Finnair: Trudny pierwszy kwartał 2022 r.

28 kwietnia 2022 13:58
Wyniki Finnaira za pierwszy kwartał br. są złe. Fiński przewoźnik borykał się w tym czasie z pandemią koronawirusa i skutkami agresji Rosji na Ukrainę.
Reklama
Po pierwszym kwartale 2022 r. Finnair stracił prawie 213 mln euro netto, czyli o 67 mln euro więcej niż w analogicznym okresie 2021 r. W stosunku do trzech pierwszych miesięcy 2021 r. przychody wzrosły do niespełna 400 mln euro. Aż 30 proc. tej kwoty pochodziło ze sprzedaży przewozów cargo. Koszty operacyjne wyniosły 565 mln euro, a w tej kwocie największą wagę, tj. 131 mln euro, miały wydatki na zakupy paliwa lotniczego.

Liczba przewiezionych pasażerów w pierwszym kwartale br. wyniosła 1,5 mln. W marcu, a więc już w trakcie trwania wojny w Ukrainie, Finnair obsłużył 505 tys. podróżnych, co jest drugim najlepszym miesięcznym rezultatem od wybuchu pandemii COVID-19. Wskaźnik załadowania (Load Factor, LF) pozostawał jednak nadal na bardzo słabym poziomie i wyniósł zaledwie 47,3 proc.


Prezes zarządu Finnaira, Topi Manner podkreślał, że w ciągu ostatnich dwóch lat fiński przewoźnik doświadczył dwóch poważnych kryzysów o historycznym znaczeniu: globalnej pandemii i rosyjskiej inwazji, która doprowadziła do zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Syberią. Według Mannera oba kryzysy miały duży wpływ na pierwszy kwartał 2022 r. Wariant omikron koronawirusa i restrykcje z nim związane osłabiły popyt, zwłaszcza w styczniu i lutym. - Pod koniec lutego br., po agresji Rosji na Ukrainę, nasze środowisko operacyjne zmieniło się dramatycznie. Sankcje wynikające z wojny zamknęły rosyjską przestrzeń powietrzną. W dniu 28 lutego poinformowaliśmy w komunikacie giełdowym, że zamknięcie rosyjskiej przestrzeni powietrznej wpłynie w szczególności na ruch lotniczy między Europą a Azją, który odgrywa ważną rolę w siatce połączeń Finnaira oraz przyniesie negatywne skutki finansowe, zwłaszcza jeśli sytuacja będzie się przedłużać – powiedział Manner.

Zgodnie z zapewnieniami prezesa, Finnair przygotowuje się do tego ostatniego scenariusza dostosowując swoje operacje lotnicze. Finnair kładzie obecnie większy nacisk na połączenia z Azją Zachodnią i Południową, ale także z USA. Pod koniec marca br. Finowie otworzyli nową trasę do Dallas, a latem ruszą rejsy do Seattle i Bombaju.

Finnair uzyskał już w ostatnich latach 200 mln euro stałych, rocznych oszczędności, ale linia prowadzi również program redukcji kosztów, który ma przynieść trwałe zmniejszenie wydatków o kolejne 60 mln euro. Cięcia mają być kontynuowane, bo Finnair musi zrekompensować wzrost kosztów spowodowany wykonywaniem znacznie dłuższych lotów w związki z zamknięciem przestrzeni powietrznej nad Rosją. Same programy oszczędnościowe okazały się jednak niewystarczające. W połowie kwietnia br. Finnair podpisał umowę z rządem w Helsinkach, na mocy której dokonano konwersji pożyczki hybrydowej w wysokości 400 mln euro na wparcie kapitałowe. Dzięki podniesieniu kapitału bilans Finnaira jest obecnie znacznie solidniejszy. Ta zmiana formy pomocy publicznej wymaga jeszcze zatwierdzenia przez Komisję Europejską.

Siatka połączeń Finnaira po zamknięciu przestrzeni powietrznej nad Federacją Rosyjską.

Kolejnym krokiem w ratowaniu kondycji finansowej Finnaira jest zawarta z Eurowings Discover umowa na wynajęcie samolotów A330 z załogami (leasing wet lease). Fińskie airbusy będą latać z Monachium do Las Vegas i z Frankfurtu do Tampy. Jest to sposób na wykorzystanie części bezczynnej floty Finnaira. Porozumienie z niemiecką linią z Grupy Lufthansa pozwoli na zwiększenie przychodów i zapewni pracę pilotom, personelowi pokładowemu i mechanikom. Dzięki kontraktowi Eurowings Discover w nadchodzących miesiącach Finnair nie będzie zwalniał pracowników.

Finnair szacuje, że w sezonie letnim, w drugim i trzecim kwartale 2022 r., będzie oferować średnio 70 proc. dostępnych fotelokilometrów (Available Seat Kilometre, ASK) w porównaniu z analogicznym okresem w 2019 r. Uwzględniając umowy wynajmu samolotów dla Eurowings Discover, w najbliższych miesiącach Finnair wykorzysta 80 proc. swojej mocy produkcyjnej. Finnair szacuje, że wynik operacyjny za drugi kwartał 2022 r. poprawi się w porównaniu z pierwszym i będzie na podobnym poziomie jak w kwartale czwartym 2021 r., co oznacza stratę operacyjna rzędu ok. 65 mln euro. Firma z Helsinek zakłada, że w trzecim kwartale 2022 r. popyt na podróże lotnicze do Europy, Ameryki Północnej i Azji Południowej zbliży się do poziomów sprzed pandemii.

Fot.: Finnair, materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy