Żegnajcie tanie loty

Kto z dużym nawet wyprzedzeniem kupuje sobie bilet lotniczy do Londynu, czy Paryża nie może już za bardzo liczyć na wielką cenową okazję. Nawet tak zwane tanie lotnicze coraz rzadziej są jeszcze naprawdę tanie. Gwałtownie rosnąca cena ropy naftowej kończy erę taniego przemieszczania się z kraju do kraju, choćby tylko na weekend. Zagraża nawet istnieniu niektórych linii lotniczych. Najnowszymi ofiarami coraz trudniejszej sytuacji przewoźników powietrznych mogą się okazać pasażerowie skandynawskich linii lotniczych SAS. Ogłosiły one właśnie, że zakończyły pierwszy kwartał tego roku stratą aż 182 mln dolarów. SAS zapowiedział w związku z tym pozbycie się 11 samolotów i zwolnienie w tym roku około 1 tysiąca pracowników. To dość radykalne posunięcie ma zapewnić powrót rentowności SAS jeszcze w ciągu tego roku. Inni przewoźnicy też przeżywają coraz większe trudności. Ograniczają się jednak na razie do wprowadzania lub podwyższania różnych dodatkowych opłat za korzystanie z przelotu samolotem. Ma to wyrównać wzrost kosztów związany z wyższymi rachunkami za paliwo lotnicze. W British Airways opłaty te na krótkich europejskich dystansach wzrosły właśnie z 10 do 13 funtów przy locie w jedną tylko stronę. W przypadku lotów transatlantyckich dopłaty do biletów wzrosły z 64 do 79 funtów. Za bilet w obie strony nie ma żadnego upustu, trzeba dodatkowo dopłacić 158 funtów. Następnym etapem zmian w ruchu lotniczym jakich należy się spodziewać w przypadku dalszego wzrostu cen ropy naftowej będą fuzje i przejęcia słabszych konkurentów. Maksymalizacja zapełnienia samolotów i minimalizacja kosztów zarządzania flotami powietrznymi może okazać się jedynym ratunkiem dla branży lotniczej. Do racjonalizacji takiej dojdzie przypuszczalnie jesienią, po okresie letniego szczytu przewozów turystycznych. Kto nie będzie miał wówczas pasażerów może szybko zbankrutować. Kto ich będzie miał – nie będzie jednak obniżał cen. Dlatego właśnie trzeba się pożegnać z tanimi lotami. Krzysztof Bień, zastępca redaktora naczelnego Gazety Prawnej
01/05/2008 14:04  
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
aynis 2008-05-04 20:34   
aynis - Profil aynis
Pogoda ostatnio faktycznie dopisuje na Wyspach... 4tech: robię dokładnie to co Ty ;))
cezary 2008-05-04 20:20   
cezary - Profil cezary
W UK to maja fajnie i są chyba bardzo wyluzowani bo jutro jest Bank Holiday i nie muszą w poniedziałek iść do pracy.
4tech 2008-05-04 19:35   
4tech - Profil 4tech
a ja jestem super wyluzowany...po pracy siedze prz kompie na moim ulubionym portalu( admin...cukruje Tobie) i popijam piwko corona a za oknem..piekna angielska pogoda(nawet nie pada) hihihiiiiii
szot 2008-05-04 19:34   
szot - Profil szot
samo są sobie winni - jak ktoś lubi spędzać i wypoczywać w tłumach to trudno - żal mi ich nie jest i niech stoją w tych korkach nawet do północy...
andrzej500 2008-05-04 19:32   
andrzej500 - Profil andrzej500
jesteśmy wyluzowani jak ci w tych samochodach wracających z Zakopanego, Zawoji i okolic, których widzę przez okno na drodze nr 28, zamiast jechać pełzną :) ale co się "nawypoczywali" w tłumie na Krupówkach to ich :)
miras 2008-05-04 19:28   
miras - Profil miras
no to zrobił się nam pełny luz :)))
szot 2008-05-04 19:26   
szot - Profil szot
ja tez już luzuję...
andrzej500 2008-05-04 19:25   
andrzej500 - Profil andrzej500
ja już luzuję :) bo ta rozmowa jest bez sensu i jest właśnie charakterystyczna dla forum, nie tylko tego zresztą, z braku argumentów zmiana tematu itp itd
4tech 2008-05-04 19:02   
4tech - Profil 4tech
ludziska wyluzujcie.....
szot 2008-05-04 19:00   
szot - Profil szot
andrzej500: wkrótce będą w systemie, zakupię i będzie wszystko grało i buczało (a temat nie zacząłem ja tylko nastolatek adams)
andrzej500 2008-05-04 18:57   
andrzej500 - Profil andrzej500
szot: ale teraz piszesz o czymś zupełnie innym niż ja, przecież nie pisałem o wcześniejszym kupowaniu biletów tylko o wpisywaniu lotów na które nie masz jeszcze biletu i tyle :)
szot 2008-05-04 18:54   
szot - Profil szot
andrzej500: po prostu jestem uporządkowanym i zorganizowanym człowiekiem i tak robię od dawna (np. dziesiejszy mój rejs wykupiłem już we wrześniu zeszłego roku przez co mogłem lecieć za 135 zł a nie za 580 zł.) no CGN marzeniem moim nie jest bo Niemcy znam bdb... Pozdr
andrzej500 2008-05-04 18:42   
andrzej500 - Profil andrzej500
szot: nie czepiam się tylko nie bardzo widzę sensu wpisywania tak odległych lotów, na które nie mam nawet biletu, ale to przecież Twoja sprawa, a plany bardzo często pokrywają się z marzeniami :) bo najpierw jest marzenie a potem planowanie i realizacja, chyba sobie wpiszę lot KRK-PUQ- KRK:) tylko z datą będzie problem :) życzę Ci realizacji planów i marzeń :)
hamburg 2008-05-04 18:30   
hamburg - Profil hamburg
andrzej500: Ja tez sobie tego zycze aby Euro bylo w PL :-) I mam nadzieje ze wszystko bedzie gotowe na czas :-))))
szot 2008-05-04 18:30   
szot - Profil szot
andrzej500: w planach a nie marzeniach a to duża różnica! Marzeniem moim to jest nie pobyt w CGN a lot dookoła świata jak już się czepiasz...
andrzej500 2008-05-04 18:28   
andrzej500 - Profil andrzej500
hamburgu drogi, ja nie jestem pesymistą tylko realistą, jeżdżę dużo po kraju i widzę:(, bywam też często na Ukrainie i stąd mój post,chciałbym żeby Euro 2012 było w PL oczywiście jeden ze stadionów to Kraków, a właściwie to mój post dotyczył wpisywania odległych terminów lotów które szot ma w planach-marzeniach :)
miras 2008-05-04 18:23   
miras - Profil miras
Ja mam zdjęcie przedstawiające stadion na EURO 2012 :))))
hamburg 2008-05-04 18:19   
hamburg - Profil hamburg
andrzej500: Wy to juz myslicie zawsze o najgorszym.....jakos Polacy to sa zawsze pesymistycznie nastawienni do zycie.......zawsze sie tylko slyszy ,, ahhhh....czy to sie oplaca?´´ :-/
andrzej500 2008-05-04 18:17   
andrzej500 - Profil andrzej500
hamburg: podobno są pierwsi w kolejce, w takim przypadku gdyby się tak stało
adams 2008-05-04 18:16   
adams - Profil adams
zresztą mi to odbojetne czy Euro bedzie w Polsce czy w Italii bo i tak nie lubie piłki noznej :) No ale wiekszośc lubi ten sport i chce by impreza rozegrala sie w Polsce
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy