Przewodnik - Ateny (Grecja)

Ateny są stolicą Grecji, do dziś zachowały ślady po wszystkich najeźdźcach okupujących miasto na przestrzeni wieków. Wymieszanie i nakładanie się świadectw różnych kultur nadaje stolicy niejednorodny i czasami niespójny charakter. Dlatego miłośnicy starożytności mogą być nieco rozczarowani podczas pierwszego kontaktu z tym helleńskim miastem. Współczesne Ateny są zatłoczone, przeludnione i przeciążone ruchem. Ponadto są one zagrożone alarmująco wysokim poziomem zanieczyszczeń, a rozległe obszary uprzemysłowione otaczające miasto mają szkodliwy wpływ na środowisko. Są jednak najważniejszym, a zarazem najliczniej odwiedzanym przez turystów miastem Grecji.

Zwiedzenie jego zabytków wymaga co najmniej kilku dni. Najważniejsze jest oczywiście wzgórze Akropolu i jego najbliższa okolica. Koniecznie trzeba zobaczyć Propyleje, Partenon, świątynię Ateny, Erechtejon. - Muzeum BIZANTYŃSKIE. Mieści się ono we florenckiej rezydencji wybudowanej w 1848. Posiada w swoich zbiorach eksponaty obrazujące styl sztuki Bizancjum, tzn. rzeźby, malarstwo, ikony, freski.

Główny punkt informacji turystycznej EOT znajduje się na Ameríkas 2, tel. 331 04 37. W pobliżu Aten warto zwiedzić znajdujący się ok.10 km od centrum stolicy bizantyjski klasztor Dafni z V-XI w., perłę architektury i sztuki, ze szczególnie cennymi mozaikami.

Gdy starczy czasu, radzę pojechać również do klasztoru Kessariani z XI w., przepięknie położonego na zboczu góry Hymet i odległego zaledwie 5 km od centrum Aten. Miejscem, którego będąc w Attyce nie wolno pominąć, jest Sunion - ok. 60 km na południe od stolicy. Kto chociaż raz ujrzy zachód słońca przez kolumny potężnej niegdyś świątyni Posejdona z ok. 440 r. p.n.e., wzniesionej na urwistym, skalistym cyplu, ten zapragnie wrócić do Grecji. Natomiast nad Zatoką Sarońską warto zajrzeć do 20-tysięcznego miasta Eleusis i zwiedzić tamtejsze wykopaliska, sanktuarium Demeter i Kory, Wielkie i Małe Propyleje, Drogę Świętą, Telestrion.

Lotniska w okolicy Ateny

Okazje do miasta Ateny

Zarezerwuj hotel

Wypożycz auto

Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy