Linia Luke Air zawiesza działalność

27 października 2021 13:35
Czarterowa linia lotnicza Luke Air zawiesiła wczoraj (26.10) swoją działalność operacyjną. Decyzja spowodowana jest opóźnieniami w przyznawaniu rządowej pomocy finansowej. Z usług włoskiego przewoźnika korzystają najpopularniejsze biura podróży m.in. w Polsce i w Czechach.
Reklama
Linia Luke Air to włoski przewoźnik czarterowy należący do firmy Blue Panorama Airlines. Linia od wielu lat współpracuje z największymi biurami podróży w naszym kraju i w regionie. Przewoźnik dysponuje flotą ośmiu samolotów Boeing 737-800 oraz trzech maszyn dalekodystansowych Airbus 330-200, które mogą zabrać na pokład odpowiednio 189 i 289 pasażerów.

W zbliżającym się sezonie zimowym, gdy szczególną popularnością cieszą się czarterowe kierunki egzotyczne, linia Luke Air miała wykonywać szereg tras dalekodystansowych z Polski i Czech przy współpracy z biurem Itaka oraz czeską firmą Cedok m.in. na Malediwy, Zanzibar czy do Meksyku. Włoski przewoźnik zawiesił jednak swoją działalność operacyjną, a decyzja ma być podyktowana opóźnieniami w przyznawaniu rządowej pomocy finansowej firmom, które ucierpiały podczas pandemii. Wprawdzie środki zostały już przewoźnikowi przyznane, lecz wciąż nie trafiły one na konto linii. Stąd wiadomość o tymczasowym wstrzymaniu działalności. Maszyny w malowaniu Luke Air zostaną zastąpione samolotami należącymi do Enter Air, Smartwings oraz PLL LOT.


- Znamy sytuację Luke Air i byliśmy na nią przygotowani. Przyznanie pomocy rządowej mamy udokumentowane, inaczej nie współpracowalibyśmy z tym przewoźnikiem. Wiemy jednak już od jakiegoś czasu o opóźnieniu, dlatego jesteśmy w stanie reagować na bieżąco. Wszystkie loty odbywają się planowo samolotami linii Enter Air, Smartwings i PLL LOT. Gdyby był inny moment – np. szczyt sezonu – i inna skala działalności operacyjnej, być może byłby kłopot z podstawieniem innych maszyn, ale na szczęście obecnie nie ma problemu z dostępnością samolotów. Robimy swoje i kontrolujemy sytuację - powiedział Piotr Henicz, wiceprezes biura podróży Itaka, cytowany przez portal "Wasza Turystyka".

Do sytuacji odnieśli się również przedstawiciele czeskiego biura podróży Cedok, które należy do grupy Itaka Holdings. Również w tym przypadku podstawienie maszyn zastępczych zapewni ciągłość realizowanych usług.

- Z przyczyn operacyjnych na bezpośrednich trasach z Pragi do wielu egotycznych miejsc nastąpi zmiana przewoźnika lotniczego. Już wczoraj pierwsi pasażerowie polecieli na Malediwy na pokładzie samolotu Boeing 787 Dreamliner Polskich Linii Lotniczych LOT - potwierdziła Katerina Pavlikova, przedstawiciel biura podróży Cedok.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy