Airbus anulował kolejne zamówienie dla Qatar Airways

6 lipca 2022 10:32
Spór Airbusa z Qatar Airways o niszczejące poszycie samolotów Airbus A350 zdaje się nie mieć końca. Producent poinformował, że właśnie anulował zamówienie na czwartą maszynę Airbus A350, która miała być, ale już nie zostanie, dostarczona do Kataru.
Reklama
Linia Qatar Airways od wielu miesięcy dochodzi swoich racji w sporze z Airbusem. Przewoźnik domaga się pilnej reakcji europejskiego producenta wobec powstających zniekształceń w kadłubach samolotów Airbus A350. Przyczyną nienaturalnego zjawiska ma być defekt lakieru pokrywającego kadłub, który prowadzi do pęknięć struktury kompozytowej maszyn. Katar nie ma wątpliwości, że wada stwarza poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa operacji lotniczych. Odmiennego zdania jest Airbus. Producent zadeklarował, że choć usterka jest wynikiem niewłaściwej pielęgnacji samolotów, nie stwarza ona ryzyka dla lotów.


Przewoźnik z Kataru skierował konflikt na drogę sądową, domagając się m.in. gigantycznego odszkodowania i zabezpieczenia istniejących już umów linii Qatar Airways z Airbusem na dostarczenie kolejnych samolotów.

Porozumienie jest dalekie od osiągnięcia. Zamiast szukać rozwiązania konfliktu, spór zaostrza się z każdym miesiącem. Airbus przekazał, że anulował właśnie kolejne zamówienie dla linii Qatar Airways. Producent odmówił dostarczenia czwartego już samolotu Airbus A350 do Kataru. Reuters ostrzega, że taki sam los spotka też piątą i szóstą maszynę Airbus A350.

Niewykluczone, że niedostarczone do linii Qatar Airways egzemplarze samolotu Airbus A350 trafią ostatecznie do innych klientów Airbusa. Zainteresowanym pozyskaniem maszyn Airbus A350 linii Qatar Airways podmiotem ma być m.in. linia Air India.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy