Katowice: Spadek w grudniu. Cały 2014 r. na plusie

5 stycznia 2015 14:50
21 komentarzy
W 2014 r. w Katowice Airport odprawiono łącznie 2 695 732 pasażerów, to 151 534 podróżnych więcej (+6 proc.) niż w 2013 r. W ostatnim miesiącu 2014 r. lotnisko, w porównaniu z grudniem 2013, zanotowano niewielki spadek liczby podróżnych (-4 proc.) odprawiając 144 746 pasażerów, o 4 519 mniej.
Reklama
Statystyki Katowice (KTW)
 
W 2014 r. padł również rekord w segmencie ruchu czarterowego w ramach którego odprawiono 985 827 osób, czyli o 227 184 więcej (+30 proc.) w porównaniu z rokiem poprzednim. Miniony rok był także rekordowy w segmencie przewozów towarowych. Według wstępnych danych w Pyrzowicach odprawiono 16,5 tysiąca ton frachtu lotniczego, to o 5,5 tysiąca ton więcej (+50 proc.) w porównaniu z 2013 r.

Prognozy wskazują, że 2015 r. będzie kolejnym rekordowym, w Katowice Airport zostanie odprawionych ok. 3 mln pasażerów. Z jednej strony możliwe to będzie dzięki powiększeniu, w marcu bieżącego roku, pyrzowickiej bazy linii lotniczej Wizz Air o piątego 180-miejscowego Airbusa A320. W związku z tym przewoźnik zwiększy częstotliwość rejsów na wybranych trasach do Skandynawii i na Wyspy Brytyjskie oraz otworzy nowe połączenia do Belfastu, Larnaki, Bristolu i Bolonii. Drugi czynnikiem, który umożliwi obsłużenie ok. 3 mln podróżnych, jest prognozowany wzrost ruchu czarterowego.

W maju bieżącego roku do użytku operacyjnego zostanie oddana nowa droga startowa o długości 3,2 km. W czerwcu zakończy się budowa terminalu przylotowego, nowej płyty do odladzania statków powietrznych oraz nowej płyty cargo. Trwają prace związane z budową nowego terminalu cargo. Jego oddanie do użytku zaplanowano na maj przyszłego roku. W 2015 r. rozpocznie się rozbudowa hal odlotów w terminalach A i B. Wykorzystane zostaną do tego nowe powierzchnie uwolnione dzięki przeniesieniu do nowego terminalu obsługi wszystkich pasażerów przylatujących do Pyrzowic.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
misiok 2015-01-18 15:57   
misiok - Profil misiok
Kelo - może źle się wyraziłem, bo właśnie miałem na myśli tych "gości", którzy zawsze biją bez sensu pianę. I dlatego porównanie do gimbazy.
Nie kwestionuję merytorycznych wypowiedzi i nie miałem w swym zamiarze ich autorów urazić. Swego czasu dawałem upust swej irytacji czytając porównania krakowskiego terminalu do "kurnika".
A po takim czasie, bo akurat po dłuższej nieobecności wszedłem. :)
Kelo 2015-01-18 13:13   
Kelo - Profil Kelo
misiok: Po co ciągniesz temat po takim czasie obrażając ludzi i wrzucając wszystkich wypowiadających do jednego worka pt. "frustraci". Kilka nieprzychylnych komentarzy było od gości, więc równie dobrze to mogli być "separatyści" z dowolnej części kraju.
misiok 2015-01-18 11:19   
misiok - Profil misiok
Kolejny raz na stronie o Katowicach wypowiadają się frustraci z Krakowa. Boli Was to, że w Katowicach rozwijają się chartery? W Krakowie wszystko musi być jak w Hameryce - najlepsze, największe? Po co bijecie ta pianę? Porównanie do gimbazy uważam za jak najbardziej na miejscu.
Faktyczni pasażerowie nie wypowiadają się tak agresywnie. Mnie też boli, że na wiele rejsów muszę jechać do Krakowa, bo nie mam ich z Katowic, więc per analogia mógłbym napisać, że linie lotnicze w końcu to zrozumieją i zaczną latać z Katowic. Ale to kwestia rachunku ekonomicznego a nie pobożnych życzeń.
Z drugiej strony, wielu moich znajomych z Krakowa narzeka, że na wakacje nie da się latać z Krakowa. Ale jednocześnie cieszą się, że nie muszę jeździć do Warszawy. Już ktoś o tym wspomniał, ale powtórzę - chartery obsługują aglomerację śląską, Częstochowę, Opole, Podbeskidzie, no i Kraków, więc nie przeniosą się do Krakowa, bo nie miałyby wypełnienia samolotów.
I już na koniec proszę po raz kolejny - skończmy na tym forum wojnę, które lotnisko lepsze.
A jeszcze co do porównań to nie wiem skąd kolega ma dane finansowe za ubiegły rok, że pisze o "ciułających Katowicach". Poczekajmy do maja i wtedy będzie można się wypowiadać. Ale póki co to jak pamiętam nikt do Katowic dokładać nie musiał - oczywiście mam na myśli lotnisko. :)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy