Przewodnik - Leeds (Wielka Brytania)

Leeds to typowe miasto przemysłowej północy Anglii. Warto jednak zwrócić na nie uwagę z kilku powodów:

  • ograniczony rynek pracy dla rodaków;
  • ciekawe zabytki sakralne;
  • interesujące położenie geograficzne;


Do Leeds samolotem można dostać się dzięki lotnisku Leeds Bradford International Airport, położonemu około 10 km na północny wschód od centrum miasta. Autobusy linii 757 Airport Express kursują co pół godziny a koszt biletu to około 4,50 GBP w jedną stronę. podróż do miasta zajmie nam do 40 minut.
Niestety pewnym problemem w Leeds jest znalezienie taniego lokum na kilka nocy. W centrum informacji miejskiej znajdującym się na tamtejszym dworcu kolejowym Panie z rozbrajająca szczerością informują o braku w mieście hosteli i tanich miejsc noclegowych z uwagi na biznesowy charakter miasta. Pewnym rozwiązaniem w okresie wakacyjnym jest jednak wynajęcie pokoju w domach akademickich University of Leeds położonych w dzielnicy Woodhouse tuż obok uczelni (od 25 funtów za dobę). W innych przypadkach pozostają znajomi lub hotele w mieście, gdzie znajdziemy większość znanych sieci jak Mariott, Radisson czy Hilton. Ceny rozpoczynają się od 39 funtów za dobę.

Leeds zdaniem piszącego te słowa nie jest dobrym miejscem do poszukiwania pracy przez rodaków, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Miasto po restrukturyzacji związanej z zamknięciem produkcji w przemyśle ciężkim stało się jednym z największych centrów akademickich w Wielkiej Brytanii (blisko 150 tysięcy studentów na 3 renomowanych uniwersytetach i kilkunastu innych uczelniach wyższych). Ponadto w mieście na dobre zadomowił się biznes związany z zapleczem bankowym (swoje centra operacyjne mają tu między innymi HSBC i NatWest). Puby, kluby i kawiarnie w okresie wakacyjnym notują 80% spadek obrotów z powodu braku studentów w mieście - ciężko więc o zatrudnienie w tym sektorze. Szansę mają natomiast specjaliści z zakresu finansów i bankowości a także mediów elektronicznych oraz kierowcy, pracownicy socjalni i lekarze.

Od strony turystycznej Leeds stanowi ciekawe połączenie historii z teraźniejszością. Jedną z największych atrakcjii Leeds są przepiękne ruiny opactwa Cystersów w Kirkstall (Kirkstall Abbey, www.kirkstall.org.uk), co ciekawe można je zaobserwować jadąc autobusem 757 z lotniska. Na uwagę zasługują fantastyczne kościoły w centrum miasta: Katedra katolicka przy George Street, Kościół Świętej Trójcy przy Boar Lane czy kościół anglikański przy Kirkgate Street. W Leeds znajdziemy także okazałe zabytki XIX wiecznej architektury, z których najbardziej okazałym jest miejski ratusz, którego wieża góruje nad miastem (nie licząc pobliskich biurowców). Ciekawe architektonicznie są także budynki Civic Hall i Civic Theatre w sąsiedztwie ratusza. Ogromne wrażenie robią XiX wieczne budynki przemysłowe zaadopotowane na centra handlowe, z których najbardziej okazałym jest Corn Exchange Centre a także położony w sąsiedztwie Kirkgate Market. Polecam także spacer wzdłuż Boar Lane (z pięknymi pierzejami XVII i XiX wiecznej architektury a także Vicar Lane, wzdłóż którego umiejscowione są najbardziej ekskluzywne sklepy skupione w urządzonym z przepychem Victoria Quarter Centre. Na uwagę zasługuje także Muzeum Uzbrojenia (Royal Armouries) położone przy rzece Aire na terenie rekultywowanego właśnie portu żeglugi śródlądowej.

Leeds jest więc miastem kontrastów, znajdziemy tu zarówno atmosferę tętniącego biznesem miasta jak i spokojne zakątki w położonych na wzgórzach wokół miasta farmach (20minut spacerem z centrum) i parkach w dolinach rzeki Aire. Reprezentacyjne ulice i centra handlowe jak i walące się poprzemysłowe hale w sąsiedztwie. Ze względu właśnie na swoją specyfikę i urokliwe położenie miasto pozostaje jednak na długo w pamięci.

Foto: Adrianna Hejda

Lotniska w okolicy Leeds

Okazje do miasta Leeds

Zarezerwuj hotel

Wypożycz auto

Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy