Podróżni zbojkotują linię Wizz Air?

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
11 sierpnia 2022 09:20
1 komentarz
W ostatnich dniach linia Wizz Air zapowiedziała powrót do Rosji wraz ze wznowieniem dwóch połączeń z Abu Zabi. Decyzja przewoźnika spotkała się z dużą krytyką wśród pasażerów. Część podróżnych wezwała nawet do bojkotu linii, która zamierza wspierać rosyjską gospodarkę.
Reklama
24 lutego 2022 roku Rosja brutalnie zaatakowała Ukrainę. Wojna spotkała się ze stanowczą reakcją świata demokratycznego na wszystkich frontach. W ramach sankcji gospodarczych zachodnie przedsiębiorstwa (prawie) jednomyślnie podjęły decyzję o wycofaniu się z rosyjskiego rynku w formie sprzeciwu wobec brutalnej i zbrodniczej polityki rosyjskich władz. Kilka dni po inwazji zbrojnej na Ukrainę linia Wizz Air solidarnie zrezygnowała z obsługi wszystkich połączeń do Rosji. Wówczas węgierski przewoźnik wykluczył możliwość powrotu do kraju agresora w najbliższej przyszłości.

Odważna i jakże potrzebna deklaracja linii Wizz Air nie znalazła jednak odzwierciedlenia w rzeczywistości. W ostatnich sześciu miesiącach przewoźnik co rusz badał nastroje społeczne wśród swoich klientów, kilkukrotnie ogłaszając powrót do Rosji. Przykładowo, 1 kwietnia 2022 roku linia Wizz Air znów wprowadziła do swojego systemu rezerwacyjnego szereg tras z Węgier do Rosji. Przewoźnik planował wznowić połączenia z Budapesztu do Moskwy Wnukowo, Sankt Petersburga i Kazania oraz z Debreczyna do Moskwy Wnukowo w pierwszych dniach czerwca br. Jeszcze tego samego dnia węgierska linia wycofała się z ogłoszenia powrotu do Rosji pod naciskiem opinii publicznej, która wyraźnie oburzona zaczęła krytykować działania linii Wizz Air.

Nie trzeba było długo czekać na kolejną próbę wznowienia połączeń do Rosji i szukania zysków na niewątpliwie atrakcyjnych i dochodowych, lecz niezwykle kontrowersyjnych i w obecnej sytuacji zupełnie niestosownych trasach do odizolowanej od demokratycznego świata Rosji. Dwa dni temu (9.08) linia Wizz Air, a dokładniej jej spółka zależna Wizz Air Abu Dhabi, rozpoczęła sprzedaż biletów lotniczych na połączenia z Abu Zabi na moskiewskie lotnisko Wnukowo oraz do Krasnodaru. Trasa do Moskwy ma wystartować już 3 października 2022 roku, a do Krasnodaru dopiero 28 marca 2023 roku.


Powtórne podejście do obsługi rosyjskiego rynku lotniczego spotkało się ze stanowczą reakcją klientów przewoźnika. Część podróżnych wezwała nawet do bojkotu linii, która zamierza wspierać rosyjską gospodarkę. W mediach społecznościowych węgierskiego przewoźnika można z łatwością odszukać komentarze nawołujące do rezygnacji z usług linii Wizz Air.

- Cześć, Wizz! Jesteście linią, która chce latać do Moskwy. Macie krew na rękach. Już nie polecę przewoźnikiem współpracujących z Putinem. Szkoda. Hańba. Po prostu wstyd... - grzmią internauci.

Takich wiadomości jest dużo więcej. Nie brakuje użytkowników mediów społecznościowych, którzy jednoznacznie uznają węgierskiego przewoźnika za dumnego partnera agresywnej polityki Kremla i wiernego sponsora rosyjskiego terroryzmu. Linia Wizz Air odpiera zarzuty swoich klientów, zapewniając, że jej węgierska spółka nie ma nic wspólnego z planem wznowienia lotów do Rosji, a emiracki odpowiednik jest niezależnym bytem, działającym w oparciu o lokalną politykę.

- Linia Wizz Air Abu Dhabi jest narodowym przewoźnikiem Zjednoczonych Emiratów Arabskich i działa zgodnie z lokalnymi regulacjami i emiracką polityką. Powrót do Rosji jest konsekwencją wzmożonego popytu na rosyjskie połączenia oraz dwustronnego porozumienia krajów w zakresie transportu lotniczego. Wszystkie linie w regionie latają do Rosji - broni się linia Wizz Air.

Jednocześnie, węgierski przewoźnik zagwarantował, że póki co nie ma planów wznowienia połączeń do Rosji realizowanych przez europejskie spółki linii Wizz Air na Węgrzech i w Wielkiej Brytanii.

Niewykluczone, że krytyka internautów i oburzenie opinii publicznej ponownie zmuszą linię do przemyślenia swojej niespójnej polityki. Wieść o powrocie linii Wizz Air do Rosji z pewnością będzie miała negatywne skutki dla węgierskiego przewoźnika i może nawet doprowadzić do częściowego bojkotu usług przewoźnika. Szczególnie, że napięcie na linii Zachód-Rosja wciąż rośnie, a jakakolwiek współpraca z agresorem spotyka się ze stanowczym oburzeniem czy wręcz obrzydzeniem.

Ostatnie komentarze

irkolo 2022-08-13 21:52   
irkolo - Profil irkolo
Linia nie będzie wspierać Rosji ale wyciągnie pieniądze od Rosjan ;)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

N