Mocarstwowe plany Ryanaira

24 września 2021 09:04
Ryanairowi pandemia nie straszna. W trakcie zgromadzenia akcjonariuszy poinformowano, że grupa przewiezie w roku finansowym 2025/26 aż 215 mln pasażerów. To o 15 mln więcej niż poprzedni plan. I o 50 proc. więcej niż w ostatnim roku przed pandemicznym.
Reklama
Plany irlandzkiej grupy musimy traktować poważnie. Tak, jak poważnie jej zarząd musi traktować jej akcjonariuszy. Oczywiście poczynił on bardzo ważne, zdrowotne, a nie biznesowe, zastrzeżenia. Założył, że COVID nie sprawi nam już żadnych poważnych niespodzianek, czyli inaczej mówiąc, że pandemia będzie szybko wygasać. Drugie założenie to przyjęcie bardzo wysokiego współczynnika zaszczepień w Europie na poziomie aż 90 proc. Szczególnie ten drugi warunek może być trudny do spełnienia, w wielu ważnych krajach. Jak wiemy w naszym kraju odsetek zaszczepionych, chociaż raz, niewiele przekracza 50 proc. A średnia unijna nie osiągnęła jeszcze 65 proc.


Szefowie grupy otwarcie stwierdzają, że jednym z głównych motywów rewizji planów na jeszcze bardziej ambitne jest fakt, iż w całej Europie linie sieciowe redukują swoje floty samolotów, a niektóre bankrutują lub są na krawędzi. To kolejne potwierdzenie, że znaczna, przeważająca część branży oczekuje znacznych zmian rynkowych na korzyść tanich linii.

Mimo, iż pandemia jeszcze trwa to Ryanair uruchamia w tym roku aż 10 nowych baz. Zdecydowanie najważniejsza z nich to sztokholmskie lotnisko – Arlanda, główny port tej aglomeracji. Od sezonu Zima 21/22 będzie tam bazował 2 samoloty i uruchomi 21 połączeń. Będzie latał codziennie do Gdańska i Krakowa i pięć razy w tygodniu do Modlina. Niewątpliwie w lecie 2022 liczba połączeń znacznie wzrośnie. Piszemy o tym nieco bardziej szczegółowo, bo to kolejne potwierdzenie nowej strategii irlandzkiej linii, która pojawia się kolejno na głównych lotniskach europejskich, obsługując na nich coraz większą część swojego ruchu.

Interesujący jest też aspekt sprzętowy planów Ryanaira. Obecna jego flota to niecałe 490 samolotów. Nawet, jeżeli wprowadzając nowo zamówione 210 sztuki B737-8200 (MAX) nie wycofa żadnego egzemplarza to i tak wzrost oferowania wyniesie mniej niż 45 proc. A trudno zakładać, ze wzrosną współczynniki wykorzystania miejsc pasażerskich, gdyż były one ekstremalnie wysokie. Przy tak szybkim rozwoju mogą nawet nieco spaść. Wygląda na to, że zarząd grupy zakłada, iż pojawią się jeszcze inne nowe samoloty. Być może jednak linia przeprosi się w Boeingiem, jeżeli chodzi o nowe dostawy idealnie im pasujących MAX-10 i pewnie ma też plan awaryjny. Chyba największym wyzwaniem będzie jednak ten skokowy wzrost o 50 proc. Inne rzeczy to przy tym przysłowiowa "pestka".


Wspomnieliśmy już o sztokholmskich planach Ryanaira. W niektórych innych nowych bazach też nie zapomina o tak ważnym dla niej rynku polskim. Z bazy w Turynie operować będzie do Krakowa i do tego samego miasta z Newcastle od 2022. Już w tym roku z Agadiru uruchomi połączenie do Katowic. Irlandzka linia jest i będzie tak agresywna również dlatego, że inny tani gigant, easyJet, jest dość mało aktywny. Oczywiście główny powód to długi okres izolacji od Europy jej zdecydowanie najważniejszego rynku - Wielkiej Brytanii. Ryanair chce wykorzystać ten czas.


Na razie wszystko wskazuje na to, że to tanie linie będą starały się przejąć, jak największą część rynku atakując okopy przewoźników sieciowych. Sporo pisaliśmy o agresywności rynkowej Wizz Aira, który nawet w szczycie pandemii redukował oferowanie mniej niż konkurenci, nawet Ryanair. Teraz warto wspomnieć, że to właśnie w czasie pandemii linia z Grupy Lufthansy – Eurowings, dokonuje, być może, zmiany swojej strategii. Dotychczas ograniczała się do operacji z baz w Niemczech, unikając rejsów pomiędzy krajami trzecimi. Tymczasem na lato 2022 zapowiedziała połączenie Gdańsk – Sztokholm/Arlanda. Przyszłość pokaże, czy na większą skalę będzie starała się szukać poza Niemcami nowych szans rynkowych.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy