×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


KE zgodzi się na pomoc dla LOT-uKomisja Europejska zgodzi się na pomoc publiczną dla Polskich Linii Lotniczych LOT - zapowiedział dziś (9.7) na konferencji prasowej Joaquin Almunia, komisarz odpowiedzialny za prawo konkurencji. Formalna decyzja ma być wydana w ciągu kilku tygodni. 

Oznacza to, że LOT nie będzie musiał oddawać pożyczki udzielonej mu przez Skarb Państwa w grudniu 2012 r. w wysokości 400 mln zł. Bruksela wyraziła zgodę na wsparcie w wysokości 200 mln euro (ok. 825 mln zł), więc LOT wciąż może otrzymać drugą transzę pomocy publicznej. Polski przewoźnik ma zagwarantowane kolejne 381 mln zł pomocy publicznej. Jednak z uwagi na poprawiające się wyniki LOT-u na razie pieniądze nie zostały przekazane przez Skarb Państwa. Prezes LOT-u Sebastian Mikosz zapowiedział, że na pewno nie zwróci się o kolejną ratę pomocy przed wrześniem. Po sezonie letnim ma zapaść decyzja, czy przewoźnik potrzebuje wsparcia. 

W 2013 r. po raz pierwszy od 2008 r. LOT zanotował zysk netto w wysokości 26 mln zł. Na działalności operacyjnej linia miała niewielką stratę - 4 mln zł. Był to wynik o 138 mln zł lepszy niż zakładano w planie restrukturyzacyjnym. 

W tym roku LOT ma wypracować zysk w wysokości 70 mln zł. 

Bez zgody Komisji Europejskiej LOT musiałby oddać całą udzieloną przez Skarb Państwa dotację. Mogłoby to doprowadzić do poważnych problemów, a nawet bankructwa przewoźnika. W taki sposób działalność w 2012 r. zakończył węgierski Malev, któremu Bruksela nakazała zwrot 280 mln euro uznanej za nielegalną pomocy publicznej.

Dominik Sipinski
fot. Dominik Sipinskigość_baff2 - Profil
gość_baff2
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie