×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub11/01/2018 12:55

Dojazd z lotniska do Paryża

Mamy 3 lotniska w Paryżu: Charles de Gaulle, Orly i Beauvais. Możliwości transferów z i na lotnisko to: pociąg, autobus, taksówka, bus.

Podróżującym z lotniska im. de Gaulle'a mogę polecić pociąg. Z portu kursuje nawet kilkanaście różnych linii autobusowych, jednak najszybciej i najtaniej dotrzemy do Paryża właśnie koleją.

Stacja kolejowa znajduje się na lotnisku. Bilet kosztuje 9,75€, a czas podróży jedynie 35 minut. Tymczasem za przejazd autobusem można zapłacić od 2€ do nawet 21€, a czas dotarcia to od 30 do przeszło 90 minut! 

Bardzo dobrze pod względem komunikacyjnym wypada lotnisko w Orly. Można stąd dojechać pociągiem, autobusem lub nawet tramwajem. Najtańsza możliwość to skorzystanie ze specjalnego busa, który dojeżdża do stacji metra Porte do Choisy – to koszt jedynie 2€. Dlatego jeżeli zdarzyłoby, że pasujący Wam samolot ląduje na Orly, nie musicie obawiać się transferów. W przypadku tego lotniska nawet nie warto rozważać taksówki – dojazd zajmie dokładnie tyle samo czasu, co przejazd autobusem lub pociągiem, a koszty będą 10-krotnie wyższe.

Najwygodniejszym sposobem na dotarcie z lotniska Beauvais do centrum Paryża jest skorzystanie ze specjalnego busa kursującego do Porte Maillot, gdzie znajduje się pierwsza stacja stołecznego metra. Przede wszystkim, godziny kursowania autobusu są dostosowane do rozkładu przylotów. Odjeżdża on 25 minut po każdym lądowaniu, z przystanku znajdującego się pomiędzy wyjściami z obu terminali. Podobnie jest w drugą stronę – busy kursują na 3 godziny przez każdym wylotem. Za bilet trzeba zapłacić 17€, a przy zakupie przez internet 15,90€. Dzieci poniżej 3 roku życia mogą korzystać z tego środka transportu nieodpłatnie.

Aby dostać się do ścisłego centrum Paryża, należy potem skorzystać z metra – to tylko 9 stacji, a pokonanie trasy zajmie nie więcej niż kilkanaście minut. – Ten sposób jest bardzo wygodny, jednak jeżeli nasz przylot do Paryża wypada w godzinach szczytu, warto zastanowić się nad skorzystaniem z pociągu. Dzięki temu można uniknąć stania w korkach, z drugiej strony jednak nie dojedziemy w ten sposób do samego centrum, a stacje kolejowe są rozsiane znacznie rzadziej niż przystanki metra.

I faktycznie, przejazd pomiędzy stacją w Beauvais a Gare du Nord zajmie około 70-80 minut, niezależnie od natężenia ruchu drogowego. Na dworzec można dojechać specjalnym shuttlebusem - trwa to około kwadransa, a za bilet trzeba zapłacić 4€. Do Paryża natomiast dotrzemy pociągiem linii regionalnych TER – koszt to około 14€.

Najwygodniej jest oczywiście wybrać taksówkę albo wynajęcie pojazdu, ale to kosztowna możliwość – za przejazd trzeba zapłacić nawet do 160 €. W dodatku, z pewnością nie skróci to czasu, który trzeba poświęcić na transfer.

Pewnym połączeniem komfortu, szybkości i ceny jest skorzystanie z rezerwacji miejsca w specjalnym busie, który kursuje na trasie lotniska i centrum Paryża. Takich firm jest ostatnio coraz więcej i dla turystów z Polski można skorzystać z polskiej firmy (//transbusparis.com/). Warunkiem jest wcześniejsza rezerwacja miejsca i terminu na stronie.

12596 wyświetleń


<>

Komentarze


CDG - warto zakupić Navigo Découverte pass. Koszt biletu tygodniowego to 22,80 € + 5€ opłaty jednorazowej za kartę. Opcja opłacalna już po kilku przejazdach na biletach jednorazowych na przejazdy metrem lub autobusem. Niezbędna jest fotografia. Zapominalscy mogą zrobić sobie zdjęcie w automacie w terminalu.
Zamiast taksówki warto rozważyć Ubera. Trzeba tylko pamiętać o koszmarnych korkach. O ile RER jeździ (strajki, samobójstwa na torach itp.), to nie polecam dojazdu samochodem.
ORY - tramwaj niestety wlecze się niemiłosiernie. Bilety można kupić w automacie na przystanku. Można płacić tylko jednym rodzajem karty (chyba Master Card), ewentualnie warto mieć bilon.
BVA - polecam zakup biletu on-line na stronie lotniska zobacz link Zaoszczędzicie parę Euro i sporo czasu w godzinach szczytu.
15/01/2018 16:14
Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników.
<>


(function (i, s, o, g, r, a, m ) { i['GoogleAnalyticsObject'] = r; i[r] = i[r] || function ( ) { (i[r].q = i[r].q || []).push(argumen ts) }, i[r].l = 1 * new Date (); a = s.createElement( o), m = s.getElementsByTagName(o)[ 0]; a.async = 1; a.src = g; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', '//www.google-analytics.com/analytics.js', 'ga' ); ga('create', 'UA-751382-1', 'auto '); ga('send', 'pageview ');