Grupa IAG chce obsługiwać loty krajowe w Ameryce Południowej

12 lutego 2020 10:00
Air Nostrum (Iberia Regional), hiszpańskie regionalne linie lotnicze, wyraziły chęć uruchomienia krajowych lotów wewnątrz Brazylii. Połączenia mają rozpocząć się już w przeciągu kilku najbliższych miesięcy.
Reklama
Loty pomiędzy brazylijskimi lotniskami obsługiwane przez Air Nostrum miałyby rozpocząć się już w drugiej połowie 2020 r., jednak pod nową marką – poinformowała w piątek (7.02) Narodowa Agencja Lotnictwa Cywilnego Brazylii (ANAC). Oznacza to, że przedstawiciele z Europy wnieśli już do brazylijskich organów regulacyjnych wniosek o zgodę na działalność w Ameryce Południowej. Wcześniej Air Europa, jako pierwsza w pełni zagraniczna spółką, uzyskała pozwolenie na loty krajowe w Brazylii. Większościowy właściciel przewoźnika - Globalia planuje zresztą utworzenie w Brazylii swojej spółki córki.

Posunięcie Air Nostrum jest częścią większej strategii International Airlines Group (IAG), która chce umocnić w Madrycie centrum przesiadkowe do Ameryki Południowej, gdzie Air Nostrum planuje teraz oferować własne połączenia. Jak dotąd, nie podano więcej szczegółów odnośnie brazylijskich lotów.


Ekspansja Air Nostrum ma strategiczne znaczenie dla madryckiego węzła przesiadkowego, który przez ostatnie lata pozostawał w tyle za innymi dużymi europejskimi lotniskami. Dzięki tej umowie Madryt stanie się bramą pomiędzy Ameryką Łacińską a Europą oraz Azją. Będzie startować z lepszej pozycji, co pozwoli nam na skuteczniejsze konkurowanie z innymi portami w Europie – powiedział Luis Gallego, dyrektor generalny Iberii.

Z tego powodu IAG zakupiło, za ok. 1 mld euro, hiszpańskiego przewoźnika Air Europa, specjalizującego się w połączeniach m. in. do Brazylii i Argentyny. IAG chce, aby lotnisko im. Adolfo Suáreza w Madrycie konkurowało z Frankfurtem, Amsterdam czy Paryżem–Charles de Gaulle.


Air Nostrum ma konkurować na rynku brazylijskim głównie z Azul Airlines, które na lotach regionalnych wykorzystuje przeważnie samoloty ATR 72-600 do przewożenia pasażerów z mniejszych lotnisk do większych węzłów przesiadkowych. Na wielu brazylijskich lotniskach Azul jest monopolistą, przez co ceny biletów na trasach krajowych pozostają wysokie i niedostępne dla większości osób.

Regionalny przewoźnik Air Nostrum ma swoją główną siedzibę w Walencji i jest franczyzobiorcą linii Iberia Regional, nie jest jednak powiązany kapitałowo z Iberią, za to jest partnerem afiliacyjnym zrzeszonym w ramach sojuszu lotniczego Oneworld, wraz z m. in British Airways, Aer Lingus, Vueling i Air Europa. Obecnie Air Nostrum obsługuje flotę siedmiu bombardierów CRJ-200, ośmiu CRJ-900, 25 CRJ-1000 oraz 11 ATR 72-600.

Fot.: Wikimedia commons, materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy