IAG: British Airways musi zwolnić nawet 12 tysięcy pracowników

29 kwietnia 2020 10:25
6 komentarzy
Z powodu drastycznego spadku popytu spowodowanego światową pandemią koronawirusa (COVID-19), konieczny jest „program restrukturyzacji i zwolnień” – informuje IAG, holding lotniczy zrzeszający m. in. British Airways i Iberię.
Reklama
International Airlines Group, spółka macierzysta British Airways ogłosiła, że dopóki popyt na podróże lotnicze nie powróci do poziomów z 2019 r., konieczne będzie drastyczne cięcie kosztów, w tym także masowe zwolnienia. IAG jest także właścicielem hiszpańskich linii lotniczych Iberia i irlandzkiego Aer Lingus, jednak zwolnienia mają skupić się głównie na brytyjskim przewoźniku, gdzie pracę stracić może nawet 12 z 42 tys. zatrudnionych.

„Do czasu normalizacji poziomu zapotrzebowania na podniebne podróże, konieczny będzie program restrukturyzacji i zwolnień. Propozycje podlegają konsultacjom, ale prawdopodobne jest, że wpłyną one w większości na pracowników British Airways i może spowodować zwolnienie do 12 tys. z nich.” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez IAG we wtorek (28.04).

Związek zawodowy Balpa, zrzeszający pilotów pracujących dla BA, określił doniesienia jako „druzgocące” i zapowiada walkę z każdym zamiarem zmniejszenia zatrudnienia – donosi BBC. IAG przewiduje, że powrót ilości obsługiwanych samolotów do poziomu sprzed pandemii koronawirusa potrwa nawet kilka lat, co zostało już zapowiedziane przez linie lotnicze na całym świecie.


W ciągu ostatnich kilku tygodni perspektywy na przyszłość dla branży lotniczej uległy znaczącemu pogorszeniu, w związku z czym już teraz musimy podjąć odpowiednie działania. Jesteśmy silnym, dobrze zarządzanym przedsiębiorstwem, które ma w swojej stuletniej historii wiele trudności, które udało się przezwyciężyć. Musimy także pokonać ten kryzys. Jak na razie BA pozostaje bez wsparcia rządu - nie możemy także oczekiwać, że podatnik rozwiąże wszystkie nasze problemy – pisze w liście do pracowników Alex Cruz, dyrektor zarządzający British Airways.

IAG ujawniło także pierwsze notowania finansowe za 2020 r. W pierwszych trzech miesiącach roku przychody spadły o 13 proc., do 4,6 mld euro (ok. 20,9 mld złotych). Wyniki za kolejny kwartał mają być zdecydowanie gorsze. W Wielkiej Brytanii także easyJet zwolnił 4 tys. brytyjskich członków personelu pokładowego, natomiast Virgin Atlantic zwrócił się do rządu o pomoc w ratowaniu przewoźnika pożyczką w wysokości do 500 mln funtów.

Fot.: materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_17c9d 2020-04-29 16:04   
gość_17c9d - Profil gość_17c9d
Również uważam, że długoterminowo IAG wyjdzie z pandemii na plus: pozbędzie się drogich pracowników, potem sobie zatrudni tańszych, konkurencja najprawdopodobniej poupada, no żyć nie umierać.
gość_a5901 2020-04-29 14:53   
gość_a5901 - Profil gość_a5901
Norwegian pada (Gatwick), Virgin Atlantic pada (Heathrow), Air Europa pada (Madryt).
Grupa IAG nie dość że ma najlepszą sytuację gotówkową spośród yłych linii narodowych to jeszcze dostanie pasażerów największych konkurewntów za friko :-)
BA850 2020-04-29 13:55   
BA850 - Profil BA850
Ładnie opakowana próba wyrzucenia załóg na starych kontraktach i tyle. Iberia musiała utworzyć spółkę córkę Iberia Express, by móc zatrudniać załogi na gorszych kontraktach, BA ma trzy grupy załóg: WorldWide (stare kontrakty, long haul), EuroFleet (stare kontrakty, short haul) oraz Mixed Fleet (nowe kontrakty, short i long haul). Mixed Fleet zarabia 1/3 tego co WW i 1/2 tego co EF... więc jest o co grać. To wszystko pomimo 9b euro na koncie IAG.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy