Przewodnik - Dublin (Irlandia)

Dublin to stolica i największe miasto Republiki Irlandii, położony jest na środkowo-wschodnim wybrzeżu Zielonej Wyspy. Do niedawna Irlandia była jednym z najbiedniejszych państw w Europie, jednak w wyniku wielu reform i ciężkiej pracy stała się bardzo bogatym państwem z galopującą gospodarką i szybko wzbogacającym się społeczeństwem. Przez wiele lat mieszkańcy uciekali stąd ‘za chlebem’ do USA, co spowodowało m.in. braki ‘rąk do pracy’. Sytuację tę wykorzystali m.in. imigranci z Polski i innych państw ‘nowej UE’, którzy licznie przybyli tutaj w celu podjęcia pracy, nauki języka, studiów itd.

Dublin to nie tylko destynacja zarobkowa, często jest odwiedzany jest przez turystów z całego świata. Ma do zaoferowania sporo atrakcji, które przy napiętym programie można zwiedzić w ciągu 2-3 dni. Przy krótkiej weekendowej wizycie najlepszym rozwiązaniem jest autobus turystyczny, który umożliwi nam odwiedzenie wszystkich atrakcyjnych zakątków miasta.

Jednym z najważniejszych jest browar Guinnessa – chyba najsłynniejszego irlandzkiego piwa. Po zapoznaniu się z historią i procesem produkcji tego ciemnego piwa z charakterystyczną delikatną pianką możemy podziwiać widok Dublina z baru na szczycie budynku, jednocześnie delektując się pint’em tego trunku. Ważną atrakcją miasta, również związaną z piwem, jest Temple Bar – dzielnica pubów, dyskotek, klubów i wszelkiego rodzaju imprezowni. O’Connell, Grafton i Henry Street to główne ulice handlowe miasta. Charakterystyczna Spire (szpilka) na O’Connell Street jest punktem orientacyjnym i symbolem miasta. Na O’Connell Strreet nie sposób nie zauważyć neoklasycystycznego budynku Poczty Głównej, która również wewnątrz jest interesująca. Warty zobaczenia jest zamek dubliński, katedra Kościoła Chrystusowego (Christ Church Cathedral), katedra św. Patryka (St. Patric’s Cathedral) oraz wystawa Dublinia prezentująca średniowieczny Dublin. Obowiązkowo należy odwiedzić jeden z uniwersytetów, Trinity College i zobaczyć pobliski budynek Bank of Ireland. Spacerując wzdłuż rzeki Liffey można zobaczyć z zewnątrz kompleks sądowy Four Courts, Ha’Penny Bridge oraz pozostałe dublińskie mosty. Dobrze jest rzucić okiem na nowoczesną dzielnicę Docklands, w której szklane domy rosną jak grzyby po deszczu.

Z Dublina można się wybrać również na jednodniową wycieczkę do Howth – malowniczego półwyspu na północ od miasta. Główną atrakcją Howth są klify oraz najlepsze w Irlandii ‘fish and chips’. Przy dobrej pogodzie z klifów doskonale widać Dublin, port i okoliczne góry Wicklow.

Zgłodniałych zapraszają liczne restauracje, bary przekąskowe, fast-food bary, puby oraz kawiarnie. Niestety, ceny w restauracjach nie należą do najniższych w Europie, jednak większość obiektów wywiesza cenniki przy wejściu. Wieczorami ulice dzielnicy Temple Bar zamieniają się w jedną wielką „imprezownię”, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Niestety, knajpy zamykane są o 3 w nocy, a w niedziele o północy. Naśladując lokalnych mieszkańców, należy zacząć imprezę dużo dużo (często w piątek zaraz po pracy) wcześniej.

Dla jednych Dublin będzie rajem na Ziemi, dla innych przeklętą dziurą… Dublin trzeba zobaczyć, próbować wczuć się w rytm miasta i jego mieszkańców. Odkryć stare irlandzkie korzenie i kosmopolityczną rzeczywistość stolicy ‘Celtyckiego Tygrysa’. Można się zachwycić albo rozczarować. Cóż więcej dodać? Trzeba swój własny Dublin odkryć. .

Marek Masłowiec, październik 2007

Lotniska w okolicy Dublin

Okazje do miasta Dublin

Zarezerwuj hotel

Wypożycz auto

Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy