Na kim zarabia Ryanair?

Na kim zarabia Ryanair? 400 mln euro zysku w roku rozliczeniowym 2010-11, ponad 500 mln euro rok później. Irlandzki Ryanair imponuje świetnymi rezultatami finansowymi w okresie, gdy tradycyjni przewoźnicy raczej bankrutują niż się rozwijają.Na czym zarabia przewoźnik sam siebie nazywający "ultra-niskokosztowym"? Sprzedaż biletów to tylko ok. połowy przychodu firmy. Jak wynika z raportu analityków...
16/01/2013 01:05   
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
marcowy 2013-01-16 13:21   
marcowy - Profil marcowy
do gościa 89d6: Hubowa tak, ale dotyczy to długich tras. natomiast na trasach europejskich lufa oferuje bepośrednie wyloty z 8 miast. MUC, BER, FRA, HAM, DUS, CNG, STR, HAJ. Mozna ? Oczywiście przekładając na realia polskie na taką ilość nie ma szans ale GDN KRK jak najbardziej.
aguirre 2013-01-16 12:54   
aguirre - Profil aguirre
gosc_85c50 - chyba masz rację. Z FRA czy MUC prawie każde miasto w Europie ma po co najmniej 2-3 połączenia dziennie, plus dalsze łączone. Jak się dolotówka do FRA spóźni, to mnie wysyłają następnym. Tracę parę godzin, ale jestem tego samego dnia. Lot do większości miast w Europie lata raz dziennie. Dolotówka do WAW spóźniona = lot następnego dnia :-( To lepiej nie ryzykować, tylko z takiego GDN czy KRK wybrać się LH i tyle. Moim zdaniem linie takie jak LO, AB, OK etc. nie mają racji bytu w obecnym kształcie. Pozostaje i,m feedowanie wiodących linii w sojuszu (na czym LO i tak zarabia) oraz lokalna nisza (słynne baby z Podhala/ Podkarpacia do Jackowa). Dlatego LO powinien szukać jeszcze jakiejś niszy, bo BZP to ruch niskopłatny ...Natomiast wracając do FR to trudno mieć do nich pretensje, że lepiej korzystają z tego, co i tak robią wszyscy. raczej do Lotu, że trwoni nasze pieniądze, bo dokładamy do nich nasze podatki, a bilety drożeją i ilość połączeń maleje ...
luka 2013-01-16 12:45   
luka - Profil luka
gosc_089d6: to dlaczego oferuje tak mierną siatkę połączeń z/do Warszawy z wielu polskich miast?
gosc_85c50 2013-01-16 12:40   
gosc_85c50 - Profil gosc_85c50
@gosc_089d6 i dlatego wlasnie wiekszosc tradycyjnych linii takie jak LOT Malev maja ogromne problemy finansowe bo ten model sie nie sparwdza, tylko wielkie sieci jak BA czy LH maja szanse przetrwac z duzymi Hubami, nie mowmy ze Warszawa to duzy Hub z raptem 5 czy 6 kierunkami dlugodystansowymi. Poza tym co za roznica czy leciec do Londyna na Luton Stansted czy Heathrow z kazdego z nich do centrum Londynu jest godzina drogi, a jak kto chce dotrzec do polnocnego czy wschodniego Londynu to szybciej jest z tych niby odleglych lotnisk niz z glownego. W dzisiejszych czasach jest tylko polaczen bezposrednich ze wedlug mnie model hubow w kazdej stolicy jest bez sensu. Waarszawa i Lot maja aspiracje na bycie wielka linia i wielkich Hubem ino ze nie ma ani samolotow ani pasezerow by tego dokonac, wiec moze czas by sie przestawic na model jaki ludzie chca i z jakiego korzystaja czyli cos ala low cost operujacy glownie p2p z doplatami od regionow. Mysle ze taki rzeszow Bydgoszcz Lublin chetnie by zaplacily Lotowi tyle samo co placa FR za operowaniu na tych trasach, a ludzie by to kupili.
gosc_089d6 2013-01-16 12:24   
gosc_089d6 - Profil gosc_089d6
@gosc_74bc0 wszystkietradycyjnelinie lotnicze na swiecie działają hubowo! Nie tylko Lot! jak sobie to wyobrażasz by LOT miał latać z każdego miasta w PL do Nowego Jorku czy na Heathrow? Braki podstawowej wiedzy z zakresu lotnictwa...
gosc_316b2 2013-01-16 12:16   
gosc_316b2 - Profil gosc_316b2
Wątek pominięty w tym artykule to fakt jak Ryan Air zarabia na pilotach. Dla pierwszych oficerów wejście do firmy oznacza zapłacenie około 35 tyś euro za szkolenie na B-737 (za czego prawdziwy koszt szkolenia to około 18 tyś. Euro). Do tego opłaty za rekrutację. Później na praktyce linowej opłacania sobie hotelu i inne podobne koszty.
gosc_96aef 2013-01-16 12:13   
gosc_96aef - Profil gosc_96aef
Skąd macie takie info, że LUZ płaci, jakieś źródło?
hariko 2013-01-16 12:06   
hariko - Profil hariko
gosc_5bb45 @ zgadza sie, poczekajmy z jakimikolwiek ocenami LUZ przynajmniej do momentu chcociazby CAT I i rozkrecenia ilosci polaczenic i przewoznikow, a to zajmie przynajmniej rok jesli nie wiecej...dajmy wiec na luz...LUZ!!
gosc_74bc0 2013-01-16 12:06   
gosc_74bc0 - Profil gosc_74bc0
Ja takze chetnie i mysle ze wiekszosc Polakow wolaloby chocby z patriotycznych powodow latac Lotem tak czesto jak to jest mozliwe. Problem w tym ze Lot tak na prawde to warszawskie linie a nie polskie, o ile z kazdego lotniska w Polsce lata FR i z wiekszosci Wizz o tyle Lot ma pasazerow z 'prowincji' gleboko w nosie. Po drugie Lot nie ma floty by moc chocby latac na trasach do Londynu czy Oslo z wiekszosci lotnisk w Polsce, a trasy te sa opanowane przez low costy i zpewnoscia calkiem dochodowe. Gdybym mial do wyboru lot FR albo Lotem o kilkaset zlotych drozej ale P2P bez przesiadki w Warszawie to zawsze bym wybral LOT, ale jak mam mozliwosc lotu FR 2h, albo Lotem 5-6h to wybieram to co szybsze.
gosc_5bb45 2013-01-16 11:39   
gosc_5bb45 - Profil gosc_5bb45
do gosc_e7490 z oceną, że Lublin jest sztucznym lotniskiem wstrzymałbym się jeszcze przynajmniej kilka miesięcy. Akurat chyba w tym miejscu była lotnicza luka do wypełnienia. I wątpię aby obecnie ktoś np. z Zamościa i wielu innych miejscowości regionu telepał się na połączenie w podobnym kierunku do Rzeszowa albo Modlina. Tym bardziej, że naszym drogom daleko do choćby stanu przyzwoitości. Porównanie do stacji kolejowej jest raczej nietrafione. No ale jeżeli już, to Włoszczowa Północ obecnie ku zaskoczeniu wszystkich funkcjonuje całkiem dobrze (ilość połączeń i korzystających pasażerów).
CMK piszemy dużymi literami...
aguirre 2013-01-16 11:31   
aguirre - Profil aguirre
spotter10: Zwróciłęś uwagę na ciekawą rzecz. 7 lat temu wylądowaliśmy w HHN. Okazało się, że chyba co drugi dom w okolicy jest pensjonatem dla pasażerów FR przesiadających się na tym lotnisku, nie mówiąc o rent a carach czy kolejnych liniach autobusowych. Prowincja to nie centrum administracyjno-finansowe, do którego lata biznes, z reguły zresztą w systemie rano wylot, wieczorem powrót (tak, że nie zarabiają na nich ani hotele, ani knajpy, ani nawet taksiarze, bo kontrahenci wysyłają po gościa własne auto). Prowincji zależy na turystach, a tych przyciągną tylko ... tanie bilety. Bo trudniej wysupłać kasę własną, niż cudzą (budżetówka). Taki FR w HHN i okolicach stworzył mnóstwo małych biznesów i miejsc pracy. Nawet dziś właściciel parkingów w okolicy WMI narzekają na zamknięcie lotniska. Bez niego mieli tylko kawał pola do obsadzenia ziemniakami, na których zyskają na pewno mniej, niż na pozostawionych samochodach. Dlatego nie wierzę w zaprzestanie dotowania tanich lotów na europejskiej, szczególnie biednej, prowincji.
aguirre 2013-01-16 11:25   
aguirre - Profil aguirre
Dopłaca się do prawie każdej. Ostatnio 400 mln do Lotu, wcześniej połączenie do IEG w jego imieniu etc. Plus loty urzedników, parlamentarzystów, radnych etc., czyli też z naszej kasy, oczywiście w najwyższych taryfach. Rządy Eire ani UK (a tym bardziej węgierskii) nie darują FR czy W6 ani eurocenta. więc musza sobie radzić z dotowanymi z budżetu centralnego przewoźnikami inaczej, szukając innych źródeł. Jak nie będzie tych, znajdą inne, bo są lepszymi biznesmenami niż pożal się Boże 'menedżerzy' z politycznego nadania u przewoźników państwowych w najbiedniejszych krajach UE.
gosc_b5b79 2013-01-16 11:22   
gosc_b5b79 - Profil gosc_b5b79
To jest chore. Wolałbym, by samorządy dopłacały LOT i każdy latałby naszymi narodowymi liniami. Po co dać zarobić jakiejś chamskiej linii, skoro można dać zarobić swoim. Zdecydowanie wolałbym widzieć w Krakowie i innych miastach w Polsce mnóstwo samolotów w barwach LOT oferujących wiele ciekawych połączeń.
spotter10 2013-01-16 09:48   
spotter10 - Profil spotter10
Dopóki samorządom będzie się opłacać dopłacać liniom i przewiezieni przez nich pasażerowie będą generować większe zyski, doputy będą oni płacić. Ale prawda jest też taka, że wejście FR czy W6 na dane lotniska z dopłatami, na któych póki co nie ma ruchu, może ten ruch wygenerować i w przyszłości ściągnąć nowych przewoźników. Jeżeli ludzi się przyzwyczaji do latania a później się im to odbierze, to zapewne znajdzie się ktoś inny, kto z chęcia zapełni lukę. Także moim zdaniem, linie typu FR czy W6 które wręcz żądają dopłat z czasem na niektórych lotniskach przestaną być dotowane. Bo lotnisko i samorząd mogą dojść do wniosku, że popyt jest na tyle duży, że po liwidacji danych połączeń ktoś tę lukę zapełni. A to się może im bardziej opłacać. Prawda jest też taka, że żaden model prowadzenia działalnośći biznesowej nie jest wieczny i trwały. Wszystko się albo kończy albo ewouluje. Także wydaje mi się, że FR i W6 za kilka lat będa musiały zmienić swój model zarabiania.
gosc_6237e 2013-01-16 09:40   
gosc_6237e - Profil gosc_6237e
Jak tak czytam to czasami wydaje mi się że komisja EU jest po to aby przeszkadzać. To skostniały twór który dawno powinien być zreformowany. Lepiej aby coś upadło niż istniało ?
kuba-gda 2013-01-16 09:33   
kuba-gda - Profil kuba-gda
Pamięrtacie rok 2008? Od 4 listopada do 19 grudnia irlandzki Ryanair w ogóle nie będzie latać z Krakowa i Rzeszowa.
"Przedstawiciele lotnisk wyrzuconych z rozkładu są całkowicie zaskoczeni decyzją przewoźnika. - To bzdura, że lotniska w Rzeszowie i Krakowie są najdroższe! - twierdzą zgodnie. - Ryanair stosuje styl lekko rozbójniczy, lubi stawiać lotniska pod ścianą. Wchodził do tych portów, gdzie dostawał dopłaty. Zawieszenie połączeń Ryanair traktuje jako kartę przetargową: wrócimy, ale dorzućcie się nam do puli - mówi prof. Włodzimierz Rydzkowski, szef katedry polityki transportowej Uniwersytetu Gdańskiego."
zobacz link
gosc_1d0a9 2013-01-16 09:32   
gosc_1d0a9 - Profil gosc_1d0a9
Prawda jest taka, że gdyby położyć Ryanowi bana na dopłaty to padłby od razu. Prowincjonalni politycy samorządowi płacą temu trollowi lotniczemu, a gawiedź się cieszy, że tanio lata. Guzik tanio lata. Wszyscy dopłacacie w swoich daninach i podatkach do waszych biletów za 4 złote.
gosc_e3b62 2013-01-16 09:28   
gosc_e3b62 - Profil gosc_e3b62
gosc_e7490 - Wspaniale ująłeś kwestię istnienia lotniska Lublin :)
mietek 2013-01-16 09:16   
mietek - Profil mietek
WAW nikomu nie dopłaca. Daje tylko zniżki ale na nowe połączenia.
gosc_bc384 2013-01-16 09:15   
gosc_bc384 - Profil gosc_bc384
MOL pokazał światu jak się buduje, kieruje i zarabia w biznesie lotniczym, ale będąc w innej lidze TURKISH czy TRANSAVIA też generują wysokie zyski > potrzeba dobrych managerów i każda firma będzie dochodowa. Trudno sobie wyobrazić Polskę bez FR i W6 ... a luka po OLT jeszcze nie zapełniona.
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy