Wizz Air: 116 mln euro straty w ostatnim kwartale 2020 roku

29 stycznia 2021 10:00
Linie lotnicze Wizz Air podsumowały trzeci kwartał finansowy, czyli okres październik - grudzień ub. roku. Choć opublikowane wyniki firmy charakteryzują się znacznymi spadkami w porównaniu do lat ubiegłych, przedstawiciele przewoźnika z optymizmem patrzą w najbliższą przyszłość.
Reklama
Według opublikowanego przez Wizz Air sprawozdania za trzeci kwartał rozliczeniowy linia zanotowała w tym okresie stratę w wysokości ok. 116 mln euro. Kwartalny przychód zmalał z kolei o 76 proc. do niespełna 150 mln euro. Niekorzystny wynik spowodowany jest drastycznym spadkiem obsłużonych pasażerów. Tych, od października do grudnia ub. roku, było zaledwie nieco ponad 2 mln, a średnie wypełnienie samolotów wyniosło 63 proc. Dla porównania w tym samym okresie rok wcześniej linią podróżowało aż 10 mln pasażerów.


Pomimo straty ponad 115 mln euro w ostatnich trzech miesiącach 2020 r. Wizz Air rozbudował swoją dotychczasową flotę, która wzbogaciła się o 5 kolejnych maszyn. Tym samym linia dysponuje obecnie 137 samolotami Airbusa.

- Nasza pewność siebie spowodowana jest dobrym zarządzaniem firmą oraz nieustannym inwestowaniem w rozwój floty i siatki połączeń - przekazał Jozsef Varadi, dyrektor generalny Wizz Air.

Słaby wynik finansowy nie przeszkadza szefowi Wizz Aira wierzyć w szybkie odbudowanie rynku lotniczego, jak tylko obowiązujące obostrzenia zaczną być stopniowo znoszone, a programy szczepień zaczną przynosić oczekiwane skutki. Jednocześnie podkreśla, że nie spodziewa się, aby rządy państw zdecydowały się na taki krok w pierwszym kwartale 2021 r., który najprawdopodobniej także zakończy się stratą dla Wizz Aira.

- Ludzie są rozdrażnieni obecnym stanem rzeczy. Chcą znów latać i podróżować. Jestem przekonany, że jak tylko uda się nam wydostać z obecnego kryzysu spowodowanego pandemią, siatka połączeń stanie się dużo bogatsza, a zapotrzebowanie na loty wzrośnie jak nigdy przedtem. Wówczas to my wykorzystamy słabość i niepewną sytuację pozostałych przewoźników - kończy Varadi.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy