Lotnisko w Luton z nowym środkiem transportu

9 stycznia 2023 10:15
Lotnisko w Luton spodziewa się otwarcia zautomatyzowanej kolejki z London Luton Airport do pobliskiej stacji kolejowej, co pozwoli na skrócenie czasu przejazdu z portu do centrum miasta do nieco ponad trzydziestu minut. Inwestycji przyjrzał się sam Karol III.
Reklama
Lotnisko w Luton, które jest bazą dla wielu przewoźników niskokosztowych, jest coraz bliższe otwarcia zautomatyzowanej kolejki szynowej z London Luton Airport do pobliskiej stacji kolejowej. Przejazd odcinkiem nie będzie przekraczał czterech minut, co znacząco poprawi komfort pasażerów udających się do Londynu. Dotychczas, musieli oni korzystać z kursującego co dziesięć minut (i jadącego w idealnych warunkach dziesięć minut) autobusu.


Inwestycja DART (Direct Air-Rail Transit) zakłada poprawę dojazdu do tamtejszego portu lotniczego poprzez powstanie elektrycznej i w pełni autonomicznej kolejki, łączącej oddalone od siebie o 2 km centra przesiadkowe: lotnisko i stację kolejową. Budowę rozpoczęto w 2018 roku, lecz termin oddania do użytku projektu wielokrotnie przekładano. Pod koniec ub. roku postępowi prac przyglądał się z bliska sam Karol III, król Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. Lotnisko potwierdziło, że koniec wartej 290 mln funtów (1,5 mld złotych) inwestycji jest bliski. Pierwsi podróżni powinni skorzystać z DART-a na wiosnę trwającego roku, w sam raz na okres świąt wielkanocnych.

Czas przejazdu z Luton Airport do stacji London St. Pancras International w północnej części centrum Londynu ma ulec skróceniu do 32 minut, na czym skorzystają pasażerowie tanich linii lotniczych. Londyn Luton jest domem dla niskokosztowej linii Wizz Air, do którego można dolecieć z jedenastu lotnisk regionalnych w naszym kraju (Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Lublin, Olsztyn, Poznań, Rzeszów, Warszawa i Wrocław).

Fot.: London Luton Airport

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy