Aeroports de Paris: 12 mln euro straty przez strajk AF

22 listopada 2014 10:41
Grupa Aeroports de Paris, zarządzająca lotniskami w Paryżu, straciła 12 mln euro przychodów w związku ze strajkami pilotów Air France. Mimo to przychody po trzech kwartałach są wyższe niż rok temu.
Reklama
W okresie od stycznia do września br. przychody koncernu ADP wyniosły 2,08 mld euro i były o 0,8 proc. wyższe niż w analogicznym okresie 2013 r. W tych samych miesiącach ruch lotniczy na lotniskach Charles de Gaulle i Orly wzrósł łącznie o 2,4 proc., a liczba pasażerów przekroczyła 70 mln.

W komunikacie prasowym podkreślono, że stabilny wzrost przychodów z opłat lotniskowych (o 4,9 proc.) skompensował niewielkie wpływy z usługi odladzania w pierwszych miesiącach tego roku (z uwagi na wyjątkowo łagodną zimę). W obszarze lotniczym przychody wyniosły 1,25 mld euro, co stanowiło wzrost o 1,0 proc.

Minimalnie (o 0,4 proc. do 705 mln euro) spadły przychody z działalności handlowej. Spadki byłyby większe, gdyby nie uruchomienie nowej strefy handlowej w terminalu 2F lotniska Charles de Gaulle. Sprzedaż na pasażera w strefie odlotów wzrosła o 1,9 proc. do poziomu 17,5 euro. Największy wzrost przychodów koncern ADP zanotował z działalności związanej z inwestycjami i budową lotnisk zagranicznych. Obroty w tym segmencie wyniosły 61 mln euro i były aż o 20,1 proc. wyższe niż przed rokiem.

Duży wpływ na przychody miał dwutygodniowy strajk pilotów Air France we wrześniu br. Przychody lotniska w tym czasie zmalały o 12 mln euro, a lotniska traciły nawet 60 tys. pasażerów dziennie. Gdyby nie strajk, wzrost przychodów po III kwartale byłby o 0,3 pkt. proc. wyższy.

Grupa zakłada w 2014 r. wzrost liczby pasażerów na poziomie 2,7 proc., choć zastrzega, że na wynik może wpłynąć pogoda, w tym ewentualne silne opady śniegu. EBITDA za cały rok ma wynieść ponad 1,1 mld euro.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy