Milczarski zarobił 2,8 mln złotych w 2017 roku. Po 3 latach batalii LOT pokazał zarobki zarządu

11 lutego 2022 11:29
W samym 2017 roku Rafał Milczarski, prezes PLL LOT zgarnął niecałe 3 mln złotych, to ok. 11 tys. złotych za każdy dzień roboczy. Dokument został ujawniony po interwencji sądu z trzyletnim opóźnieniem.
Reklama
Sieć Obywatelska Watchdog Polska, czyli pozarządowe stowarzyszenie zajmujące się m.in. dostępem do informacji publicznej, przekazała za pośrednictwem mediów społecznościowych, że po ponad trzech latach batalii z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT, przewoźnik nareszcie ujawnił zarobki zarządu spółki za okres obejmujący lata 2016-2018. Organizacja wystąpiła o udostępnienie informacji publicznej 26 października 2018 roku. Wniosek, który został zlekceważony przez LOT, zawierał trzy pytania o wysokość wynagrodzeń, nagród i premii wypłaconych w LOT-cie wszystkim poszczególnym członkom zarządu w kolejnych trzech latach. Ostatecznie sprawa trafiła do sądu, gdzie 13 stycznia 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł na korzyść Watchdog Polska i nakazał opublikowanie żądanych informacji. I ten wyrok spotkał się z brakiem odpowiedzi ze strony LOT-u. Dopiero kolejne wezwanie do wykonania wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, datowane na 15 grudnia 2021 roku, skłoniło polskiego przewoźnika do przekazania informacji publicznej o zarobkach członków zarządu. W międzyczasie sąd wydał dwa postanowienia o ukaraniu spółki grzywnami o wysokości 3 tys. i 1,5 tys. złotych za zbędną zwłokę w ujawnieniu dokumentów.


Po ponad trzech latach walki o konstytucyjny, regulowany artykułem 61 Konstytucji RP, dostęp do informacji publicznej, obywatele nareszcie otrzymali odpowiedź na zadane przez Watchdog Polska pytania. Jak się okazuje, na przestrzeni trzech lat zarząd PLL LOT zainkasował w sumie astronomiczną kwotę sięgającą 15 mln złotych. Portfele członków zarządu wzbogaciły się przede wszystkim w 2017 roku, gdy trafiło do nich ponad 6,7 mln złotych. Sam prezes zarządu LOT-u, Rafał Milczarski, zgarnął wówczas prawie 3 mln złotych w ciągu jednego roku w ramach wynagrodzenia kontraktowego oraz dodatkowego za poprzedni rok.


W 2016 roku wynagrodzenie kontraktowe dziewięciu członków zarządu PLL LOT wyniosło niespełna 5 mln złotych, podczas gdy w 2018 roku pięć osób podzieliło się kwotą "zaledwie" 2,8 mln złotych. Zarówno w 2017 i 2018 roku prezes zarządu LOT-u był najlepiej opłacanym pracownikiem. Pełniąc stanowisko prezesa spółki można było zarobić blisko 4,5 mln złotych w ciągu trzech lat, czyli ok. 125 tys. złotych każdego miesiąca.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy