Warszawa: Koleją na lotnisko 1 czerwca

Warszawa: Koleją na lotnisko 1 czerwca Szybko, sprawnie i przede wszystkim wygodnie – tak ma wyglądać od 1 czerwca podróż koleją na lotnisko Chopina w Warszawie. Połączenie łączące port z centrum stolicy obsługiwać będzie dwóch przewoźników – Szybka Kolej Miejska oraz Koleje Mazowieckie. Już za kilkanaście dni zostanie uruchomiona nowa linia Szybkiej Kolei Miejskiej – S3, która będzie kursowała...
22/05/2012 17:27   
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
mietek 2012-05-29 15:06   
mietek - Profil mietek
Panowie, troche temat pomineliście. Wracając do meritum to tak samo na LGW czy LHR masz różne pociągi i różne bilety. Bilet kupujesz w pociągu w automacie i już. Niech już tylko ta linia ruszy; tak dla pewności;-)
pcharasz 2012-05-24 18:01   
pcharasz - Profil pcharasz
4techu, z tymi francuzami to prawda, tylko najdziwniejsze jest to, ze wielu francuzow zna angielski, lepiej lub gorzej, ale po prostu odmawia mowienia w tym jezyku. wiele razy slyszalem od francuzow, ze powinienem sie nauczyc ich jezyka, haha, a przeciez gdyby tak czlowiek mial sie uczyc jezyka kazdego kraju do ktorego jedzie turystycznie, to... no, powodzenia...a z narodowymi liniami lotniczymi, to z mojego doswiadczenia roznie bywa, czasem z LO zwracaja sie do mnie po angielsku, czasem po polsku, czasem w lufie po niemiecku, roznie bywa. Pewnie zalezy od tego w ktorej linii wieksza proporcja paxow to cudzoziemcy. Ostatnio jak lecialem KLM byla stewardessa ktora nie mowila po holendersku z ogole, 'tylko' angielski i francuski. No, ale holendrom to jakos nie przeszkadza ze w ich narodowej krolewskiej linii musza gadac po angielsku ;)
gosc_745ae 2012-05-24 17:52   
gosc_745ae - Profil gosc_745ae
mi sie podoba w Luhthansie ich pozegnanie w jezyku angielskim: "Thank you and auf Wiedersehen", zawsze tak mowia.
pcharasz 2012-05-24 17:52   
pcharasz - Profil pcharasz
tomwkr7, ale czy nie uwazasz ze jest z tym co piszesz troche hipokryzji? chesz, zeby inni uczyli sie polskiego, a irytuje cie to, ze wiele osob wymaga np. od konduktora znajomosci angielskiego. powszechnosc jezyka angielskiego nie bieze sie z tego, ze ktos sobie kiedys tak zadecydowal. Bierze sie ona wpierw z koncowego okresu potegi i hegemoni Imperium Brytyjskiego, do ktorego przez pewien czas nalezalo 75% swiata, a nastepnie z hegemonii USA ktore nawet teraz stanowia jakies 25% swiatowej gospodarki. Co do nauczenia sie podstawowych zwrotow, to naprade coraz czesciej z Brukseli, Rzymie czy Londynie, a pewnie tez i w innych miastach, slyszalem takie lamane \'dziendobry\', ale mi to do szczescia nie jest potrzebne zeby cudzoziemiec mowil do mnie po polsku. wazniejsze jest to, zebysmy mieli jakis wspolny jezyk. przeciez od zawsze z historii w pewnych regionach uzywano wspolnych jezykow jako lingua franca, czy to swahili we wschodniej Afryce, czy to malajski w regionie archipelagu malajskiego, czy sanskrit w azji poludniowej i poludniowo-wschodniej. Polski nie ma takiego statusu, mial moze przez krotki czas kiedy kilkaset lat temu prowadzilismy polityke imperialna, ale czasy sie zmienily.
gosc_1fdfd 2012-05-24 17:51   
gosc_1fdfd - Profil gosc_1fdfd
tomwkr7, ale czy nie uwazasz ze jest z tym co piszesz troche hipokryzji? chesz, zeby inni uczyli sie polskiego, a irytuje cie to, ze wiele osob wymaga np. od konduktora znajomosci angielskiego. powszechnosc jezyka angielskiego nie bieze sie z tego, ze ktos sobie kiedys tak zadecydowal. Bierze sie ona wpierw z koncowego okresu potegi i hegemoni Imperium Brytyjskiego, do ktorego przez pewien czas nalezalo 75% swiata, a nastepnie z hegemonii USA ktore nawet teraz stanowia jakies 25% swiatowej gospodarki. Co do nauczenia sie podstawowych zwrotow, to naprade coraz czesciej z Brukseli, Rzymie czy Londynie, a pewnie tez i w innych miastach, slyszalem takie lamane 'dziendobry', ale mi to do szczescia nie jest potrzebne zeby cudzoziemiec mowil do mnie po polsku. wazniejsze jest to, zebysmy mieli jakis wspolny jezyk. przeciez od zawsze z historii w pewnych regionach uzywano wspolnych jezykow jako lingua franca, czy to swahili we wschodniej Afryce, czy to malajski w regionie archipelagu malajskiego, czy sanskrit w azji poludniowej i poludniowo-wschodniej. Polski nie ma takiego statusu, mial moze przez krotki czas kiedy kilkaset lat temu prowadzilismy polityke imperialna, ale czasy sie zmienily.
gosc_29cd2 2012-05-24 17:17   
gosc_29cd2 - Profil gosc_29cd2
@4tech: moj post dotyczyl wypowiedzi przez glosniki. Za to w Austrian regularnie CC odpowiadaja "bitte schön" nawet jak sie z nimi rozmawia po angielsku - co mnie akurat nie odpowiada.
4tech 2012-05-24 16:47   
4tech - Profil 4tech
w Lufce nigdy nie zdarzyło mi się aby stefka lub stefek:) zagadał do mnie po niemiecku:) a tak poważnie to wydaje mi sie że zależy to od kraju wylotu...
gosc_bcf69 2012-05-24 16:34   
gosc_bcf69 - Profil gosc_bcf69
@tomwkr7: mysle, ze naciskanie duzo nie daje. Francuzi duzo inwestuja w promocje ich jezyka za granica, bez wiekszych efektow. Ale tu juz wyszlismy poza dyskusje o lotnictwie.
gosc_541e9 2012-05-24 16:31   
gosc_541e9 - Profil gosc_541e9
@4tech: na pewno jest tak w Lufthansie, Swiss, AF, Iberia, Qatar, Malaysian, Sri Lankan, Finnair. Innych nie pamietam.
Inny przyklad: w marokanskim low cost jet4you, ktory prawie nie ma wlasnych samolotow i praktykuje wet lease, zawsze lata marokanska stewardessa i robi zapowiedzi po arabsku.
tomwkr7 2012-05-24 16:22   
tomwkr7 - Profil tomwkr7
gosc_cb123: Nie jestem częstym gościem tamtych rejonów więc nie staram się uczyć ich języka ale jeżeli już bywam to przynajmniej witam się z nimi w ich języku a u nas już nawet to zanika tylko słyszę jakieś helo, hi itp.
Nie mówię tu o sprawach businessowych czy urzędowych bo tu już niestety trzeba się w tym angielskim porozumiewać ale o normalnej komunikacji na ulicy. I nie jestem przeciwnikiem nauki obcych języków tylko tego że jako naród nie naciskamy na to żeby inni uczyli się też naszego.
gosc_cb123 2012-05-24 16:09   
gosc_cb123 - Profil gosc_cb123
tomwkr7: ciekawe, czy jak lecisz od Egiptu, to rozmawiasz z obskuga po arabsku ? A w Indiach po hindi ?
Przy obsludze ruchu turystycznego badz businessowego minimalnym wymaganiem jest znajomosc angielskiego (zreszta w Polsce coraz bardziej powszechna)
4tech 2012-05-24 16:08   
4tech - Profil 4tech
gosc_55dca, ponownie i tak i nie :P. Latałem i latam przeróżnymi liniami z różnych części Europy i nie tylko ale tylko w dwóch liniach spotkałem się z tym co napisałeś, a mianowicie we wspomnianym AF oraz AirEuropa ( hiszpański), oczywiście jeszcze w LO/ELO i OLT :)
tomwkr7 2012-05-24 15:57   
tomwkr7 - Profil tomwkr7
pcharasz: Może ciebie to śmieszy ale mnie marginalizowanie ojczystego języka delikatnie mówiąc wk...a. I tak jak napisał 4tech w 100% racji. Jeżeli murzyn w afryce potrafi od naszych turystów samemu bez szkoły nauczyć się jako tako polskiego to nie widzę powodu żeby cywilizowany europejczyk mający dostęp do szkolnictwa też tego nie mógł zrobić i nie trafia do mnie argument że angielski jest współczesnym lingua franca. Ktoś kiedyś sobie tak uznał że tak będzie i tak zostało dlatego teraz ten miliard ludzi mówi po angielsku gdyby kiedyś uznano że tym językiem będzie polski to może teraz miliard mówiło by po polsku.
gosc_55dca 2012-05-24 15:48   
gosc_55dca - Profil gosc_55dca
4tech: Mam wrazenie, ze na wszystkich liniach ktorymi lecialem za wyjatkiem low costow tak jest: najpierw jezyk / jezyki narodowe, potem angielski i ew. inne.
4tech 2012-05-24 15:22   
4tech - Profil 4tech
pcharasz, i tak i nie:P spróbuj francuzowi powiedzieć że ma w swoim ojczystym kraju gadac z Toba po angielsku:) to tak na marginesie:) a przy okazji lecąc AF zawsze zwracano sie do mnie najpierw w j.francuskim :P
pcharasz 2012-05-24 15:16   
pcharasz - Profil pcharasz
tomwkr7, wiesz, z całym szacunkiem dla języka Polskiego, ale to jest śmieszne co piszesz. Czy Ci się to podoba czy nie, angielski jest współczesną lingua franca, szczególnie w Europie, tak jak kiedyś była to np. łacina, później francuski, czy jeszcze później w naszej części Europy - rosyjski. W wielu innych krajach dogadasz się bez problemu po angielsku i nikt nie robi wyrzutów, żeby to inni uczyli się polskiego czy innego języka. Polski to jedyny język urzędowy w PL, ale wcale nie oznacza to, że konduktor ma mówić tylko po polsku. Na świecie może max 50 mln ludzi mówi po polsku, po angielsku porozumie się więcej niż miliard ludzi. To nam powinno zależeć, żeby cudzoziemcy mogli się u nas z łatwością porozumiewać. Strasznie m się podobało, jak jechałem pociągiem Bruksela - Amsterdam i konduktor mówił płynnie w 4 językach - holenderskim, francuskim, angielskim i niemieckim. Żeby tak i u nas kiedyś było... albo jak za czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów, 6 języków urzędowych ;) Bogactwo językowe wzbogaca ludzi, a i cudzoziemcom jest potencjalnie łatwiej się porozumieć z nami.
ftlmm 2012-05-24 14:32   
ftlmm - Profil ftlmm
Korzystam z lotniska w KRK około 20 razy rocznie. Kolejka elektryczna jest tania i wygodna, ze stacji kursuje darmowy autobus do terminali. Fakt, że na terminalach jest coraz tłoczniej. Fakt, że brak business lounge na terminalu krajowym. Fakt, że od lat nie wiele tam się zmieniło. Ale wyrazy uznania dla obsługi, która musi tam przebywać minimum 8 godzin dziennie w coraz większym tłumie pasażerów. Szczególne uznanie dla bardzo miłej SOL.
tomwkr7 2012-05-24 14:19   
tomwkr7 - Profil tomwkr7
gosc_853b5: Dlaczego jak w starym dowcipie? Jesteśmy w Polsce czy za granicą? Jak jedziesz za granicę to mówią do ciebie po polsku? nie sądzę. Wstydzisz się ojczystego języka? Jestem w Polsce więc rozmawiam po polsku i niech anglik, niemiec czy rusek uczy się naszego tak samo jak ja muszę porozumiewać się z nimi w ich języku jeżeli jestem u nich.
tomwkr7 2012-05-24 14:12   
tomwkr7 - Profil tomwkr7
gosc_77056: Ja wcale nie twierdzę że Balice idą z duchem postępu wręcz przeciwnie zgadzam się ze stwierdzeniem że zostały w tyle z rozbudową. Nie mogę się jednak zgodzić z tym iż przedstawia się je jako totalne dziadostwo. No z całym szacunkiem oprócz terminala nie jest wcale tak źle. Natomiast co się tyczy kur to nie dziwmy się że jak parkujesz u jakiegoś gospodarza w stodole na prywatnej posesji zamiast na normalnym cywilizowanym parkingu to nie żal się że ci kury maskę w samochodzie podrapały:)
gosc_853b5 2012-05-24 13:58   
gosc_853b5 - Profil gosc_853b5
A ja wczoraj jechałem dwa razy i Pani konduktor do obcokrajowców mówiła wolno i wyrażnie: d w a n a s c i e z ł o t y c h (jak w starym dowcipie). A automaty nie działały.
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy