Koniec Cyprus Airways. Ryanair na pomoc pasażerom

9 stycznia 2015 21:38
10 komentarzy
Linie Cyprus Airways zawiesiły działalność i odwołały wszystkie loty po tym, jak Komisja Europejska nakazała zwrot 65 mln euro pomocy publicznej wypłaconej przewoźnikowi przez rząd. Specjalną ofertę dla pasażerów, którzy mieli lecieć z Cyprus Airways, przygotował Ryanair.
Reklama
Komisja Europejska uznała dziś (9.1), że 65 mln euro państwowego wsparcia dla Cyprus Airways naruszyło wspólnotowe zasady udzielania pomocy publicznej. Tym samym przewoźnik musi zwrócić do budżetu tę kwotę. Ponieważ linii na to nie stać, władze Cypru ogłosiły upadłość narodowego przewoźnika.

Bruksela rozpoczęła oficjalne postępowanie dotyczące pomocy publicznej dla Cyprus Airways już pod koniec 2013 r. Linia łącznie otrzymała ponad 100 mln euro w formie dokapitalizowania oraz preferencyjnej pożyczki. KE od początku miała duże wątpliwości, czy pomoc została udzielona na warunkach rynkowych i czy towarzyszy jej niezbędna restrukturyzacja.

Poprzedni raz rząd musiał wesprzeć Cyprus Airways w 2007 r. Zgodnie z unijnymi przepisami pomocy publicznej można udzielić jedynie raz na 10 lat.


Dzisiejsza decyzja KE potwierdza, że Cyprus Airways otrzymały pomoc niezgodnie z zasadami. Linia nie przedstawiła planu restrukturyzacji, który dawałby nadzieję na osiągnięcie rentowności. Do tego udział prywatnych inwestorów w utrzymywaniu spółki przy życiu był minimalny. Komisja zwróciła także uwagę, że nie zaszły żadne nadzwyczajneokoliczności, które usprawiedliwiałyby konieczność wypłacenia po raz kolejny pomocy państwowej.

Tym samym Cyprus Airways podzielił los węgierskiego Maleva. Ten przewoźnik również zakończył działalność po tym, jak KE nakazała zwrot pomocy publicznej.

Ostatnią deską ratunku dla cypryjskiej linii miała być prywatyzacja, ale pomimo zainteresowania ze strony m.in. Ryanaira i Aegean Airlines nie udało się sfinalizować transakcji na czas.

Teraz irlandzka linia, która nie ukrywa, że liczy na rozwój na Cyprze, zaoferowała pasażerom dotkniętym bankructwem Cyprus Airways promocyjne bilety. Z Pafos do Grecji można polecieć za 49,99 euro, a do Stansted za 69,99 funta.

fot. Dominik Sipinski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
mietek 2015-01-14 16:06   
mietek - Profil mietek
AZ zostało "sprytnie" dofinansowane przez państwowe spółki działające na zasadach wolnego rynku. Więc teoretycznie na papierze wszystko wygląda ok.
gość_f6dd7 2015-01-12 19:33   
gość_f6dd7 - Profil gość_f6dd7
Szkoda .Jednak cala nadzieja w Aegeanie ktorej kibicuje,by Ryanair nie przejal polaczen z Cypru !
gość_847dc 2015-01-10 12:24   
gość_847dc - Profil gość_847dc
gość_d7490: Właśnie i dobrym przykładem jest pożyczka Lufy 400 mln euro kilka lat temu. Ale jak to mówią: "są równi i równiejsi". Ja tam się cieszę, że pomoc dla naszego LOTu została uznana za całkowicie legalną (co świadczy oczywiście o tym, że przesłana do KE strategia na najbliższe lata ma duże szanse na przyniesienie rentowności) i to oznacza koniec problemów a od końca tego roku rozwój ;) . Szkoda mi Cyprusa, po 68 latach upadek, Eurocypria runęła 5 lat temu. Istnieje jeszcze jakiś cypryjski przewoźnik? ;/
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy