Obligacje Ryanaira na 850 mln euro

14 czerwca 2014 10:02
13 komentarzy
Reklama
Ryanair po raz pierwszy w historii zdecydował się na finansowanie rozwoju długiem. Irlandzki przewoźnik wypuścił obligacje na 850 mln euro. Przychody z nich zostaną wykorzystane do zapłaty za nowe samoloty.

Obligacje Ryanaira są notowane na irlandzkiej giełdzie. Siedmioletnie papiery dłużne mają stałe oprocentowanie 1,875 proc. Jak podkreślił przewoźnik w komunikacie, to niskokosztowy sposób sfinansowania zakupu 180 nowych Boeingów 737-800NG.

Dzięki zaciągnięciu długu Ryanair liczy na nawet 40-proc. wzrost liczby przewożonych pasażerów w ciągu najbliższych pięciu lat.Ryanair dodał, że obligacje cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem wśród inwestorów, a chętnych było osiem razy więcej niż papierów.

Dominik Sipinski
fot. Piotr Bożyk

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
marcowy 2014-06-16 14:14   
marcowy - Profil marcowy
jest jeszcze jadna sprawa: emitując obligacje w kasie zostają pieniądze na dywidenty. Im częściej firma je wypłaca tym lepiej sprzedaje akcje ( oczywiście mówiąc w skrócie ). inwestr giełdowy najczęściej jest to osoba która pracuje w kategoriach TU i TERAZ. Wiec taki tuch jak sprzedaż obligacji: zapewnia płynność na działanie bieżące i pozwlala odblokowac finase na dywidenty. Ale oczywiście są to tylko nasze dywagacje i nikt z nas nie wie co MOLowi chodzi po głowie. Możemy tylko pozazdrościć że udaje im się tak tanio sprzedawać obligacje :)
marcowy 2014-06-16 14:05   
marcowy - Profil marcowy
p1k2: na przykład taki sens że gdyby nie miał tych 850 mln to by musiał je rozpisać w ratach lesor a tak to FR wykłada je od razu np na pierwszę wpłatę. I na pewno jest to dla nich tańszy pieniądz niż branie kredytu u lisingodawcy.
marcowy 2014-06-16 14:01   
marcowy - Profil marcowy
przyczyn tego ruchu może być bardzo wiele. Najprostszy - podatkowy. Nikt z nas nie wie gdzie FR ma ulokowane pieniądze i ile by kosztowało wprowadzenie tych pieniędzy na rynek. Przykładowo Apple regularnie co kilka lat sprzedaje obligacje celem zgromadzenie funduszy na wypłatę dywident - tak jest dla nich taniej. Po drugie: na sprzedaż z sukcesem - czyli tanio - własnych obligacji mogą sobie pozwolić tylko naprawdę dobre firmy - jest to niewątpliwie bardzo dobry sygnał dla np dla giełdy. Po trzecie: najtańszy pieniądz - czyli dlaczego by z niego nie korzystać.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy