Gość Pasażera: Sebastian Mikosz

Gość Pasażera: Sebastian Mikosz Gościem Pasażera jest Sebastian Mikosz, były prezes PLL LOT, autor książki "Leci z nami pilot".Pasazer.com: Niecały rok po rezygnacji z funkcji prezesa linii lotniczej, wielki i niespodziewany powrót Sebastiana Mikosza z lotniczą książką. Zanim jednak zapytam o książkę... kilka słów o tym co działo się z Panem przez ten okres?Sebastian Mikosz: To prawda, że to już prawie...
29/08/2011 12:13   
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
mefex 2011-09-03 00:30   
mefex - Profil mefex
Właśnie skończyłem czytać i zgadzam się z vscrew, że są te literówki i kilka nieścisłości, ale ogólnie to książka jest naprawdę świetna. Od siedmiu lat jestem na stronach tego portalu niemal codziennie, ale i tak książka ta daje odpowiedzi na wiele pytań i pokazuje wiele o rynku lotniczym - o tym, jak bardzo złożony jest to biznes. Wiedziałem, a mimo to odkryłem na nowo.

Czego się nie dowiedziałem, to jak często zmienia się opony kół samolotu (bo pewnie się je wymienia od czasu do czasu) - zna ktoś odpowiedź? Taki szczegół, ale bardzo mnie interesuje.
vscrew 2011-09-01 09:15   
vscrew - Profil vscrew
Jak już pisałem wcześniej, w książce jest sporo błędów, literówek ( Ouatar, Quantas), trochę poważnych nieścisłości, szczególnie dotyczących pracy na pokładzie czy historii wprowadzenia systemów, programów, ale generalnie, dla laika książka jest bardzo dobrym "początkiem" i odpowiedzią na wiele pytań.
broker 2011-08-31 22:23   
broker - Profil broker
@wucash: strona 75
wucash 2011-08-31 14:05   
wucash - Profil wucash
@Broker, nie pamiętam dokładnie ale nie sądzę żeby autor taką gałę strzelił, nie mam tej książki akurat przy sobie ale sprawdzę bo wydaje mi się, że Mikosza wspominał, ze to jakiś absurd z tymi ograniczeniami.
broker 2011-08-31 13:57   
broker - Profil broker
humbak, w każdym razie ja zgadywałem, a i tak byłem bliżej prawdy. Poza tym nie jestem byłym prezesem LOT-u, któremu płacono kilkanaście tysięcy miesięcznie, więc mam prawo tego nie wiedzieć. A publikowanie takich błędów w autorskiej książce jest trochę żenujące, nieprawdaż?
wucash 2011-08-31 07:15   
wucash - Profil wucash
Słuchał ktoś wczoraj rozmowy z Marcinem Pirógiem w Trójce? Zastanawiam się, czy LOT hedguje paliwo, bo z tego co mówił Prezes Piróg wyniki Lotu są w 30 % uzależnione od kosztów paliwa i mówił, że jeśli za rok cena ropy 111 $ za baryłkę utrzyma się LOT będzie na plusie. Wspominał też o wyprzedaży nieruchomości, części technicznej Lotu (chyba to osobna spółka) i nieśmiało o prywatyzacji....
bodwaw 2011-08-31 06:28   
bodwaw - Profil bodwaw
Mi się najbardziej podobał "Macdonald Douglas".
humbak 2011-08-30 17:48   
humbak - Profil humbak
brokerze: Kiepsko pamiętasz. 100 ml x 10 daje 1000 ml, czyli 1 l. I tyle można wnieść.
broker 2011-08-30 17:20   
broker - Profil broker
Teraz przypomniała mi się jeszcze jedna bzdura, o której napisał Pan Mikosz. Stwierdził, że na pokład samolotu można wnieść maksimum 100 ml płynów, co jest totalną bzdurą, bo to nie jest maksymalna ilość, tylko maksymalna pojemność jednego opakowania. A takich opakowań z tego co pamiętam może być nawet 20!
wucash 2011-08-30 13:40   
wucash - Profil wucash
Nie jestem z branży i książkę czytało się bardzo lekko, może momentami za lekko. Rzeczywiście trochę jak na imprezie ktoś opowiadał ciekawe wydarzenia z pracy. Jeden fragment był ciekawy i pokazujący układ sił: telefon z kancelarii premiera jeśli dobrze pamiętam 10 kwietnia.
hops 2011-08-30 11:50   
hops - Profil hops
może przed napisaniem kolejnej książki warto poprosić nie tylko o korektę/ edycję i łamanie tekstu, ale też o ocenę merytoryczną czy konsultację.
bo latanie nie kończy się na procedurach i standardach LOTu czy Lotniska Chopina, nie mówiąc już o bijących w oczy bzdurach, np. Dyżurny Portu, który - tak jakby nie miał ciekawszych zajęć - przydziela rękawy...
2011-08-30 10:40   
 - Profil
Carlsberg był firmą prywatną, więc mógł tam zarabiać i 500 tys. miesięcznie, jak ktoś miał kaprys mu tyle płacić. Do LOTu się nie przychodzi dla pieniędzy (przynajmniej na tym stanowisku). Kubab: "nie gdyby pensja była taka niska" tylko ona taka jest, co niżej wytłumaczono. A premia roczna, owszem, przysługuje. Pracownik LOTu około marca/kwietnia otrzymuje 100 procent pensji (oczywiście jeżeli jest taka decyzja zarządu). Prezes LOTu, czyli spółki skarbu państwa (znowu się kłania ustawa kominowa) może dostać taką premię, ale nie wyższą, niż 3 krotność średniej krajowej (10-11k brutto, 7 na rękę). Szaleństwo. (czyli jego premia roczna potrafi być 4 x niższa, niż taka premia kapitana 767.
piotrek737 2011-08-30 10:30   
piotrek737 - Profil piotrek737
Jak dla mnie tak niska wypłata jest adekwatna do tego co Ci wszyscy panowie działali ;) Przecież to towarzystwo przed Mikoszem no to taka banda oszołomów, że aż głowa boli. Tak więc cieszę się, że dostawali "tylko" 20K na miesiąc... bo za ich działania to powinni mieć pensje pracownika supermarketu, który w większości przypadków jak coś spieprzy to ponosi większą karę i odpowiedzialność za to co źle zrobił...
wucash 2011-08-30 10:01   
wucash - Profil wucash
20 brutto to jest pensja podstawowa, dodatkowo jakies premie itd. Nie wierzę, że aktualny prezes zarabia take grosze. W carslberg na oko pewnie zarabial 70 K więc w Locie nie zakładam, że mniej.
nederland 2011-08-30 01:04   
nederland - Profil nederland
Czasami lepiej się pobimbać z 14 tyś i później mieć otwarte drzwi do innych spółek :D
usuniety 2011-08-29 23:39   
usuniety - Profil usuniety
Driver: gdyby pensja była tak niska to p.Mikosz w ogóle by się nie zgodził na taką pracę ;)
usuniety 2011-08-29 22:34   
usuniety - Profil usuniety
no to 14tys no to bieda:)
usuniety 2011-08-29 21:52   
usuniety - Profil usuniety
czytaliście jakiś rachunek finansowy LOTu? na stronie ministerstwa transportu było coś swego czasu z kontroli... "z powodu nie gospodarności prezesa...", poza tym warto odejść dla odprawy. Odprawa jest dosyć wysoka:)
2011-08-29 21:32   
 - Profil
:) No nie ma, nie ma. Co prawda są sposoby, aby to omijać, ale akurat w LOT tego nie robią (ani nigdzie, gdzie ponad 90% udziałów ma Skarb Państwa).
nederland 2011-08-29 21:25   
nederland - Profil nederland
czyli szału nie ma :D A miałem sam sumować ... :D
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy