PGL nie musi płacić Condorowi

26 września 2022 11:10
Konflikt Condora i PGL, czyli właściciela LOT-u, dobiegł końca. Sąd we Frankfurcie orzekł, że polska spółka nie musi płacić niemieckiemu przewoźnikowi odszkodowania w wysokości ok. 56 mln euro za odstąpienie od zakupu Condora przeszło dwa lata temu.
Reklama
Na początku 2020 roku europejskie lotnictwo obiegła informacja o potencjalnym zakupie linii Condor przez Polską Grupę Lotniczą, czyli właściciela Polskich Linii Lotniczych LOT. Choć przejęcie niemieckiego podmiotu było bliskie realizacji, do zakupu ostatecznie nie doszło. Polska Grupa Lotnicza odstąpiła od zakupu Condora, uzasadniając rezygnację niekorzystną sytuacją na rynku lotniczym. To właśnie w tym okresie rozwijała się pandemia koronawirusa. Na reakcję niemieckiej spółki nie trzeba było długo czekać - linia Condor pozwała Polską Grupę Lotniczą za odstąpienie od transakcji, w ramach której PGL zdecydowała się zainwestować nawet 2,6 mld złotych. Przewoźnik zarządał odszkodowania w wysokości ok. 56 mln euro (ok. 250 mln złotych). LOT odrzucił argumentację Condora i zapewnił, że jest ona bezzasadna, a sam proces na celu nieuczciwe wzbogacenie się niemieckiej spółki.


Sprawą zajął się sąd we Frankfurcie. "Dziennik Gazeta Prawna" poinformował, że po ponad dwóch latach od wniesienia pozwu niemiecki sąd odrzucił powództwo linii Condor w całości, uznając argumentację PGL. Jako, że niemiecki przewoźnik nie zdecydował się na złożenie apelacji, sprawa została definitywnie zamknięta.

W lipcu ub. roku linia Condor znalazła nowego właściciela. Została nim brytyjska spółka Attestor, która nabyła 51 proc. akcji niemieckiego przewoźnika. Firma zadeklarowała zainwestowanie w sumie 450 mln euro (ok. 2 mld złotych) w rozwój linii Condor. Pozostałym udziałowcem linii jest niemiecki rząd oraz samorząd.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy