Konflikt w PAŻP. 2/3 lotów z Warszawy zagrożonych

25 kwietnia 2022 09:30
Wczoraj (24.04) odbyło się kolejne spotkanie PAŻP-u z ZZ KRL, które znów nie zakończyło się porozumieniem. Urząd Lotnictwa Cywilnego wraz z Eurocontrol przekazał, że w przypadku braku rozwiązania problemu odwołane zostaną 2/3 wszystkich lotów z Warszawy.
Reklama
Wczoraj (24.04) Polska Agencja Żeglugi Powietrznej odbyła kolejną serię rozmów ze Związkiem Zawodowym Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Wciąż ciężko mówić o porozumieniu obu stron, choć nareszcie, zamiast lakonicznych komunikatów o negocjacjach prowadzonych w atmosferze wzajemnego szacunku, zaczęły pojawiać się konkretne, wypracowane rozwiązania, nad którymi pracują negocjatorzy. Kolejne spotkanie zaplanowano na dzisiaj (25.04) na godzinę 14:00, a czasu na zakończenie konfliktu jest coraz mniej...


Urząd Lotnictwa Cywilnego, zaniepokojony brakiem porozumienia w PAŻP-ie, przekazał, że polskiej przestrzeni powietrznej grożą masowe odwołania lotów. Nad Polską wciąż wisi widmo odgórnego uruchomienia procesu "massive cancellation". Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (Eurocontrol) zapowiedziała z kolei, że przedłużający się konflikt może doprowadzić do znacznych utrudnień w funkcjonowaniu stołecznych lotnisk. ULC spodziewa się odwołania nawet 2/3 wszystkich lotów realizowanych z Lotniska Chopina w Warszawie oraz Portu Lotniczego Modlin, gdyż obsada kontrolerów ruchu lotniczego w przypadku zbiorowych zwolnień nie pozwoli na obsługę większej liczby warszawskich rejsów. Na szczęście, paraliż ma ominąć połączenia tranzytowe wykonywane przez polską przestrzeń powietrzną. Część z nich będzie mogła skorzystać z polskiego nieba, natomiast cała reszta zostanie przekierowana na alternatywne trasy przelotu.

- Rejsy, które są zaplanowane z portów regionalnych, nie są zagrożone. Zagrożenie, które mamy, jest takie, że dwie trzecie lotów z regionu Warszawy się nie odbędzie - powiedział Piotr Samson, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego na antenie TVP Info.

Urząd Lotnictwa Cywilnego dodał, że w najbliższych dniach światło dzienne powinna ujrzeć lista lotów, które zagrożone są odwołaniem. W pierwszej kolejności komunikat dotrze do objętych zmianami linii lotniczych. Jest szansa, że do masowej rezygnacji połączeń lotniczych w okresie majówki jednak nie dojdzie. Wszystko w rękach PAŻP-u.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy