Niezwykła choinka na wileńskim lotnisku

18 grudnia 2019 08:30
Lotnisko w Wilnie zostało przyozdobione z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia niecodzienną choinką. Drzewko zostało stworzone z przedmiotów, których nie wolno zabierać na pokład samolotu i ma na celu zwiększenie świadomości pośród pasażerów.
Reklama
Bożonarodzeniowej gorączce na świąteczne dekoracje ulegają nie tylko centra handlowe czy władze miast i miasteczek, ale także lotniska. Wileński port zaskoczył jednak swoim pomysłem na to jak przyozdobić swoje podwoje. Niezwykła choinka nie przypomina typowego drzewka ze światełkami, łańcuchami i bombkami. Jedyne w czym jest podobna do tego co znamy z tradycji to stożkowy kształt. Pomysłodawcy ozdoby, którymi są pracownicy biura bezpieczeństwa wileńskiego lotniska, stwierdzili, że można połączyć świąteczne dekoracje z poważnym przesłaniem odnoszącym się do zasad przewozu bagażu.


"Jesteśmy pewni, że widziałeś wiele różnych choinek: naturalne, nowoczesne, innowacyjne i po prostu dziwaczne. Gwarantujemy jednak, że niczego takiego nie widziałeś. Ponieważ sezon zimowych podróży już trwa, nasi pracownicy ochrony zdecydowali się na niecodzienne podejście do kwestii dekoracji i wariację na temat świątecznej klasycznej choinki. Ich dzieło niesie edukacyjne przesłanie na temat znaczenia ochrony bezpieczeństwa w lotnictwie. Używając przedmiotów, których nie wolno przewozić w bagażu podręcznym, i które zostały zabrane pasażerom podczas kontroli bezpieczeństwa, pracownicy służby bezpieczeństwa głównego litewskiego lotniska stworzyli naprawdę wyjątkową dekorację" - napisali przedstawiciele lotniska w Wilnie na swoim Instagramie.

Drzewko przygotowane w Wilnie składa się z noży, nożyczek, zapalniczek, różnego rodzaju ostrzy, a nawet amunicji i wszelkich innych niebezpiecznych przedmiotów, których przewóz w bagażu podręcznym, ale też czasem w rejestrowanym jest zabroniony. Są to rzeczy, które zostały odebrane podróżnym podczas kontroli bezpieczeństwa. Pracownicy służby ochrony wileńskiego portu mają nadzieję, że dzięki temu uda się jeszcze lepiej dotrzeć do pasażerów i przekonać ich że warto przy pakowaniu bagażu zwrócić uwagę na wymagania dotyczące przepisów bezpieczeństwa. Skonstruowanie niecodziennego drzewka zajęło nieco ponad dwa tygodnie.


Wileńska dekoracja odbiła się w branży szerokim echem w mediach społecznościowych i serwisach informacyjnych, a jej twórcy są chwaleni za niezwykle edukacyjną inicjatywę. Są też jednak odmienne opinie, takie jak ta, którą głosi dziennik Independent nazywając drzewko z Wilna najmniej wesołą choinką. Niezależnie jednak od tego jakie opinie zbiera ta dekoracja to na pewno odniosła sukces w kwestii zwracania uwagi na tematy związane z bezpieczeństwem lotnictwa i podnosi świadomość co do przedmiotów zabronionych w przewozie lotniczym.

Choinka będzie wkrótce musiała zostać spakowana, a wszystkie przedmioty, z których jest wykonana trafią do depozytu na lotnisku na kolejny rok, ale samo lotnisko może wkrótce być zmuszone, aby zrobić miejsce na nowe zarekwirowane rzeczy. Wileński port jest z roku na rok coraz bardziej ruchliwy i może wymagać rozbudowy, ale równie dobrze możliwe jest powstanie nowego lotniska.

- W ostatnich latach na litewskich lotniskach rośnie liczba pasażerów. Jeśli tendencja będzie się utrzymywać, w naszym kraju może powstać nowe lotnisko - powiedział na początku roku Rokas Masiulis, litewski minister transportu i komunikacji.

Prawdopodobna lokalizacja nowego portu lotniczego to obszar pomiędzy dwoma głównymi portami lotniczymi w Wilnie i Kownie, co pozwoli obu tym dużym miastom na komfortowy dostęp do nowoczesnego i zapewniającego dużą przepustowość lotniska. Na konkretne plany czy deklaracje władz należy jednak jeszcze poczekać.

fot. Vilnius Airport (Instagram), mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy