×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Ryanair zainteresowany przejęciem Air Italy


Ryanair prawdopodobnie złoży ofertę na zakup Air Italy, włoskiej linii lotniczej, która we wtorek (11.02) ogłosiła bankructwo.


Do propozycji kupna włoskiego przewoźnika przez irlandzką firmę prawdopodobnie dojdzie dzisiaj w trakcie konferencji Ryanaira w Mediolanie – podaje portal "Milano Finanza". Na konferencji obecny będzie David O’Brien, dyrektor handlowy w Ryanair oraz Chiara Ravara, dyrektor sprzedaży i marketingu w irlandzkiej spółce. Oficjalnie tematem spotkania jest podanie nowych informacji dotyczących samego przedsiębiorstwa, jednakże szczegółowe tematy nie zostały zapowiedziane.

Ryanair prawdopodobnie chce wyrazić zainteresowanie slotami na dwóch mediolańskich lotniskach (Malpensa i Linate) oraz na lotnisku w Olbii, które znajdują się w posiadaniu Air Italy. Możliwe jest jednak złożenie oferty kupna całej włoskiej linii, a nie tylko jej pozostałości w postaci praw do startów i lądowania.

Zanim jednak doszłoby do omawianej transakcji, lokalne władze wraz z unijnymi musiałyby wyrazić zgodę na taką umowę. We wtorek w Rzymie odbyło się spotkanie, w którym udział wziął Paoli De Micheliego, minister transportu Włoch oraz członkowie zarządu Air Italy. W trakcie niego omawiano możliwe drogi do przeprowadzenia likwidacji włoskiej linii. Włoski rząd podkreśla, iż ich najważniejszym zadaniem jest ochrona miejsc pracy, praw pracowników oraz ciągłości lotów. Wysoce prawdopodobna jest sytuacja, w której to włoski rząd wyraziłby zgodę na sprzedaż Air Italy w ręce Ryanaira, aby zapobiec dalszym trudnościom w ruchu lotniczym pomiędzy Włochami a Sardynią. Irlandzka spółka musiałaby zagwarantować utrzymanie istniejących połączeń, które były dotychczas obsługiwane przez upadłą linię, niż tylko wykupem slotów na lotniskach.

Warty przypomnienia jest fakt, iż Air Italy jest w 51 proc. kontrolowana przez grupę przemysłową AliSarda, która posiada większość udziałów w porcie lotniczym Olbia. Możliwe dlatego właśnie irlandzkiemu lowcostowi zależy na włoskim przewoźniku, aby niewielkim kosztem rozszerzyć swój wpływ na jednym z głównych lotnisk Sardynii.

Linia Air Italy, w przeszłości Meridiana, funkcjonuje od 2018 roku. Jest w 51 proc. kontrolowana przez grupę przemysłową AliSarda, a pozostałe 49 proc. należy do linii Qatar Airways. Flota przewoźnika składa się z 10 samolotów (jednego boeinga 737-700, czterech boeingów B737-800 oraz pięciu airbusów A330).

Fot. mat. prasowegość_5a710 - Profil
gość_5a710
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie