Awaryjne lądowanie lotu z Krakowa po zagrożeniu bombowym

14 lipca 2020 08:15
W poniedziałek (13.07) w godzinach wieczornych samolot linii Ryanair lecący z Krakowa do Dublina lądował awaryjnie na londyńskim lotnisku Stansted pod eskortą myśliwców RAF. Powodem zdarzenia miało być ostrzeżenie o ataku bombowym.
Reklama
Do zdarzenia doszło w poniedziałek w godzinach wieczornych. Boeing 737-800 (SP-RSQ) realizujący lot o numerze FR1902 z Krakowa do Dublina, awaryjnie lądował w porcie lotniczym Londyn–Stansted, w eskorcie dwóch myśliwców Królewskich Sił Powietrznych RAF z bazy lotniczej w Coningsby. Lotnisko Stansted jest lotniskiem przeznaczonym dla sytuacji awaryjnych mających miejsce w rejonie Londynu.


Jak podaje przewoźnik, powodem było odnalezienie w trakcie lotu w toalecie kartki z ostrzeżeniem, że na pokładzie znajduje się ładunek wybuchowy. Piloci zareagowali zgodnie z procedurami i natychmiast poinformował o zajściu brytyjskie służby. Myśliwce zostały poderwane z lotniska RAF w Coningsby ok. godz. 18:30. O 18:45 737-800 znajdował się już na płycie Stansted.

Do późnego wieczora maszyna Ryanaira pozostawała uziemiona na lotnisku w Stansted. Na miejscu czynności prowadzą policjanci. Służby prasowe linii lotniczych poinformowały, że samolot oraz pasażerowie są kontrolowani przez brytyjską policję, która podejmie decyzje o tym, kto może kontynuować podróż do Irlandii. Dochodzenie w sprawie rozpoczęła już policja angielskiego hrabstwa Essex, która odmówiła ujawniania szczegółów na tak wczesnym etapie prowadzonego śledztwa.


Samolot mający problemy to 3,5–letni boeing 737–800 o znakach rejestracyjnych SP-RSQ (wcześniej EI-FZA). W 2019 r. Ryanair przeniósł maszynę pod swoją markę Ryanair Sun, która od tego czasu została nazwana Buzz.

Jak zaznacza przewoźnik, pasażerom mającym odbyć podróż z Dublina do Krakowa podstawiona została maszyna zastępcza. Start powrotnego lotu do Krakowa (FR1901) odbył się z kilkunastominutowym opóźnieniem.

Fot: materiały prasowe, FlightRadar24.com

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy