Lauda otworzy bazę w Zadarze. Lotnisko planuje rozwój i rozbudowę

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
12 grudnia 2019 13:30
1 komentarz
W sezonie letnim 2020 r. spółka zależna Ryanaira - Lauda - otworzy bazę operacyjną w Zadarze, gdzie będą początkowo stacjonować trzy airbusy A320, co pozwoli na uruchomienie szeregu nowych tras.
Reklama
Łącznie przewoźnik będzie obsługiwał loty do 31 miast z Zadaru. Obejmują one niektóre trasy obsługiwane wcześniej przez Ryanaira. Nowe połączenia z Zadaru to Aarhus, Beauvais, Brema, Cork, Hamburg, Kowno, Maastricht, Ryga, Liverpool, Tuluza, Wiedeń i Wrocław. Większość lotów zostanie zainaugurowana od początku maja 2020 r.

Trzy airbusy A320 miały pierwotnie stacjonować na lotnisku Palma de Mallorca, jednak linia lotnicza wyraziła chęć skupienia się na sektorze turystycznym w Chorwacji, zauważając, że kraj ten jest bardzo pożądanym celem podróży wakacyjnych.

- Chorwacja jest jednym z najbardziej popularnych miejsc na wakacje nad morzem. Każdego roku kraj odnotowuje dalszy wzrost, ale z wielu regionów, zakres lotów jest dość ograniczony i często drogi. Oferujemy bezkonkurencyjny stosunek jakości do ceny na 31 trasach do i z Zadaru, umożliwiając pasażerom korzystanie z niezapomnianych, ale przystępnych cenowo wakacji na plaży w Chorwacji. Lokalna gospodarka również bardzo skorzysta, ponieważ wraz z naszą firmą macierzystą Ryanaira sprowadzimy do Zadaru wiele tysięcy podróżnych. To nie tylko chroni miejsca pracy, ale również tworzy wiele miejsc pracy w Chorwacji - powiedział Andreas Gruber, dyrektor generalny Laudy.


Lauda była początkowo zainteresowana otwarciem bazy operacyjnej w chorwackiej stolicy - Zagrzebiu, ale wycofała się w związku z silnymi zastrzeżeniami ze strony Croatia Airlines. Oprócz nowej bazy, na lotnisku w Zadarze ma zostać uruchomiony szereg nowych połączeń przez inne linie lotnicze. Należą do nich Austrian Airlines z Wiednia, Jet2 z Londyn-Stansted i Manchesteru, easyJet z Bazylei i Amsterdamu oraz SAS z Kopenhagi. Ponadto Ryanair będzie latać z Gdańska, Krakowa i Poznania.

Aby umożliwić znaczące wzrosty ruchu lotniczego, port w Zadarze rozpocznie rozbudowę i remont swoich budynków o wartości 70 mln euro. Będzie to najnowszy port lotniczy w kraju, po Zagrzebiu, Dubrowniku i Splicie, który będzie przeprowadzał istotne modernizacje. Według założeń lotniska obejmują one remont pasa startowego i jego rozbudowę o 700 metrów, a także rozbudowę budynku terminalu i płyty postojowej.

Rząd chorwacki będzie pomagał w finansowaniu inwestycji. Dyrektor generalny lotniska w Zadarze, Josip Klišmanić, wcześniej zauważył, że niezbędna dokumentacja projektowa zostanie uzyskana w 2019 r., aby prace nad projektem mogły rozpocząć się jak najszybciej. Nie podano konkretnych ram czasowych, w których można byłoby zakończyć prace budowlane.

fot. mat. prasowe
Podobne artykuły
Brak wiadomości
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_7093a 2019-12-12 14:34   
gość_7093a - Profil gość_7093a
to pewnie dorzuca Modlin z rotacja robiona przez Buzza :)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy