×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Aeroports de Paris: 12 mln euro straty przez strajk AF


Grupa Aeroports de Paris, zarządzająca lotniskami w Paryżu, straciła 12 mln euro przychodów w związku ze strajkami pilotów Air France. Mimo to przychody po trzech kwartałach są wyższe niż rok temu.W okresie od stycznia do września br. przychody koncernu ADP wyniosły 2,08 mld euro i były o 0,8 proc. wyższe niż w analogicznym okresie 2013 r. W tych samych miesiącach ruch lotniczy na lotniskach Charles de Gaulle i Orly wzrósł łącznie o 2,4 proc., a liczba pasażerów przekroczyła 70 mln. 

W komunikacie prasowym podkreślono, że stabilny wzrost przychodów z opłat lotniskowych (o 4,9 proc.) skompensował niewielkie wpływy z usługi odladzania w pierwszych miesiącach tego roku (z uwagi na wyjątkowo łagodną zimę). W obszarze lotniczym przychody wyniosły 1,25 mld euro, co stanowiło wzrost o 1,0 proc. 

Minimalnie (o 0,4 proc. do 705 mln euro) spadły przychody z działalności handlowej. Spadki byłyby większe, gdyby nie uruchomienie nowej strefy handlowej w terminalu 2F lotniska Charles de Gaulle. Sprzedaż na pasażera w strefie odlotów wzrosła o 1,9 proc. do poziomu 17,5 euro. Największy wzrost przychodów koncern ADP zanotował z działalności związanej z inwestycjami i budową lotnisk zagranicznych. Obroty w tym segmencie wyniosły 61 mln euro i były aż o 20,1 proc. wyższe niż przed rokiem.

Duży wpływ na przychody miał dwutygodniowy strajk pilotów Air France we wrześniu br. Przychody lotniska w tym czasie zmalały o 12 mln euro, a lotniska traciły nawet 60 tys. pasażerów dziennie. Gdyby nie strajk, wzrost przychodów po III kwartale byłby o 0,3 pkt. proc. wyższy. 

Grupa zakłada w 2014 r. wzrost liczby pasażerów na poziomie 2,7 proc., choć zastrzega, że na wynik może wpłynąć pogoda, w tym ewentualne silne opady śniegu. EBITDA za cały rok ma wynieść ponad 1,1 mld euro. gość_16b9f - Profil
gość_16b9f
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie