Pociągi na polskie lotniska do 2050 r.

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
05 listopada 2013 00:28
17 komentarzy
Reklama

Do 2050 r. osiem polskich lotnisk w unijnej Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T musi uzyskać połączenie kolejowe. Na razie pociągi dojeżdżają do trzech. Władze niektórych miast nie widzą jednak sensu w budowaniu linii kolejowej - informuje "Rynek Infrastruktury".

Konieczność budowy połączeń kolejowych wynika z założeń unijnego programu TEN-T. Ma on wspierać integrację środków transportu, m.in. poprzez doprowadzenie linii kolejowych do lotnisk uwzględnionych w sieci.

Na liście portów lotniczych TEN-T jest osiem polskich lotnisk. Obecnie połączenia kolejowe funkcjonują w Warszawie, Krakowie i Szczecinie. W budowie lub planowane są linie do Gdańska (Pomorska Kolej Metropolitarna) i Katowic, inwestycję rozważa też Łódź.

Poza siecią TEN-T znajdują się Lublin (działa połączenie kolejowe), Szczytno (w budowie) oraz Rzeszów (planowane), a także Modlin, który ma połączenie kolejowe, ale stacja nie znajduje się przy samym terminalu.

Jednak w Poznaniu i Wrocławiu nie ma woli budowy linii kolejowej. Obydwa lotniska są zbyt blisko centrum miast, by opłacała się taka inwestycja. Porty lotnicze obecnie mają połączenia autobusowe, obydwa miasta analizują też przedłużenie linii tramwajowych.

- Dzisiaj potencjał dla przewozów kolejowych dla lotniska obsługującego 1,5 mln pasażerów rocznie jest wątpliwy, niemniej w każdej edycji Master Planu na kolejne 20 lat będziemy analizować potencjał i perspektywy – mówi Hanna Surma, rzeczniczka prasowa Ławicy, cytowana przez "Rynek Infrastruktury".

Poznańskie lotnisko znajduje się blisko linii kolejowej łączącej Poznań ze Szczecinem, a władze miasta i tak planują rozwój aglomeracyjnego transportu kolejowego. Jednak prezydent Poznania opowiada się przeciwko budowie linii na Ławicę.

Wrocławskie lotnisko również leży w niedużej odległości od istniejącej linii kolejowej prowadzącej do Legnicy i dalej w stronę Niemiec.

AKTUALIZACJA: Sprecyzowaliśmy, że lotniska m.in. w Lublinie, Rzeszowie i Modlinie nie są w sieci TEN-T, choć mają lub planują połączenia kolejowe.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
przemolot 2013-11-06 16:05   
przemolot - Profil przemolot
Zawsze, poza taksówkami i własnym transportem, zostaje autobus. Odjazdy są dostosowane do rozkładu lotów na LUZ:
zobacz link
sauvi 2013-11-06 10:54   
sauvi - Profil sauvi
@gosc_1bb20: dzieki, ale w tym linku jest mowa o obecnym rozkladzie, nie jest powiedziane nic o tym grudniowym.
gosc_1bb20 2013-11-06 09:55   
gosc_1bb20 - Profil gosc_1bb20
od grudnia jest zmiana rozkładu jady pociągów i jest dostosowany do przylotów samolotów. Szczegóły w linku
zobacz link
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama