Polska nadal bez darmowych lotów repatriacyjnych

7 kwietnia 2020 09:00
2 komentarze
Polska wciąż nie skorzystała z unijnego mechanizmu ochrony cywilnej, pozwalającego na refundację 75 proc. kosztów, które ponosi przewoźnik. Z tego rozwiązania skorzystało już osiem unijnych państw.
Reklama
Polska z dużym opóźnieniem zapisała się do unijnego mechanizmu ochrony cywilnej. Dzięki niemu obywatele UE mogliby za darmo wrócić do kraju, bo Unia zrefundowałaby przewoźnikowi 75 proc. kosztów. Resztę dopłaciłoby państwo polskie. Mimo istnienia tej możliwości, wciąż nie zdecydowano się na jej realizację. Z takich lotów repatriacyjnych mogliby skorzystać wszyscy obywatele Wspólnoty.

Z tej opcji skorzystały już m.in. Niemcy, Belgia, Czechy, Francja, Irlandia, Włochy, Litwa i Luksemburg. Jak donosi RMF FM, LOT nie wykonał dotąd żadnych rejsów w ramach unijnego mechanizmu obrony cywilnej. W ramach akcji #LOTdoDomu faktycznie oferowane były połączenia repatriacyjne, ale pasażerowie musieli za nie płacić. Polska zgłosiła zapotrzebowanie na refundację na loty do Czadu, Sudanu, Nepalu i na Malediwy. Żaden z tych lotów nie został zrealizowany.

Według informacji RMF FM, Polacy z Czadu zostali sprowadzeni z pomocą Francji, natomiast ze względu na problemy techniczne, samoloty LOT-u nie mogą lądować w Nepalu. Dlatego też nie zaplanowano lotów do tego kraju.

RMF FM dodaje powołując się na własne źródła zbliżone do urzędników państwowych, że gdyby dwa tygodnie wcześniej kwestia lotów repatriacyjnych z unijną refundacją, była rozpatrywana, to Polacy mogliby wrócić do kraju za darmo.

W ramach zakończonego już programu #LOTdoDomu do kraju wróciło 48 tys. osób oraz 800 obywateli innych krajów skorzystało z akcji LOT-u i polskiego rządu.

fot. mat. prasowe


Ostatnie komentarze

gość_49ed5 2020-04-08 00:01   
gość_49ed5 - Profil gość_49ed5
"Polska z dużym opóźnieniem zapisała się do unijnego mechanizmu ochrony cywilnej. Dzięki niemu obywatele UE mogliby za darmo wrócić do kraju, bo Unia zrefundowałaby przewoźnikowi 75 proc. kosztów. Resztę dopłaciłoby państwo polskie."

"RMF FM dodaje powołując się na własne źródła zbliżone do urzędników państwowych, że gdyby dwa tygodnie wcześniej kwestia lotów repatriacyjnych z unijną refundacją, była rozpatrywana, to Polacy mogliby wrócić do kraju za darmo."

I tak "LOT do domu", a pieniądze Polaków "do LOTu".
Państwo zamiast zadbać o interes Polaków, dało zarobić LOTowi.
gość_69ca3 2020-04-07 09:22   
gość_69ca3 - Profil gość_69ca3
a to ci nowość
prezes powiedział, że mają zwozić pasażerów tylko Polaków lub z tych krajów w których był
dlatego PKSy i PKP nadal działa
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy