×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Poznań: Koordynacja rozkładu lotówDecyzją Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego brytyjska firma Airport Coordination Limited została powołana na koordynatora rozkładów lotów poznańskiego lotniska Ławica.

W ramach stosowanego zrównoważonego podejścia do zarządzania hałasem lotniczym, port ubiegał się o ustanowienie koordynatora w godzinach nocnych od 22:00 do 6:00. Koordynacja dotyczy okresu od czerwca do września, a w roku bieżącym rozpocznie się 
z dniem 1 lipca. Powołany koordynator jest odpowiedzialny za przyznawanie zezwoleń na wykonanie operacji lotniczej (start lub lądowanie) w określonym czasie. Każdy przewoźnik lub inny operator lotu, planujący wylądować na Ławicy lub wystartować z Poznania w okresie obowiązywania koordynacji, ma obowiązek uzyskania zgody od koordynatora.

 - Ze względu na lokalizację lotniska blisko terenów mieszkalnych, decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla modernizacji i rozbudowy portu ogranicza liczbę nocnych operacji lotniczych. Restrykcje te pozwalają na wykonie do 12 operacji samolotom pasażerskim oraz do 4 operacji w ruchu prywatnym, czyli maszynom o masie do 5 ton – mówi Mariusz Wiatrowski, prezes Zarządu Portu Poznań Ławica.

Firma Airport Coordination Limited już działała na poznańskim lotnisku jako koordynator rozkładów lotów w czasie EURO 2012. Na stałe natomiast koordynuje rozkład lotów w porcie lotniczym Chopina w Warszawie.

Wprowadzenie koordynacji w godzinach nocnych to kolejne narzędzie do zmniejszenia negatywnego oddziaływania hałasu lotniczego. W ramach zrównoważonego podejścia do zarządzania hałasem lotniczym, lotnisko wprowadziło działania zmniejszające hałas w obrębie portu, operacyjne procedury ochrony przed hałasem (podejścia na lotnisko i odejścia z lotniska oraz użycia antyhałasowych dróg startowych), jak również możliwie najlepsze wykorzystanie terenu - dodaje Wiatrowski. 

Tomasz Wyszyński
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
gość_d7b69 - Profil
gość_d7b69
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie