Nowe lotnisko w Ho Chi Minh City zostanie otwarte w 2025 roku

4 lipca 2023 08:05
Największe miasto w Wietnamie już wkrótce będzie miało nowe lotnisko. Pierwszy etap budowy zostanie ukończony w 2025 roku.
Reklama
Plany budowy nowego lotniska dla Sajgonu sięgają roku 2006, kiedy to ówczesny premier Wietnamu Phan Van Khai zatwierdził plan generalny projektu i wydał zgodę na jego realizację. Wysokie koszty i niezadowolenie okolicznych mieszkańców wymusiły na władzach dokonanie poprawek w projekcie, co wpłynęło na kilkuletnie opóźnienie. Ostatecznie budowę nowego portu lotniczego rozpoczęto na początku stycznia 2021 roku. Pierwszy etap zakłada otwarcie pierwszego terminala pasażerskiego i dwóch pasów startowych do 2025 roku. Początkowa roczna przepustowość ma wynosić 25 milionów pasażerów rocznie. Drugi etap ma być realizowany w latach 2025-2030. Po jego zakończeniu ma zostać oddany do użytku drugi terminal, co podwoi przepustowość do 50 milionów pasażerów w ciągu roku. Trzecia faza zakłada rozbudowę lotniska o kolejne dwa terminale i dwa pasy startowe. Docelowo port lotniczy Long Thanh ma mieć cztery terminale pasażerskie, cztery pasy startowe, roczną przepustowość od 80 do 100 milionów pasażerów rocznie i 5 milionów ton cargo. Łączny koszt projektu wynosi około 16 miliardów USD.


Obecnie lotnisko obsługujące Sajgon, czyli Tan Son Nhat jest położone w bliskim sąsiedztwie z centrum miasta, co uniemożliwia jego dalszą rozbudowę. Docelowo ma ono działać równolegle z portem lotniczym Long Thanh, jednak będzie obsługiwać wyłącznie rejsy krajowe. Ho Chi Minh będzie zatem pierwszym miastem w Wietnamie, w którym będą działały dwa lotniska.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy