Southwind Airlines z zakazem lotów nad terytorium Unii Europejskiej

2 kwietnia 2024 08:45
Tureckie linie Southwind Airlines otrzymały zakaz lotów nad terytorium Unii Europejskiej z powodu swoich powiązań z Rosją.
Reklama
Southwind Airlines powstał w 2022 roku w odpowiedzi na rosnący ruch między Rosją i Turcją, w związku z zamknięciem europejskiej przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów i zwiększonym zainteresowaniem przez turystów z Federacji wakacjami w wciąż dostępnej dla nich Turcji. W ostatnich miesiącach przewoźnik ogłosił ambitne plany połączenia Turcji również z innymi państwami Europy, w tym m.in. Grecją, Niemcami i Finlandią. To właśnie Agencja Transportu i Komunikacji z ostatniego z wymienionych państw jako pierwsza zwróciła uwagę na powiązania firmy z Rosją i nie tylko odrzuciła wniosek przewoźnika o pozwolenie na uruchomienie połączeń, ale też zabroniła mu wlatywać w fińską przestrzeń powietrzną. Trzy dni później identyczną decyzją podjęto na szczeblu unijnym, zamykając europejskie niebo dla Southwind Airlines.


Zakaz lotów obowiązuje od momentu podjęcia decyzji, a ją uzasadniono powiązaniami własnościowymi Southwind z rosyjskimi oligarchami. Według Bilda przewoźnik ma być wręcz w całości rosyjską własnością, a samoloty i personel mają pochodzić od wpisanych na listę sankcji rosyjskich linii Nordwind Airlines. Biorąc pod uwagę zbieżność nazw obu przewoźników oraz prawie identyczne loga, wątpliwe jest, żeby ktokolwiek chciał te powiązania ukrywać.

Decyzja Unii nie tylko ogranicza szansę na rozwój linii na terenie Unii Europejskiej, ale też znacznie utrudnia operowanie na już obsługiwanych trasach do państw nie będących jej członkami, np. z Antalyi do Królewca, która przebiega między innymi nad Polską czy do szwajcarskiej Bazylei.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy