względem zmian w zimie 2014/15 wobec zimy 2013/14 najwięcej straciły jako cały kraj Włochy, Francja i Szwajcaria. Z kolei wśród krajów, które mają w tym roku więcej zimowych tras przodują Niemcy, Wielka Brytania i Norwegia.

Członkami ERA są łącznie 53 linie lotnicze. Największe wśród nich to Hop!, KLM Cityhopper, Cityjet, Darwin Airlines, bmi regional, Blue 1, Wideroe, SATA Air Acores, Estonian Air, Adria Airways, Atlantic Airways, Belavia, Luxair, Cimber oraz Eurolot.

Wśród członków ERA jest znacznie więcej niewielkich przewoźników z Europy Zachodniej, dlatego statystyki dla lotnisk na zachód od Polski są bardziej miarodajne i odzwierciedlają dokładnie ogólnorynkową tendencję do cięć tras na zimę.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
tewu 2015-02-14 09:11   
tewu - Profil tewu
Gdańsk i Wrocław należą do europejskich liderów pod względem cięć siatki połączeń na sezon zimowy. - Można to też napisać nieco inaczej:
Gdańsk i Wrocław należą do europejskich liderów pod względem rozbudowy siatki połączeń na sezon letni. - To samo znaczy, a brzmi dużo przyjemniej.
jjemiolo 2015-02-14 01:59   
jjemiolo - Profil jjemiolo
Wiadomosc calkowicie niepotrzebna bo nie swiadczaca o niczym.
gość_bf5df 2015-02-13 17:06   
gość_bf5df - Profil gość_bf5df
Bo od samego początku Wrocław był mocno przereklamowany i to widać w praktyce
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy