Lotnisko Londyn Luton z nową kolejką automatyczną

14 marca 2023 10:00
1 komentarz
Lotnisko Londyn Luton uruchomiło kolejkę automatyczną, która usprawni transport z samego lotniska do pobliskiego dworca kolejowego. Inwestycja pochłonęła 290 mln funtów (1,5 mld złotych) i pozwoli na skrócenie czasu dojazdu do centrum miasta do 32 minut.
Reklama
Luton może odetchnąć z ulgą, gdyż wielokrotnie przekładana i niezwykle kosztowna inwestycja DART (Direct Air-Rail Transit) wreszcie została oddana do użytku. Pierwsi podróżni skorzystali z nowego udogodnienia w ub. piątek (10.03). Zautomatyzowana kolejka szynowa z London Luton do pobliskiej stacji kolejowej zastąpi na tym odcinku autobus, skracając czas przejazdu na odcinku dwóch kilometrów do czterech minut. Choć częstotliwość kursowania wagonów ma zależeć od popytu, w szczycie sezonu pasażerowie będą mogli liczyć na jeden kurs co kilka minut w obu kierunkach.


- Podróżni będą mogli korzystać z nowoczesnego rozwiązania, które zmieni podejście do transportu dojazdowego na lotnisko. Jego najważniejszym założeniem jest ekologia i troska o środowisko - przekazała Javeria Hussain z Luton Rising, spółki zarządzającej londyńskim portem.

Budowę zautomatyzowanej kolejki elektrycznej rozpoczęto w 2018 roku. Czas przejazdu z Luton Airport do stacji London St. Pancras International w północnej części centrum Londynu ma ulec skróceniu do 32 minut. To również zasługa uruchomienia linii kolejowej Luton Airport Express. Przejazd DART-em ma kosztować ok. pięć funtów za przejazd w jedną stronę.

Ostatnie komentarze

krzysiekl 2023-03-14 10:32   
krzysiekl - Profil krzysiekl
w kwestii ceny ważne jest, że bilety kolejowe do "Luton Airport" zawierają już przejazd tą kolejką na lotnisko.
To ważne, że nie trzeba było płacić dodatkowe 5GBP za taki krótki odcinek.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy