×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Pociągi na polskie lotniska do 2050 r.
Do 2050 r. osiem polskich lotnisk w unijnej Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T musi uzyskać połączenie kolejowe. Na razie pociągi dojeżdżają do trzech. Władze niektórych miast nie widzą jednak sensu w budowaniu linii kolejowej - informuje "Rynek Infrastruktury".

Konieczność budowy połączeń kolejowych wynika z założeń unijnego programu TEN-T. Ma on wspierać integrację środków transportu, m.in. poprzez doprowadzenie linii kolejowych do lotnisk uwzględnionych w sieci. 

Na liście portów lotniczych TEN-T jest osiem polskich lotnisk. Obecnie połączenia kolejowe funkcjonują w Warszawie, Krakowie i Szczecinie. W budowie lub planowane są linie do Gdańska (Pomorska Kolej Metropolitarna) i Katowic, inwestycję rozważa też Łódź. 

Poza siecią TEN-T znajdują się Lublin (działa połączenie kolejowe), Szczytno (w budowie) oraz Rzeszów (planowane), a także Modlin, który ma połączenie kolejowe, ale stacja nie znajduje się przy samym terminalu. 

Jednak w Poznaniu i Wrocławiu nie ma woli budowy linii kolejowej. Obydwa lotniska są zbyt blisko centrum miast, by opłacała się taka inwestycja. Porty lotnicze obecnie mają połączenia autobusowe, obydwa miasta analizują też przedłużenie linii tramwajowych. 

Dzisiaj potencjał dla przewozów kolejowych dla lotniska obsługującego 1,5 mln pasażerów rocznie jest wątpliwy, niemniej w każdej edycji Master Planu na kolejne 20 lat będziemy analizować potencjał i perspektywy – mówi Hanna Surma, rzeczniczka prasowa Ławicy, cytowana przez "Rynek Infrastruktury". 

Poznańskie lotnisko znajduje się blisko linii kolejowej łączącej Poznań ze Szczecinem, a władze miasta i tak planują rozwój aglomeracyjnego transportu kolejowego. Jednak prezydent Poznania opowiada się przeciwko budowie linii na Ławicę. 

Wrocławskie lotnisko również leży w niedużej odległości od istniejącej linii kolejowej prowadzącej do Legnicy i dalej w stronę Niemiec. 

AKTUALIZACJA: Sprecyzowaliśmy, że lotniska m.in. w Lublinie, Rzeszowie i Modlinie nie są w sieci TEN-T, choć mają lub planują połączenia kolejowe.

Dominik Sipińskigość_e108a - Profil
gość_e108a
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie