Ryanair zainteresowany przejęciem Air Italy

13 lutego 2020 08:00
2 komentarze
Ryanair prawdopodobnie złoży ofertę na zakup Air Italy, włoskiej linii lotniczej, która we wtorek (11.02) ogłosiła bankructwo.
Reklama

Do propozycji kupna włoskiego przewoźnika przez irlandzką firmę prawdopodobnie dojdzie dzisiaj w trakcie konferencji Ryanaira w Mediolanie – podaje portal "Milano Finanza". Na konferencji obecny będzie David O’Brien, dyrektor handlowy w Ryanair oraz Chiara Ravara, dyrektor sprzedaży i marketingu w irlandzkiej spółce. Oficjalnie tematem spotkania jest podanie nowych informacji dotyczących samego przedsiębiorstwa, jednakże szczegółowe tematy nie zostały zapowiedziane.

Ryanair prawdopodobnie chce wyrazić zainteresowanie slotami na dwóch mediolańskich lotniskach (Malpensa i Linate) oraz na lotnisku w Olbii, które znajdują się w posiadaniu Air Italy. Możliwe jest jednak złożenie oferty kupna całej włoskiej linii, a nie tylko jej pozostałości w postaci praw do startów i lądowania.

Zanim jednak doszłoby do omawianej transakcji, lokalne władze wraz z unijnymi musiałyby wyrazić zgodę na taką umowę. We wtorek w Rzymie odbyło się spotkanie, w którym udział wziął Paoli De Micheliego, minister transportu Włoch oraz członkowie zarządu Air Italy. W trakcie niego omawiano możliwe drogi do przeprowadzenia likwidacji włoskiej linii. Włoski rząd podkreśla, iż ich najważniejszym zadaniem jest ochrona miejsc pracy, praw pracowników oraz ciągłości lotów. Wysoce prawdopodobna jest sytuacja, w której to włoski rząd wyraziłby zgodę na sprzedaż Air Italy w ręce Ryanaira, aby zapobiec dalszym trudnościom w ruchu lotniczym pomiędzy Włochami a Sardynią. Irlandzka spółka musiałaby zagwarantować utrzymanie istniejących połączeń, które były dotychczas obsługiwane przez upadłą linię, niż tylko wykupem slotów na lotniskach.

Warty przypomnienia jest fakt, iż Air Italy jest w 51 proc. kontrolowana przez grupę przemysłową AliSarda, która posiada większość udziałów w porcie lotniczym Olbia. Możliwe dlatego właśnie irlandzkiemu lowcostowi zależy na włoskim przewoźniku, aby niewielkim kosztem rozszerzyć swój wpływ na jednym z głównych lotnisk Sardynii.

Linia Air Italy, w przeszłości Meridiana, funkcjonuje od 2018 roku. Jest w 51 proc. kontrolowana przez grupę przemysłową AliSarda, a pozostałe 49 proc. należy do linii Qatar Airways. Flota przewoźnika składa się z 10 samolotów (jednego boeinga 737-700, czterech boeingów B737-800 oraz pięciu airbusów A330).

Fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

gość_c6ad6 2020-02-17 01:05   
gość_c6ad6 - Profil gość_c6ad6
W składzie floty chyba umknęły 3 MAXy 8, oczywiście teraz uziemione ale są.
gość_f7413 2020-02-16 12:27   
gość_f7413 - Profil gość_f7413
Air Italy ogłosiła likwidację, nie bankructwo.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy