Wizz Air zwiesza swoją obecność w Mołdawii

28 lutego 2023 09:05
W obawie o bezpieczeństwo operacji lotniczych, linia Wizz Air podjęła drastyczną decyzję o tymczasowym wycofaniu się z Mołdawii. Wczoraj (27.02) węgierski przewoźnik przekazał, że zawiesi swoją obecność na mołdawskim rynku już 14 marca 2023 roku.
Reklama
Agencja Reutera przekazała, że linia Wizz Air zadecydowała o wstrzymaniu wszystkich połączeń z mołdawskiego Kiszyniowa od 14 marca 2023 roku. Przewoźnik ma obawiać się o bezpieczeństwo operacji lotniczych w tamtejszej przestrzeni powietrznej z uwagi na bliskość rosyjsko-ukraińskiego konfliktu. Wcześniej, linia Wizz Air zamknęła bazę operacyjną w Mołdawii.

- Po szczegółowej ocenie bezpieczeństwa i uwzględnieniu ryzyk związanych z częściowym zamknięciem mołdawskiej przestrzeni powietrznej, linia Wizz Air zmieniła rozkład lotów w sezonie zimowym z Kiszyniowa, uwzględniając ograniczenia tej lokalizacji. Linia wciąż będzie zaangażowana w rozwój mołdawskiego rynku i przywróci bazę jak tylko będzie to możliwe - przekazał wówczas węgierski przewoźnik w komunikacie prasowym.


Oznacza to, że Kiszyniów straci połączenia do Wiednia, Pragi, Berlina, Dortmundu, Hamburga, Memmingen, Budapesztu, Bolonii, Mediolanu, Rzymu, Wenecji i Londynu Luton. Zniknie też Barcelona. Chcąc zapewnić mołdawskim pasażerom możliwość wyjazdu, linia Wizz Air uruchomi więcej lotów z pobliskiej Rumunii.

- Bezpieczeństwo pasażerów i załóg jest naszym priorytetem. Ryzyko okazało się znaczące, więc linia Wizz Air musiała podjąć tę trudną, aczkolwiek rozsądną decyzję o zawieszeniu naszej obecności w Kiszyniowie - przekazał przewoźnik.

Decyzję linii Wizz Air przyjął z zaskoczeniem mołdawski regulator. Urząd w Kiszyniowie podał, że węgierski przewoźnik dopiero co wystąpił o zgodę na realizację wakacyjnego rozkładu lotów i ją otrzymał. Jednocześnie, Mołdawia musi mierzyć się w ostatnich tygodniach ze wzmożoną falą rosyjskich prowokacji i próbą destabilizacji.

- Ocena ryzyka wykazała, że połączenia w mołdawskiej przestrzeni powietrznej są w pełni bezpieczne i mogą odbywać się według określonych procedur - poinformował mołdawski rząd za pośrednictwem swoich kanałów informacyjnych.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy